Trzynastu Artystów z różnych stron kraju i z zagranicy penetrowało dolinki podkrakowskie w poszukiwaniu inspiracji artystycznych – wśród nich trzech artystów z Ziemi Olkuskiej. Już po raz trzeci artyści, zainspirowani malowniczą Doliną Będkowską, tworzyli: malowali, rzeźbili, wykonywali odlewy gipsowe torsów, robili maski i biżuterię, fotografowali, realizowali filmy i wreszcie… recytowali poezję erotyczną. Już w październiku efekty Międzynarodowego Pleneru „Brandysówka 2009” będzie można zobaczyć na wystawie w Olkuszu.

Co roku artyści, którzy utrwalają piękno Doliny, goszczą w Brandysówce – artystycznym azylu Zbigniewa Brandysa, niezakłócanym dźwiękami dzwonków komórek czy wiadomości telewizyjnych. – Gospodarz dba i troszczy się, by artyści mieli nieskrępowaną i nieograniczoną swobodę i możliwości wypowiedzi, by realizowali swoje projekty artystyczne wedle własnych potrzeb. Jakby tego wszystkiego było mało, by ich zapał twórczy nie wygasł, co rusz podsycał go wieczorami „duchem doliny”. Erotyki Rafała Wojaczka i Haliny Poświatowskiej stały się na plenerze inspiracją do akcji artystycznej i późniejszego happeningu pt. „Prowokacja”, który znajdzie finał na wystawie – opowiada Mariusz Połeć, artysta z Cieślina, który już po raz drugi był komisarzem i organizatorem pleneru. W tym roku Ziemię Olkuską reprezentowali, oprócz Mariusza Połecia, Stanisław Jakubas z Olkusza i Damian Pacha z Bolesławia.

Pierwsza, mała wystawa poplenerowa odbyła się podczas wieczoru poetyckiego w Brandysówce. W Olkuszu efekty pleneru będzie można zobaczyć w Galerii Ok.No w październiku. Dzięki uzyskanej przez organizatora dotacji ze Starostwa Powiatowego, wydany zostanie poplenerowy katalog. W listopadzie wystawa przeniesiona zostanie do Krakowa, a później do Dąbrowy Górniczej.

Efekty pleneru to nie tylko obrazy. – Grupa artystów zebrała materiał do dwu projektów filmowych. Jeden z uczestników zmontował film, który jest obrazem plenerowych zmagań twórców z materią – podkreśla Mariusz Połeć. Jego zdaniem, plener był bardzo owocny. Artyści zyskali dzięki niemu twórcze inspiracje. Nowe pomysły i doświadczenia będą mogli wykorzystać w dalszej twórczości.


W plenerze udział wzięli: Justyna Banasik – Tomaszów Mazowiecki, Stanisław Jakubas – Olkusz, Agnieszka Kwiatkowska – Kraków, Magdalena Maślerz – Kraków, Mirosław Michalski – Kąty Wrocławskie, Ryszard Miłek – Nowy Sącz, Edyta Nagrodzka – Bełchatów, Marta Owsik – Bełchatów, Damian Pacha – Bolesław, Mariusz Połeć – Cieślin, Adam Sadura – Mysłowice, Jan Soltes – Bardejov Słowacja, Halina Wojtowicz – Imielin.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze