Koła Gospodyń Wiejskich to ważne dla środowisk wiejskich organizacje społeczne, skupiające najaktywniejsze mieszkanki, chętne do wspólnego działania. Kultywują tradycje, przekazują pamięć pokoleń i aktywnie uczestniczą w bieżącym życiu gminy. 90-rocznicę swojej działalności obchodziły ostatnio członkinie KGW z Zagórowej.
Posiadane przez KGW w Zagórowej dokumenty świadczą, że pomysł wspólnego działania na rzecz mieszkańców swojej wsi powstał w roku 1928. W wydanych drukiem wspomnieniach pani Anny Szopowej „Opowieści z pamięci” znajdujemy, że w tamtym czasie koło dysponowało apteczką podręczną i irygatorem dla ludzi. Na zaproszenie aktywnych wiejskich kobiet do wsi przyjeżdżały instruktorki, które prowadziły kursy gotowania, a nawet kroju i szycia. Z kolei w sprawozdaniu z działalności koła w latach 1965-1968, wyczytać można, że organizacja zrzeszała wówczas 32 członkinie, które utworzyły dzieciniec, opiekujący się 25 dzieci. Z dokumentów wynika, że panie, oprócz wspierania się w codziennej wiejskiej pracy, przygotowywały też okazjonalnie stoiska na wystawę rolniczą, uprawiały doświadczalne poletka ziemniaków odmiany ,,Wisła”, a także prowadziły swoistą działalność gospodarczą. W swoich zasobach koło posiadało bowiem pralkę, szatkownicę do kapusty, zastawę stołową, garnki oraz różne przybory kuchenne, które można było wypożyczyć na większe rodzinne uroczystości i inne potrzeby. Koło organizowało także szereg konkursów w zakresie hodowli drobiu, owiec, tuczników, uprawy truskawek, najpiękniejszych ogródków warzywnych i kwiatowych, czystości obór i krów.
Obecnie koło liczy 10 członkiń. Panie co roku biorą czynny udział w przygotowaniu potraw regionalnych, prezentowanych na obchodach gminnego „Święta Ziemniaka” oraz reprezentują gminę Trzyciąż na konkursach kulinarnych, gdzie często zdobywają najwyższe laury, np. w 2001 r. zajęły I miejsce na wystawie kulinarnej w Kwaśniowie, a w 2012r. II miejsce na wystawie kulinarnej w Lisiej Górze k. Tarnowa. Panie z koła corocznie wiją dożynkowy wieniec, przekazując tę piękną tradycję z pokolenia na pokolenie. Za ich działalność dziękował im słodkim tortem i kwiatami wójt Roman Żelazny, wraz z sołtysem Zagórowej Janem Ciempką oraz lokalnym radnym Adamem Kubikiem.
Zapewne mało kto wie, że pierwsze na ziemiach polskich koło gospodyń wiejskich założyła w 1877 roku we wsi Janisławice działaczka socjalistyczna Filipina Płaskowicka. Wcześniej aktywne kobiety zorganizowały się we wspólnym działaniu w organizacji pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” już w 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim. Pomimo upływu czasu i zdecydowanym zmianom, jakie nastąpiły na wsi, koła gospodyń wiejskich wciąż są ważnym elementem lokalnego kolorytu, działając zgodnie na rzecz utrwalania miejscowych tradycji, ucząc dzieci i młodzież starych zwyczajów i historii miejsca, w którym się urodziły i mieszkają. Dzięki nim do polskiej kuchni wracają trochę zapomniane dawne przepisy kulinarne, a kolejne pokolenia pamiętają, jak drzewiej bywało.
Ale za to „Putin” ze świtą zawitał!
[quote name=”maruda”]pani po.słanki zab 😳 😳 😳 rakło straszne niedopatrzenie[/quote]
Ponieważ w tym czasie brała udział w darciu gęsiego pierza.
[quote name=”maruda”]pani po.słanki zab 😳 😳 😳 rakło straszne niedopatrzenie[/quote]
Jubileusz trzeba powtórzyć
pani po.słanki zab 😳 😳 😳 rakło straszne niedopatrzenie