stl majowka1

Kilkumiesięczny projekt „Majówka z olkuskimi poetami” dobiegł końca. Po długich tygodniach spotkań i prób, finałem akcji, w którą oprócz lokalnych poetów zaangażowana była młodzież szkolna, był happening na płycie rynku, a dzień później uroczysta gala w auli Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana.

Zanim jednak przejdziemy do tego co działo się w ostatnich dniach za sprawą Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, warto wspomnieć o samym projekcie. Był to cykl warsztatów i spotkań młodzieży olkuskich gimnazjów nr 1 i nr 4 z poetami, którzy pracowali nad etiudą, opartą na twórczości lokalnych artystów. Koordynatorem akcji był prezes STL, aktor Przemysław Kania. W pracy pomagali mu nauczyciele i poeci, którzy chętnie włączyli się do projektu.

Pierwsze z finałowych spotkań odbyło się na olkuskiej starówce w formie happeningu. Na rynku zgromadziło się wielu uczniów, a poeci i przypadkowi przechodnie, przy akompaniamencie Doroty Stachowicz-Mączki, czytali wybrane wiersze.

stl majowka4

„Majówkę z olkuskimi poetami” zamknęła uroczysta gala w ZS nr 3, gdzie pracująca długimi tygodniami młodzież dała upust swojej kreatywności i talentom. Specjalnie na tę okazję przygotowana etiuda urzekła prostotą. Nastolatkowie przebrani za małe dzieci z pluszakami w rękach, ciężar niektórych utworów przerzucili właśnie na swoje atrybuty. – Było im łatwiej. Wszyscy spisali się fantastycznie. Jeszcze raz pragnę wspomnieć, że mimo panującej opinii, mamy wspaniałą młodzież – mówił Jacek Majcherkiewicz, znany również jako Jamagor. Zachwytów i uniesień było więcej, bowiem Dorota Stachowicz-Mączka niektórym wierszom nadała zupełnie inny wymiar, do słów dobierając także i muzykę. Jej krótki występ poprzedził podsumowanie całego projektu.

Po części artystycznej, nadszedł czas na przyznanie wyróżnień i podziękowań. Wszyscy gimnazjaliści biorący udział w „Majówce z olkuskimi poetami” z rąk organizatorów akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez UMiG Olkusz, Starostwo Powiatowe oraz Posła Jacka Osucha. Wyrazy wdzięczności odebrali również dyrektorzy i nauczyciele szkół zaangażowanych w projekt.

stl majowka3

Na zakończenie, podczas „Kawiarenki Poetyckiej” twórcy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, dziękując młodzieży za nową interpretację ich dzieł. Lirycy wyrazili też chęć kontynuacji podobnych projektów, oferując swoją twórczość i doświadczenie. Tak więc kolejna „Majówka olkuskich poetów” jest niemal pewna. Może pod nieco inną nazwą, ale w podobnej konwencji.

– Jestem mocno zbudowany postawą młodzieży, która już po raz kolejny udowodniła, że drzemią w niej ogromne możliwości. Dzielnie, razem z nauczycielami znosili moje wizje i aktorskie fanaberie. Znam już tych ludzi na tyle, że jestem pewien ich kolejnych wyczynów na scenie – przyznał Przemysław Kania, prezes STL.

stl majowka2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze