edd 2017 rabsztyn

Olkuskie Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” otrzymało specjalne wyróżnienie za  bogatą ofertę wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym tematem przewodnim EDD był „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Kraje biorące udział w wydarzeniu co roku udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują szereg tematycznych imprez. Ogólnopolskim koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas uroczystej gali w Opolu. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” zdobył wyróżnienie za bogatą ofertę wydarzeń, takich jak: spacer fotograficzny „Zamkowe krajobrazy, czyli śladem dawnej ryciny i fotografii”, wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy” prezentująca ziemię olkuską z lotu ptaka oraz podziemne korytarze olkuskich kopalni rud cynku i ołowiu czy plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pt. „Namaluj swój zamek”.

– Otrzymanie wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa było dla nas bardzo miłą niespodzianką. Cieszymy się, że zostały zauważone nasze działania, które konsekwentnie realizujemy od kilkunastu lat. To nie tylko odbywający się od 2003 roku turniej rycerski pod zamkiem Rabsztyn, którego byliśmy inicjatorem, a który organizujemy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Wydajemy także foldery i książki poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizujemy konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie. Od czterech lat organizujemy zloty turystyczne w Rabsztynie dla podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych, a od pięciu lat plenery plastyczne, których tematem jest zamek Rabsztyn. Plonem plenerów są wystawy, które odbywają się nie tylko w Olkuszu, ale także w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, czy Mikołowie. W 2016 roku nasze stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie w XIII edycji konkursu „Kryształy Soli”. Takie wyróżnienia dają nam motywację do dalszego działania – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

Z województwa małopolskiego wyróżnienia otrzymało jeszcze pięć instytucji: Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Biblioteka Publiczna w Zielonkach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
pavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Kurcze jakieś Dni Dziewictwa były, a ja się nie załapałem na degustację.