Bukowno

Bukowieńska „Skałka” w tym roku obchodzi 100-lecie działalności edukacyjnej. Przez lata działała tam szkoła, od kilku lat w budynku mieści się Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny, Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej oraz „Kawiarenka pod Parasolem”, czyli grupa rodzin niepełnosprawnych dzieci. Wszystko działa pod egidą Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”, które właśnie przygotowuje się do jubileuszowych obchodów.

– Mimo że zmienił się charakter realizowanego wsparcia na „Skałce” (teraz skupiamy się na działalności na rzecz dzieci z niepełnosprawnością) to nadal placówka pełni ważną rolę w świadomości lokalnej, skupiając wokół siebie rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością i wszystkie osoby, które chcą działać społecznie – opowiada prezes „Res Sacra Miser” Anna Dela.

Z uwagi na pandemię trudno dziś powiedzieć, czy w tym roku możliwa będzie organizacja jubileuszowego spotkania. W planach jest kilka inicjatyw, które na pewno uda się zrealizować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ważnym elementem obchodów będzie wbudowanie pamiątkowej tablicy pochodzącej z lat 30-tych XX wieku, a poświęconej pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej odlew został wykonany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. O pomoc w realizacji tej inicjatywy Stowarzyszenie zwróciło się do Instytutu Pamięci Narodowej. -Tablica ta ocalała z okresu wojennej zawieruchy, zdobiła szkolne Muzeum, aby w 2001 roku ponownie zawisnąć na murach szkolnych. Prowadzone w latach 2016-2020 prace rewitalizacyjne (całkowite przebudowa wewnętrznych ciągów komunikacji, wyburzenie ścian wewnętrznych, na których umieszczona była tablica) pozwoliły na przywrócenie pełnej użyteczności infrastruktury wokół budynku „Na Skałce”. Trwałe miejsce pamięci, jakim będzie tablica, upowszechni tradycję walk o niepodległość i suwerenność RP i ugruntuje lokalną tożsamość – mówi Anna Dela.

Stowarzyszenie planuje też wydać publikację „Skałka wczoraj i dziś – tradycje działań społecznych”. Jej bohaterem będzie kapitan Teresa Delekta, która w latach 30. ubiegłego wieku promowała wśród uczennic Skałki postawy prospołeczne. W żeńskiej Szkole Rzemiosła na Skałce uczyła bieliźniarstwa i haftu. -Zorganizowała także hufiec Przysposobienia Wojskowego Kobiet; w czasie II wojny światowej żołnierz AK odpowiadała za łączność miedzy Generalnym Gubernatorstwem a Śląskim Okręgiem AK. Ponoć nie istnieje oficjalnie żadna fotografia tej Pani – gdyby ktoś miał takie zdjęcie, to chętnie jej przyjmiemy – dodaje Anna Dela.

W ramach obchodów jubileuszu planowana jest akcja „100 litrów krwi na 100 – lecie Skałki” we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa. Podczas pierwszej zbiórki pozyskano 12,5 litrów krwi. Kolejne akcje przewidziane są na: 30 kwietnia, 30 lipca, 25 października.

Działalność prowadzona obecnie na „Skałce” jest możliwa dzięki pozyskiwaniu przez Stowarzyszenie unijnych funduszy czy grantów z różnego rodzaju programów. Jednak najważniejsze jest zaangażowanie i pomoc wielu ludzi dobrej woli, którym na sercu leży los niepełnosprawnych dzieci. Każdy, kto chce wesprzeć działalność na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami może to zrobić, przekazując na ten cel 1 % podatku. Wystarczy wpisać w swoim zeznaniu podatkowym KRS: 0000171499.

fot. RSM

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze