Myli się głęboko każdy kto uważa, że pisanka, tuż po poświęceniu, nadaje się tylko do zjedzenia. Zapomniane wierzenia nadają święconemu jajku niemal magiczny charakter. Święconka ma bowiem tradycję dłuższą niż chrześcijaństwo. Zanim dotarło na pogańskie tereny Polski, poświęcone jajko dużo wcześniej – jako symbol odradzającego się życia – czcili Fenicjanie, Persowie i Chińczycy. Wierzono nawet, że jest ono antidotum na różne schorzenia. Pocieranie święconką części ciała miało nie tylko zapobiegać schorzeniom, ale nawet je leczyć. Wierzono, że pocieranie szyi skutecznie wyleczy gardło, a przykładanie na rany przyspieszy ich gojenie.
Święconka zakopana w polu miała przynosić rolnikom urodzaj, wrzucona w ogień gasić pożary, a zakopana na przyzbie chaty zapewnić mieszkańcom dobrobyt i pomyślność. Niezwykłą moc miały nawet same skorupki, które zakopane pod drzewami zapewniały urodzaj owoców. Kawałki skorupek podawane zwierzętom zapewniały im mnogi przychówek, dorodny i zdrowy. Kury karmione skorupkami miały znosić więcej jaj, i tylko w kurniku, by gospodyni nigdy nie musiała ich szukać.
Wodę z gotowania święconek wykorzystywały młode dziewczęta do mycia wierząc, że umycie się w niej zapewni im nie tylko urodę, ale i szybkie zamążpójście. Miała też nieść ulgę cierpiącym, a nawet uśmierzać ból zębów.
Zjedzenie pisanki w atmosferze zrozumienia i miłości miało zapewnić młodym małżeństwom, w krótkim czasie, liczne i zdrowe potomstwo. Panny na wydaniu dbały o to, by na wielkanocnym stole leżała parzysta liczba pisanek, co było dobrą wróżbą rychłego zamążpójścia.
Dziś jajko trudno uznać za dobry prezent dla ukochanej osoby. Kiedyś wzajemne obdarowywanie się pisankami przez zakochanych miało dać udany i szczęśliwy związek. Pomalowane na czerwono jajko, pocierane o „konkretne” części ciała, miało wywołać zachwyt i płomienne uczucie wybranka. Zwyczaj malowania jajek w Polsce datuje się na X wiek. Kraszankami nazywano jednobarwne pisanki, które uzyskiwały odpowiedni kolor przez gotowanie ich w buraczkach, łupinkach cebuli czy korze dębu. Pisanki to jajka zdobione wzorami. Najpopularniejszą metodą malowania jajek jest wykonanie wzoru woskiem i zanurzenie jajka w barwniku. W Małopolsce równie popularne jest „wyskrobywanie” (rysowanki), gdy wzór wykonuje się ostrym narzędziem, już po barwieniu jajka.