– Teatr mój widzę ogromny – pisał przed laty Wyspiański i nie przypuszczał, że w przyszłości ta dziedzina sztuki rozwinie się tak bardzo, że nie zabraknie w niej miejsca dla nikogo – nawet dla niepełnosprawnych. Wspólne widowisko aktorów-amatorów  w pełni sprawnych i osób z różnymi dysfunkcjami chce przygotować Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Ma to być forma integracji i terapii, coś dzięki czemu wszyscy poczują się potrzebni i wartościowi. Pomogą w tym kilkugodzinne warsztaty z zawodową aktorką, które odbędą się w Klubie „Przyjaźń”.

Wyspiański chciał, by teatr wypełniał wielkie przestrzenie, by był wzbogacony dźwiękiem i światłem, by mógł dotrzeć do każdego. Temu teatrowi wprawdzie wystarczy mała scenka w klubie „Przyjaźń”, jednak nie ma wątpliwości, że zasłuży on na miano „ogromnego”. A to dzięki temu, że połączy młodzież Gimnazjum nr 1, zaznajomioną już z występami scenicznymi, z osobami niepełnosprawnymi. Do projektu zaproszono podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych i  szkół integracyjnych oraz członków Polskiego Związku Niewidomych. W sztuce,  którą razem stworzą, każdy znajdzie swoje miejsce. – To nie muszą być wielkie role. Nie chodzi o to, by osoba niepełnosprawna wykuła na pamięć obszerny tekst, bo to niemożliwe. Wystarczy, że będzie na tej scenie, wykona niewielki gest i przekaże swoje emocje – podkreśla Olga Śladowska, jedna z pomysłodawczyń projektu.
Pierwsze zadanie dla instytucji i organizacji zaproszonych do projektu to wyłonienie „aktorskiej trupy”. Nie przystąpi ona jednak od razu do ćwiczeń. Najpierw zorganizowane zostaną dla uczestników zajęcia integracyjne w galerii Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych, połączone z warsztatami plastycznymi. Potem w ciągu miesiąca odbędzie się 6 warsztatów teatralnych, zakończonych premierą. Poprowadzi je doświadczona aktorka Ewa Bryk-Nowakowska. Ona też wybierze sztukę, jaką wykona teatralna grupa.
To pierwszy projekt, w który aktywnie włączą się osoby niepełnosprawne, opracowany przez Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich. Będzie on realizowany dzięki dotacji z Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Wyniosła ona 8 tys. zł. Wcześniej podobną formę teatru realizowały olkuskie Warsztaty Terapii Zajęciowej wspólnie z młodzieżą I i II LO. Ta współpraca trwa do dziś, a przedstawienie, które uczy tolerancji, wciąż grane jest na deskach olkuskiego MOK.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze