majcherkiewicz jacek

 

Dawno nie pisaliśmy o Jacku Majcherkiewiczu, coraz bardziej rozpoznawalnym również poza Olkuszem satyryku, rysowniku, malarzu, poecie i prozaiku działającym w Klubie Literackim MOK, laureacie licznych nagród, m. in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej. A tymczasem twórca ten, znany też jako Jamagor, intensywnie przez mijający rok pracował i odniósł niemało sukcesów.

 

Ich wymienienie zacząć wypada wspomnieniem końca poprzedniego roku, kiedy to rysunek satyryczny Jacka Majcherkiwicza zakwalifikowany został do VI Międzynarodowej Wystawy Humoru Graficznego Lima 2013. Udział Jamagora w tej wystawie, na którą prace swe zgłosiło ponad 400 autorów z niemal całego świata, okazał się być nie tylko kolejnym potwierdzeniem jego talentu, ale też dobrym prognostykiem na 2014 rok. W lutym, co dla miłośników jego twórczości nie powinno być zaskoczeniem, po raz kolejny został laureatem konkursu na rysunek miesiąca, organizowanym przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Natomiast w maju zdobył II nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Satyrycznego „Wąchock się śmieje”. Dodać należy, że jury tym razem nie przyznało pierwszej. Niedługo potem jedna z jego prac opublikowana została w katalogu XXII Międzynarodowego Festiwalu Humoru i Satyry „Golden Helmet”, w którym znalazło się 100 prac, a wśród nich 7 z Polski.

po okraglym stole

Sporo tych sukcesów, ale nie dla Jacka Majcherkiewicza, bodaj najwszechstronniejszego i najaktywniejszego z naszych twórców. Ponieważ równie chętnie jak po pędzel sięga również po pióro, toteż w kwietniu zdobył III nagrodę w kategorii prozy na VII Konkursie Literackim „O Laur Dziewina”. A to najwyraźniej było zaledwie Jamagora rozgrzewką do literackich zmagań, bo we wrześniu 2014 roku jury X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Wawrzyn Sądecczyzny” przyznało mu I nagrodę. Niejako potwierdzeniem tego osiągnięcia – choć ileż można jeszcze oczekiwać potwierdzeń – było wyróżnienie główne cieszącego się jeszcze dłuższą tradycją XVII już Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka”.

Dodajmy do tego wyróżnienie zdobyte na XVII Mazowieckiem Konkursie Małej Formy Literackiej w październiku, obecność w międzynarodowym towarzystwie wystawionym na „Manufakturze Satyry 2014” oraz na Gali SPAK (Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – przyp. red.) w stołecznym Teatrze Rampa.

Gratulujemy i życzymy pełnego sukcesów Nowego Roku 2015!

MOK Olkusz

wachock

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Przyjaciel
Przyjaciel
8 lat temu

Myśli jak mędrzec, mówi jak zwykły człowiek. Dobrze, że mamy takiego ambasadora w świecie, bo jaśniej staje się w tej małej społeczności. Jacku, jesteś wielki słowem i rysunkiem. Jesteś większy niż Twój cień o zachodzie Słońca.

SPR
SPR
8 lat temu

Panie Jacku. Pozdrowienia od SPR Olkusz!!! Jest Pan super!!!