10

Jak często widujemy dzieci na wystawach, koncertach, czy w muzeach? Ile godzin przeznaczonych jest w szkołach na artystyczną edukację? Zamiast udzielania odpowiedzi wystarczy stwierdzić, że popularyzacja sztuki wśród najmłodszych pozostawia wiele do życzenia. Oprócz pracowni, w których dzieci i młodzież rozwijają swe talenty, a także organizowanych dla nich festiwali i konkursów, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu podjął kolejną inicjatywę, tym razem łączącą edukację artystyczną i zabawę. Pierwszy z cyklu happeningów pt. „Gdzie mieszka sztuka?” odbył się w MDK 23 listopada 2016 r.

1

Spotkanie to przygotowała i poprowadziła Wioletta Sarota-Stach – instruktor Pracowni Plastycznej MOK, a pomagała jej Beata Nowak – instruktor Pracowni Tańca. Zanim rozpoczęło się wspólne tworzenie prowadząca zapytała małych uczestników o to czym jest sztuka. Skojarzenia dzieci wiodły przede wszystkim do malarstwa. Podobnie, jak ich rówieśników uwiecznionych na krótkim filmie wyświetlonym podczas tego spotkania. A skoro tak, to pod kierunkiem i przy pomocy instruktorek, podzielone na grupy maluchy przystąpiły do tworzenia obrazów.

2

Jakież było ich zdziwienie, kiedy dowiedziały się, że nie dostaną ani farb, ani pędzli, ani nawet kredek. Na scenie sali widowiskowej MDK zgromadzone zostały za to tkaniny i wykonane z rozmaitych materiałów kwiaty, gwiazdki, kulki, a także ciepłe czapki zimowe i letnie czapki z daszkiem, przeciwsłoneczne okulary, szaliki, rękawiczki oraz różne inne pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego przedmioty. Jak się okazało z nich właśnie powstać miały tego popołudnia obrazy. Dzieci w lot podchwyciły intencję artystki Wioletty Saroty-Stach i ochoczo zabrały się do dzieła.

3

Temat pierwszego obrazu, a raczej połączenia instalacji i performance, nawiązywał do letniego ogrodu. Drugi zaś przedstawiać miał zimową scenkę. Dzieci nie tylko komponowały z dostępnych materiałów i przedmiotów obrazy, ale też same stawały się ich częściami. Pozowały grając w badmintona, czytając, opalając się, albo rzucając śnieżkami i bawiąc na śniegu. Radości było przy tym co niemiara. Efekty ich starań, oprócz zamieszczonych zdjęć, ukazuje również filmik dostępny tutaj: www.youtube.com/watch?v=t7AoP-LSGmQ

4

Na tym jednak nie kończy się projekt pt. „Gdzie mieszka sztuka?”. Już dziś zapraszamy na drugie, poświęcone muzyce spotkanie, które odbędzie się w środę, 21 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. F. Nullo 29.

MOK Olkusz

5

6

7

.8

9

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o