Czy mieszkańcy gmin Powiatu Olkuskiego chcieliby słuchać obrad swoich radnych w Internecie? Zdania na ten temat są podzielone. Nowe technologie dają taką możliwość i to bez ponoszenia dużych kosztów. Zasadniczym pozostaje jednak pytanie, czy władze samorządowe chciałyby skorzystać z takich rozwiązań?

Według obowiązującego prawa posiedzenia organów stanowiących, pochodzących z powszechnych wyborów są jawne i dostępne. Wstęp na sesję rady miasta, gminy czy powiatu jest więc wolny dla każdego. Nie wszyscy jednak mają możliwość przyjść w wyznaczone miejsce o danej porze. Dlatego część urzędów transmituje obrady swoich radnych przez Internet.

Dzięki transmisjom internetowym każdy mieszkaniec posiadający dostęp do sieci może bez wychodzenia z domu śledzić poczynania swoich radnych. Ponadto, jeśli ktoś przeoczy transmisję lub z jakichś przyczyn nie może jej obejrzeć – zawsze ma możliwość ją później odtworzyć. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa tylko 10% samorządów prowadzi transmisje obrad online.

To samo badanie pokazuje jednak, że aż 75% samorządów rejestruje obrady swoich rad w postaci audio lub wideo. Niestety, przede wszystkim na swoje potrzeby . Zaledwie 30% samorządów udostępnia te materiały internautom. Nieco mniej (niespełna 27%) upublicznia roczny plan pracy rady.

Jak na tym tle wypadają samorządy powiatu olkuskiego?

Od 2008 roku mieszkańcy Bukowna mogą śledzić poczynania swoich radnych w Internecie. Każda sesja Rady Miejskiej transmitowana jest na żywo w formie materiału audiowizualnego. Dodatkowo w każdej chwili istnieje możliwość odtworzenia archiwalnych nagrań.

Podobnie rzecz ma się w przypadku obrad Rady Powiatu. Tutaj do czynienia mamy z transmisją samego dźwięku. Dodatkowo ze strony Starostwa Powiatowego w Olkuszu ściągnąć można plik z archiwalnymi nagraniami sesji. Transmisje te prowadzone są od 2012 roku.

W przypadku Wolbromia od kwietnia 2015 r. w Biuletynie Informacji Publicznej publikowane są nagrania z sesji Rady Miejskiej. Wynika to z faktu, że na razie nie ma warunków technicznych do poprawienia jakości nagrania (z racji używania mobilnych mikrofonów nie wszystkie głosy nagrane są w dobrej jakości – wszystko zależy od tego czy i w jaki sposób mówca używa mikrofonu).  Z czasem ma się jednak pojawić możliwość odsłuchu obrad „na żywo” w internetowej transmisji.

Co z pozostałymi samorządami?

Na stronach internetowych gmin Bolesław, Klucze i Trzyciąż próżno szukać informacji o dostępie do transmisji z obrad radnych. Dlatego postanowiliśmy się zwrócić do władz tych gmin z pytaniem, czy rozważają wprowadzenie transmisji obrad w sieci bądź też umieszczanie nagrań z odbytych sesji w Biuletynie Informacji Publicznej.

– W chwili obecnej nie rozważamy możliwości wprowadzenia transmisji online obrad Rady Gminy Trzyciąż, a zatem nie będą też umieszczane nagrania w Biuletynie Informacji Publicznej – komentuje Lucjan Gajda, Przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż.

– Na chwilę obecną w Gminie Bolesław nie przewidujemy transmisji obrad Rady Gminy w sieci.
Mieszkańcy nie zgłaszają takich potrzeb, część z nich uczestniczy w obradach. Wolę, jeżeli mieszkańcy biorą udział w obradach osobiście, zabiorą głos, podzielą się swoimi opiniami
i uczestniczą aktywnie w życiu Gminy. Bardzo cenię bezpośredni kontakt z mieszkańcami, rozmowy z nimi oraz wspólne rozwiązywanie problemów – mówi Wójt Gminy Bolesław, Krzysztof Dudziński.

Z większym zainteresowaniem do tematu podchodzą władze Klucz. – Na obecną chwilę w Gminie Klucze trwają prace nad wprowadzeniem systemu nagłośnienia obrad Rady Gminy Klucze wraz z systemem rejestracji i możliwości transmisji obrad online. Po wprowadzeniu systemu na stronie internetowej Gminy Klucze tj. www.gmina-klucze.pl, będą zamieszczane nagrania z odbytych posiedzeń sesji Rady Gminy Klucze – informuje Daniel Hickiewicz, Sekretarz Gminy Klucze.

Olkuska Rada Miejska online

Dyskusja na temat wprowadzenia transmisji z sesji Rady Miejskiej w Olkuszu trwa od kilku lat. Do tej pory transmisje uniemożliwiały przeszkody natury technicznej, takie jak słabe łącze internetowe i system rejestracji dźwięku oparty o analogowe taśmy magnetofonowe. W zeszłym roku nastąpiła jednak modernizacja sprzętu. Zakup elektronicznego systemu do głosowania Rady Miejskiej w Olkuszu zbiegł się w czasie z unowocześnieniem systemu do nagłośnienia w sali, w której odbywają się Sesje Rady Miejskiej w Olkuszu. Było to zarazem pierwszym krokiem do szerszego udostępnienia informacji o przebiegu samych sesji.

– Przez pewien czas sami uczyliśmy się obsługi nowego systemu (system nagłaśniający jest bezpośrednio połączony z elektronicznym systemem do głosowania), jednak jesteśmy przekonani, że już pora na kolejny krok. Śledzimy działalność tych samorządów, które już prowadzą transmisje online z sesji albo zamieszczają gotowe nagrania. Na pewno będziemy chcieli wprowadzić możliwość odsłuchu nagrania sesji Rady Miejskiej w Olkuszu. Chcemy przy tym wprowadzić możliwość indeksowania nagrań, tak żeby osoba odsłuchująca sesję mogła sobie odtwarzać poszczególne wypowiedzi radnych. Myślę, że już niedługo takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie podczas obrad Rady Miejskiej w Olkuszu – komentuje Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

25
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
25 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
magister ze wsiwacekAdam czortMachawiejski Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
okey.
okey.

Trzeba wprowadzić system videorejestracji obrazu i dźwięku po to tylko by społeczeństwo zobaczyło i usłyszało młodych populistów co myślą, że wszystko powinno być zrobione przez burmistrza i urzędników za pomocą dotknięcia czarodziejskiej różdżki.

xyz
xyz

I co z tego że jest transmisja z obrad rady? My jako obywatele i mieszkańcy żądamy aby w takim samym stopniu były upublicznione zebrania poszczególnych komisji bo to właśnie tam radnym przychodzą do głów najbardziej durne pomysły.

Młody
Młody

„Wyzwolili, by zniewolić – 71. rocznica”

Dzięki, przeczytałem na jednym oddechu ale niesmak jednak pozostał – po co w takim dokumencie tyle sympatii i współczucia dla niemieckiego najeźdźcy, złodzieja i okupanta z równoczesną przesadną krytyką bezspornego wyzwoliciela z tej okupacji …

theon
theon

coś ty Młody taki dogmatyk ? kto to według Ciebie ten bezsporny wyzwoliciel ? Rosjanie ?

K
K

[quote name=”theon”]coś ty Młody taki dogmatyk ? kto to według Ciebie ten bezsporny wyzwoliciel ? Rosjanie ?[/quote]
To Jarosław K., ten który robi z nas Józefów K., bohaterów powieści Franza K. Ot, K… mać, wyzwolenie! Z wszelkiej racjonalności.

Młody
Młody

[quote name=”theon”]coś ty Młody taki dogmatyk ? kto to według Ciebie ten bezsporny wyzwoliciel ? Rosjanie ?[/quote]

Oczywiście że Rosjanie, przecież ta niemiecka ludobójcza machina tak perfekcyjnie się rozkręcała i doskonaliła metody zabijania że gdyby nie została zatrzymana to do 1950 roku, w imię czystości rasy wszyscy odrunęlibyśmy przez komin a walcząca, partyzancka Armia Krajowa w pierwszej kolejności …

równy krok?
równy krok?

Jaka transmisja? w Olkuszu się załatwia po cichu. Teraz się po cichu załątwia szkoły. „puls” tylko coś bąknął, a „Przegląd” siedzi cicho. A taka Zawada zdążyła już nawet zrobić o tym stronę internetową: http://okrokzadaleko.pl/olkusz.zamyka.wiejskie.szkoly/

równy krok?
równy krok?

O, widzę że nawet nazwa konkurencji jest cenzurowana

totolotek
totolotek

[quote name=”równy krok?”]Jaka transmisja? w Olkuszu się załatwia po cichu. Teraz się po cichu załątwia szkoły. „(moderacja)” tylko coś bąknął, a „Przegląd” siedzi cicho. A taka Zawada zdążyła już nawet zrobić o tym stronę internetową: http://okrokzadaleko.pl/olkusz.zamyka.wiejskie.szkoly/%5B/quote%5D
Nic z tych likwidacji szkół burmistrzowi nie wyjdzie. Radni się na to nie zgodzą. Chyba że ……. .

Zawada
Zawada

[quote name=”totolotek”][quote name=”równy krok?”]Jaka transmisja? w Olkuszu się załatwia po cichu. Teraz się po cichu załątwia szkoły. „(moderacja)” tylko coś bąknął, a „Przegląd” siedzi cicho. A taka Zawada zdążyła już nawet zrobić o tym stronę internetową: http://okrokzadaleko.pl/olkusz.zamyka.wiejskie.szkoly/%5B/quote%5D
Nic z tych likwidacji szkół burmistrzowi nie wyjdzie. Radni się na to nie zgodzą. Chyba że ……. .[/quote]
a co na to radni z okręgów wiejskich? jak podnoszono nam ceny wywozu nieczystości z szamba to nie reagowali. Na razie tylko pan Żak staje w obronie szkoły

Zawadzki
Zawadzki

[quote name=”Zawada”][quote name=”totolotek”][quote name=”równy krok?”]Jaka transmisja? w Olkuszu się załatwia po cichu. Teraz się po cichu załątwia szkoły. „(moderacja)” tylko coś bąknął, a „Przegląd” siedzi cicho. A taka Zawada zdążyła już nawet zrobić o tym stronę internetową: http://okrokzadaleko.pl/olkusz.zamyka.wiejskie.szkoly/%5B/quote%5D
Nic z tych likwidacji szkół burmistrzowi nie wyjdzie. Radni się na to nie zgodzą. Chyba że ……. .[/quote]
a co na to radni z okręgów wiejskich? jak podnoszono nam ceny wywozu nieczystości z szamba to nie reagowali. Na razie tylko pan Żak staje w obronie szkoły[/quote]
W przyszłych wyborach Pan Żak będzie prawdopodobnie kandydatem PiS na burmistrza.

buźka
buźka

[/quote]
W przyszłych wyborach Pan Żak będzie prawdopodobnie kandydatem PiS na burmistrza.[/quote]

Nie rozśmieszajcie mnie, a kto go poprze 200 mieszkańców Zawady? Wybraliście (mieszkańcy Kosmolowa) Piaśnika na burmistrza, to teraz z godnością przyjmujcie to, co się będzie działo u Was na wsi, czyli likwidację szkoły.

wujek dobra rada
wujek dobra rada

Może weźcie się w tej Zawadzie za płodzenie dzieci 😆
Jeśli u was jest mało dzieci to nic dziwnego że szkołę zamykają…. 😆
Albo drugi powód: może chodzi o kasę? Utrzymanie szkoły kosztuje….zróbcie zbiórkę wśród mieszkańców : załóżcie szkołę niepubliczną, niech każda rodzina w Zawadzie da tysiaka na rok i sami sobie prowadźcie szkołę….proste co? 😉

równy krok?
równy krok?

wujek: nie bierz się za płodzenie dzieci, bo będą nieszczęśliwe 🙁 lepiej się weź za założenie szkoły niepublicznej w Olkuszu, bo przecież każda rodzina w mieście chętnie da ci tysiaka 😆 będziesz bogaty 😆 Dlaczego szkoły wiejskie mają być traktowane gorzej? Bo uczniowie są ze wsi? przecież do wszystkich szkół się dokłada. To może wszystkie zamknijmy , albo przekształćmy w niepubliczne, społeczne czy jakie tam inne. Ale na równych zasadach! A nie tak, że w jednych się topi pieniądze, a drugie są przez lata niedoinwestowane, bo się jakimś urzędasom tak podoba. I zobaczymy, które szkoły w równych warunkach sobie lepiej… Czytaj więcej »

Romaniusz młodszy
Romaniusz młodszy

a kiedy będzie dostępny monitoring z olkuskiego rynku w intrenecie? Taki Wolbrom można zobaczyć a powiatowe miasto już nie? Prawie bańkę kosztował monitoring może by tak udostępnić chociaż jedną kamerę online? To tez promocja miasta? halo ktoś to czyta z UMiG ?

Noe
Noe

[quote name=”Zawadzki”]
W przyszłych wyborach Pan Żak będzie prawdopodobnie kandydatem PiS na burmistrza.[/quote]

Czemu nikt nie potwierdza czy będzie kandydatem czy nie. Czytelnicy Przeglądu Olkuskiego, czekamy na komentarz w tej sprawie przez funkcyjnych tej partii.

wujek dobra rada
wujek dobra rada

[quote name=”równy krok?”]wujek: nie bierz się za płodzenie dzieci, bo będą nieszczęśliwe 🙁 lepiej się weź za założenie szkoły niepublicznej w Olkuszu, bo przecież każda rodzina w mieście chętnie da ci tysiaka 😆 będziesz bogaty 😆 I zobaczymy, które szkoły w równych warunkach sobie lepiej poradzą: w mieście czy na wsi? I gdzie wtedy będą lepsze efekty nauczania. Założysz się?[/quote] Założę się 😆 Tu nie chodzi o to że urzędasom się nie podoba tylko że oni nie mają kasy….szkoła nic nie produkuje , nie sprzedaje i nie zarabia….a kosztuje 😆 Ludzie za komuny nauczyli się że dostaną od państwa wszystko… Czytaj więcej »

p
p

do: wujek dobra rada[/quote]

A dlaczego ze swoich podatkow masz utrzymywac szkoly w Olkuszu? Jak miastu nie pasuje to niech zrobia powiat grodzki Olkusz i ziemski. Przeksztalc szkole, do ktorej chodza twoje dzieci (jesli je w ogole masz) to na wiejskie bedzie wiecej. A jak wytlumaczysz to ze Pani Krok chce zamknac przedszkole publiczne w miescie bo sie nie oplaca remontowac a dwom wioskom w ktorych bedzie likwidowala szkoly chce przedbudowac gruntownie budynki szkolne na przedszkola tak bys mogl dziecko na wies wozic 🙂

wiejski
wiejski

wujek: popatrz co pisza na stronie okrokzadaleko, na 20 wiosek mamy 7 szkol, po zamyslach pani Krok zostana 3. brawo Olkusz!, jak tak dalej pojdzie Olkusz wycinanie wszystkiego na wsiach bo sie miastu wies nie oplaca, to Olkusz bedzie taki jak jedyny Lidl w okolicy obslugujacy te wszystkie wioski. Bedziesz wszedzie musial byc przed 8 zeby cokolwiek zalatwic.

równy krok?
równy krok?

