25 lutego 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się 13. finał miejsko – gminnego konkursu języka polskiego „Aby język giętki…” przygotowany przez panie: M. Kozieł, A. Pasich, A. Piątek i J. Talak. Rywalizowało w nim 8 najlepszych, wyłonionych w grudniowych eliminacjach, drużyn. Były to zespoły z następujących szkół: SP 1, SP 4, SP 9, SP w Braciejówce, SP w Kosmolowie, SP w Osieku, SP w Sienicznie i SP w Witeradowie.
Tradycyjnie zmagania rozpoczęto od rozwiązania krzyżówki sprawdzającej wiadomości gramatyczne, tym razem z dziedziny fonetyki. Fonetyki dotyczyło też inne zadanie. Wykorzystując podane informacje dotyczące głosek, zawodnicy musieli wpisać w wykropkowane miejsca odpowiednie wyrazy. Warto tu nadmienić, iż wyrazami tymi były nazwy ptaków, i to ułożone wg kolejności porannego śpiewania. Okazuje się, że już o 3 w nocy zaczyna śpiewać drozd, o 3.20. świergotek, o 3.40. bogatka, a pierwiosnek o 3,50. Stosunkowo późno, bo dopiero o 4,20 rano zaczyna swój koncert wilga.
Ponadto finaliści musieli wykazać się znajomością zasad interpunkcyjnych oraz wiedzą dotyczącą pisowni wyrazów zakończonych na „aż”, „eż” badź „arz”, „erz”. Znajomość ortografii została sprawdzona też u publiczności. Wszystkich zgromadzonych w auli wprawił w podziw jeden z uczniów kl. V „b”, który, niczym chodząca encyklopedia i zawodowy aktor, tłumaczył nie tylko pisownię, ale i znaczenie trudnych wyrazów. Ponadto finaliści musieli dwukrotnie wykazać się umiejętnościami krasomówczymi. Po raz pierwszy, gdy wcielili się w postacie zwierząt i jako dziki, karpie, sarny bądź inne leśne zwierzęta protestowali przeciwko ingerencji człowieka w świat przyrody. Po raz drugi, gdy przeobrazili się w mrówkę rozmawiającą z chrząszczem na temat przysmaków kulinarnych, wiewiórkę dyskutującą z lisem o modzie, sowę rozprawiającą z dzięciołem o formach spędzania wolnego czasu bądź jelenia wymieniającego z dzikiem swe poglądy na temat uprawiania sportu.
Świata zwierząt dotyczyło też zadanie frazeologiczne. „Wilk w owczej skórze”, „patrzeć wilkiem”, „wilk syty i owca cała” to tylko niektóre związki, które pojawiły się w zadaniu. Imprezę uświetniły występy taneczne i wokalne uczniów: zespołu tanecznego „Kropki” i podopieczych pani Eli Sygiedy. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców z SP nr 9. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4, drugie ze Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 9.
Tekst nadesłany przez Szkołę Podstawową nr 9 w Olkuszu