olkusz

IKS Olkusz – Borek Kraków 1:2 (0:0)

Gdy kilka minut po zmianie stron prowadzenie olkuszanom zapewnił Lizończyk, wydawało się, że pierwsze wiosenne zwycięstwo, i to w dodatku z silnym rywalem, okaże się faktem. Ale futbol jest dyscypliną, która nie akceptuje większej ilości błędów. IKS zapomniał także, że mecz trwa 90, a nie 60 minut. Faworyzowany Borek w końcówce wyszedł obronną ręką z trudnej sytuacji i tym samym krakowianie dali sygnał, że mają sporą ochotę powalczyć o awans do III ligi.

A Olkusz? A Olkusz znajduje się obecnie na drugim biegunie. Na Czarnej Górze martwią się o przyszłość, nawet tę najbliższą. Kłopoty organizacyjne pociągnęły za sobą kłopoty sportowe, więc na dzisiaj, IKS podobnie jak Spójnia, tkwi w strefie zagrożonej spadkiem. Do tej pory podopieczni Grzegorza Jurczyka przegrali w Zembrzycach i przed tygodniem ugrali punkt kosztem Lotnika Kryspinów.

Borek malował się jako rywal z najwyższej półki. Ale przez niespełna godzinę, „żółto – niebiescy” dzielnie stawiali opór przyjezdnym, a w 51. min, po dograniu z prawej strony boiska i strzale młodego Lizończyka, objęli nawet prowadzenie. Niestety, im bliżej było końca, tym gorzej wiodło się miejscowym. Zaczęło brakować sił i pomysłu na grę, natomiast Borek ciągle wyglądał „świeżo”. Na pierwsze efekty przewagi krakowian trzeba było czekać do 75. min. Po nieudanej pułapce ofsajdowej, na samotne spotkanie z Kocjanem, wybiegł Majcherczyk i szansy nie zmarnował – lobem trafiając nad interweniującym olkuskim bramkarzem. Dziesięć minut później w poprzeczkę przymierzył Tyrpuła, lecz z dobitką pospieszył Józkowicz i ustalił wynik na 1:2. Tak to właśnie z „wygranego” meczu pozostały jedynie pretensje i moralny kac.

Takich spotkań szkoda najbardziej. Na Czarnej Górze muszą jednak pamiętać, że jeśli meczu nie da się wygrać, to przynajmniej należy zrobić wszystko, aby go nie przegrać. W sytuacji olkuskich piłkarzy ważny jest każdy punkt, bo o ile remisami mistrzostwa się nie zdobywa, o tyle w walce o utrzymanie każda, nawet minimalna zdobycz, może okazać się bezcenna.

W Wielką Sobotę pojedynek z gatunku tych za „sześć” punktów. Do Olkusza przyjedzie sąsiad z tabeli, zespół Orła Piaski Wielkie. Pierwszy gwizdek o 14:00.

1:0 Lizończyk 51′ , 1:1 Majcherczyk 75′ , 1:2 Józkowicz 85′

Sędziował: Bartłomiej Noga (Wadowice)
Żółte kartki: D. Przybyła, Kasprzyk – Majcherczyk
Widzów: 30.

Olkusz: Kocjan – Kańczuga, Kasprzyk, Jurczyk, Duda – Kaczmarczyk, Banyś, Tumiłowicz (85′ Kałduński), Chabinka – D. Przybyła, Lizończyk.

Borek: Macheta – Kupiec, Jatczak, Szopa, Anton – Majcherczyk, Tyrpuła, Józkowicz, Popowicz (61′ Dąbrowski) – Piskorz (74′ Gniadek), Dutka.