Od 20 lat niepełnosprawne dzieciaki z Olkusza i okolic mają szansę na zabawę i naukę ze swoimi rówieśnikami, a tym samym szansę na rozwój i dzieciństwo spędzone z innymi dziećmi, a nie tylko w czterech ścianach domu. Przedszkole Integracyjne nr 9 w Olkuszu obchodzi w tym roku jubileusz XX-lecia, co stało się okazją do wspomnień i wspólnego świętowania całego środowiska tej placówki.
Przedszkole Integracyjne nr 9 w Olkuszu powstało jako pierwsza i jedyna w powiecie placówka, do której uczęszczają dzieci sprawne i niepełnosprawne fizycznie i umysłowo. Wystarczy spojrzeć na to, jak nawzajem sobie pomagają i świetnie bawią, żeby wiedzieć, że było warto. Dla wielu z nich możliwość wyjścia z domu i spędzenia czasu z rówieśnikami to jedyna szansa na szczęśliwe dzieciństwo, które i tak pełne jest różnych trudności. Dla dzieci zdrowych jest to niepowtarzalna szansa na to, żeby od wczesnych lat uczyć się tolerancji i odpowiedzialności za tych, którzy z różnych powodów są słabsi i potrzebują wsparcia nie tylko rodziców i lekarzy, ale przede wszystkim swoich kolegów. – Edukacja to nie tylko nauka, ale także przygotowanie młodego człowieka do życia w społeczeństwie, które jest przecież różnorodne. Odbywa się to przede wszystkim przez integrację. Dzieci wychowujące się wśród niepełnosprawnych są bardziej wrażliwe i życzliwe. Nie boją się kontaktu z niepełnosprawnym człowiekiem, zarówno z dziećmi, jak również z dorosłymi. Zazwyczaj jest tak, że w pierwszych dniach w przedszkolu wzajemnie się obserwują i uczą siebie nawzajem. Po pewnym czasie staje się to dla nich znajome i bliskie, a kwestia pomocy niepełnosprawnemu dziecku jest dla nich naturalnym i spontanicznym odruchem – opowiada Barbara Opiela, obecna szefowa tego przedszkola. Ta symbioza jest więc z korzyścią dla wszystkich, a procentować będzie w dorosłym życiu.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci opowiadają, że dzięki kontaktowi z rówieśnikami, a także profesjonalnej opiece specjalistów, ich dzieci robią ogromne postępy rozwojowe. – Pierwsze dni były trudne, ale z biegiem czasu było coraz lepiej i syn stopniowo pokonywał kolejne bariery. Przez cztery lata w przedszkolu zrobił ogromne postępy, co byłoby prawdopodobnie niemożliwe bez opiekunek i dzieci z tego przedszkola. Teraz jest radosnym i szczęśliwym dzieckiem, co dla mnie jest największym szczęściem – mówi Anna Porębska, mama 9-letniego Dawida. Cenne jest również to, że niepełnosprawne dzieci oprócz zajęć w grupie mają także indywidualne zajęcia i rehabilitację. Rodzice zaznaczają, że rady i praca kadry pomagają nie tylko chorym dzieciom, ale także ich rodzicom, którzy otrzymują pełne wsparcie.
Pierwsza integracyjna grupa przedszkolna powstała w Olkuszu w 1992 roku z inicjatywy Małgorzaty Kulig. Od tego czasu stopniowo poszerzano ofertę dla niepełnosprawnych dzieci, by w końcu powstało Przedszkole Integracyjne. Aktualnie niespełna 20% podopiecznych to dzieci niepełnosprawne. Podczas uroczystości XX-lecia Przedszkola Integracyjnego nr 9 w Olkuszu wszystkie dzieciaki zaprezentowały układy choreograficzne, a zaproszeni goście obdarowali ich prezentami. Były kwiaty, tort i życzenia. Patronat medialny nad jubileuszem objął „Przegląd Olkuski”.
Zobacz naszą fotogalerię: