2

W niedzielne popołudnie 9 października 2016 r. pawilon MOK – Centrum Kultury gościł miłośników kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Okazją ku temu było drugie Olkuskie Matsuri, zorganizowane w związku z zainteresowaniem, jakie pierwsza edycja tej imprezy wzbudziła w ubiegłym roku. Określane mianem matsuri lokalne festiwale z rodzimymi tańcami, muzyką i innymi rozrywkami, są w Japonii elementami narodowej tradycji. Podobne spotkania z dalekowschodnią kulturą na dobre zadomowiły się też w wielu polskich miastach. Czy podobnie będzie w Olkuszu?

4

O tym, co czekać będzie przybyłych na Olkuskie Matsuri 2016 przez najbliższe kilka godzin, poinformował na wstępie Kuba Nabiałek, główny organizator obu edycji imprezy. Wraz z nim w przygotowania i przeprowadzenie pikniku włączyli się również inni pracownicy TRI (Poland) Sp. z o. o. w Wolbromiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Kuba Nabiałek podkreślił ponadto, że po raz drugi wspólna zabawa połączona z poznawaniem kultury Japonii doszła do skutku dzięki grantowi z programu „Aktywne TRI”. Program ten służy wspieraniu inicjatyw pracowników polskiej filii japońskiej firmy, będącej wiodącym producentem antywibracyjnych części samochodowych na świecie.

3

Program pikniku rozpoczął ilustrowany filmem i zdjęciami mini wykład o kulturze i tradycjach Japonii. Wygłosiła go Karolina Janosik, studentka japonistyki UJ współpracująca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Dzięki niej uczestnicy Olkuskiego Matsuri nie tylko poszerzyli swą teoretyczną wiedzę na temat Kraju Kwitnącej Wiśni, ale też nauczyć kilku podstawowych słów i zwrotów w języku japońskim.

5

Do mało znanych w naszym kraju elementów kultury Nipponu należą tamtejsze tańce. Okazuje się jednak, że jest grupa pasjonatek specjalizujących się w tańcu yosakoi i popularyzująca go, m.in. już po raz drugi w Olkuszu. Członkinie zespołu Sakuramai Polska najpierw zaprezentowały swe talenty przed zgromadzoną w MOK – Centrum Kultury publicznością, by zaraz po występie zaprosić ją do nauki egzotycznego tańca. Najodważniejszymi okazali się najmłodsi. Po kilkunastu minutach grupa Sakuramai wykonała jeden ze swych układów wraz z nowymi tancerzami yosakoi. Więcej informacji o Sakuramai Poland znaleźć można na stronie internetowej: https://pl-pl.facebook.com/sakuramai.poland2012/

6

Kolejną atrakcją tego niedzielnego popołudnia były zajęcia na stanowiskach plastycznych. Pod okiem doświadczonych instruktorek nie tylko mali, ale i duzi goście drugiego Olkuskiego Matsuri zgłębiali sztukę origami, uczyli się posługiwać pałeczkami do jedzenia oraz wykonywali koi-nobori, czyli chorągwie karpia, będące symbolem japońskiego odpowiednika Dnia Dziecka. Zawieszone na nitkach między ścianami ptaki origami zdobiły tego dnia pawilon MOK – Centrum Kultury. Rozstawione były tam również tablice informujące o różnych aspektach podejmowanych na pikniku tematów.

7

Jeśli komuś było mało wstępu do nauki języka japońskiego przy okazji wykładu, to mógł jeszcze poszerzyć tę wiedzę podczas warsztatów kaligrafii. Poprowadziła je Karolina Janosik. Malowanie znaków kanji wywołało duże zainteresowanie nie tylko wśród dzieci. Każdy z uczestników zabrał swe dzieła do domu. Niewykluczone, że po tych doświadczeniach przybędzie w Srebrnym Mieście młodzieży, która za kierunek swych studiów wybierze język i kulturę Japonii.

8

Program imprezy tego dnia zwieńczył pokaz kitsuke, czyli sztuki zakładania kimona. Poprzedził je ilustrowany zdjęciami wykład na temat tradycyjnego ubioru mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Wykład i pokaz przygotowała Marta Czarnecka, absolwentka japonistyki UJ, an co dzień pracująca w jednej z japońskich firm w Polsce. Tym razem dorosłej osoby chętnej do udziału w pokazie nie trzeba było długo szukać. Za to sporo więcej czasu wymagało ułożenie delikatnego materiału oraz pasa na ciele modelki, tak by na kimonie nie pojawiły się choćby najmniejsze nierówności.

9

Na tym jednak drugie Olkuskie Matsuri nie zakończyło się, bowiem w jego ramach 23 października br. o godz. 20.30 w kinie „Zbyszek” wyświetlony zostanie film pt. „Spirited Away: W Krainie Bogów”. Hayao Miyazaki, reżyser tego obrazu, odebrał za swe dzieło m.in.: Oscara, Złotego Niedźwiedzia i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Wstęp na seans jest bezpłatny, wejściówki dostępne są w kasie biletowej MOK przy ul. F. Nullo 29.

10

– Jeśli tylko uda nam się w przyszłym roku uzyskać grant z programu „Aktywne TRI”, to z pewnością zorganizujemy trzecie Olkuskie Matsuri – powiedział nam Kuba Nabiałek.

 MOK Olkusz

11

12

13

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze