Spotkanie autorskie z Ireneuszem Cieślikiem

spotkanieautorskiezcieslikiem2.jpg14 września w GSW BWA w Olkuszu, odbyło się spotkanie autorskie z Ireneuszem Cieślikiem, poświęcone promocji jego najnowszej książki „Olkuskie prawosławie". Wydarzenie urozmaicił występ chóru z cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Kielcach. Wszystko odbyło się na tle wystawy Grupy Kołobrzeg. Dodatkowym wystrojem sali były piękne ikony i palące się świece, które nadawały wydarzeniu odpowiedniego klimatu.

 

Na spotkanie przybyło wiele zaciekawionych osób. Autor zasypywany był pytaniami o książkę, prawosławie i historię lokalną. Pytano m.in. o to skąd wzięły się zainteresowania autora tematem wspomnianej religii i jak dotarł do tylu interesujących informacji zawartych w publikacji.

Ireneusz Cieślik to teolog, publicysta i redaktor. Ukończył studia teologiczne na KUL. Specjalizował się także z teologii prawosławnej w Instytucie Ekumenicznym tej uczelni. „Olkuskie prawosławie" napisał dzięki namowie Olgerda Dziechciarza i pomocy wielu życzliwych ludzi, których wymienia we wstępie książki. Prawosławie to temat, który interesował go już dawno. Autor przyznaje, że zagadnienia, które poruszył, czekają na głębsze zbadanie. Jego publikacja jest początkiem dociekań i zbiorem informacji, do których udało mu się dotrzeć. Przypuszcza, że wielu olkuszan nie ma świadomości, iż ich dziadkowie bądź pradziadkowie byli wyznania prawosławnego.spotkanieautorskiezcieslikiem.jpg

W skład chóru, którego występ towarzyszył omawianemu spotkaniu, wchodzą: Rafał Bazanek (dyrygent), Zdzisław Łakomiec, Jacek Dziubel, Olga Saitova i Monika Kasprzyk. Ta ostatnia ukończyła kielecką szkołę pisania ikon. To m.in. jej prace można było podziwiać w sali wystawienniczej podczas spotkania. Wspomniany chór ma charakter ekumeniczny, rzymskokatolicki i prawosławny, a nawet międzynarodowy (gdyż należy do niego jedna Rosjanka). Jednym z jego celów jest podtrzymywanie parafii prawosławnej w Kielcach.

spotkanieautorskiezcieslikiem3.jpgW nadchodzący piątek (21.09.2012) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu (ul. Szpitalna 34) odbędzie się kolejne spotkanie autorskie. Tym razem bohaterem wieczoru będzie Olgerd Dziechciarz i jego nowowydana książka „Wielkopolski".


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.