wujek, chyba nie zrozumiałeś, albo udajesz głupiego 🙁
pisałem wyraźnie o równym traktowaniu, czyli jeśli zamykaniu to WSZYSTKICH szkół
Dlaczego ludzie ze wsi mają utrzymywać szkoły w Olkuszu? przecież szkoły w Olkuszu też nic nie produkują (nie biorę pod uwagę tępaków, którzy nie rozumieją prostych tekstów).
Jeśli ludzi ze wsi się tak dyskryminuje, to okoliczne wioski powinny się jak najszybciej odłączyć od Olkusza. Dla własnego dobra
czyli Olkusz sobie grabi

Macha
Macha

Założę się 😆 Tu nie chodzi o to że urzędasom się nie podoba tylko że oni nie mają kasy….szkoła nic nie produkuje , nie sprzedaje i nie zarabia….a kosztuje 😆 Ludzie za komuny nauczyli się że dostaną od państwa wszystko za darmo 😆 a tu zonk 😀 Trzeba brać sprawy w swoje ręce i samemu coś wymyśleć….widzisz: dlaczego prywatne przedszkola w Olkuszu (a jest ich chyba ze 3 albo 4) nie dostają kasy z urzędy i żyją? Bo potrafiły się wstrzelić w potrzeby rynku….być elastyczne i umieć pozyskać klientów ciekawym programem nauczania i ofertą….więc czas zmienić tok myślenia…..życie na garnuszku… Czytaj więcej »

Adam czort
Adam czort

Odpowiedź dla pana/pani o nicku Macha 2016-01-20 21:23 Ty zapewne chodziłeś do prywatnej szkoły, a twoi rodzice płacili za twoją edukację. Czy twoje dziecko jeśli masz chodzi do prywatnej szkoły ? czy jeśli będziesz je miał poślesz je do prywatnej ? czy do państwowej ?. Pan Burmistrz już osiągnął to co chciał czyli skłócił wszystkich. Sami sobie strzelamy w kolano. Nie wszystkich jest stać na składki na taką szkołę, subwencja nie pokryje wszystkich kosztów, w Polsce musiałaby być rewolucja zarobkowa, a obecny system nie pozwala na dostosowania szkolnictwa na wzór zachodnich. Przykładowo nasze dzieci nie muszą chodzić z ciężkimi teczkami,… Czytaj więcej »

Adam czort
Adam czort

Najlepiej to pozamykajmy wszystkie szkoły, a rodzice niech uczą swoje dzieci prywatnie w domach. Zamiast szkół zróbmy centra handlowe, domy opieki, ośrodki dla uchodźców.

wacek
wacek

[quote name=”równy krok?”]wujek, chyba nie zrozumiałeś, albo udajesz głupiego 🙁
pisałem wyraźnie o równym traktowaniu, czyli jeśli zamykaniu to WSZYSTKICH szkół
Jeśli ludzi ze wsi się tak dyskryminuje, to okoliczne wioski powinny się jak najszybciej odłączyć od Olkusza.[/quote]

jest za mało kasy żeby utrzymywać wszystkie szkoły wiec ktoreś trzeba zamknąć….a że Żurada to taka wieś gdzie cywilizacja kiepsko dociera to najlepiej tam zamknąć 😆 no przecież te szkoły miastowe to mają więcej dzieci i pracowników …są bliżej świata , cywilizacji ,urzędów….logiczne co? 😀

magister ze wsi
magister ze wsi

[quote name=”wacek”][quote name=”równy krok?”]wujek, chyba nie zrozumiałeś, albo udajesz głupiego 🙁 pisałem wyraźnie o równym traktowaniu, czyli jeśli zamykaniu to WSZYSTKICH szkół Jeśli ludzi ze wsi się tak dyskryminuje, to okoliczne wioski powinny się jak najszybciej odłączyć od Olkusza.[/quote] jest za mało kasy żeby utrzymywać wszystkie szkoły wiec ktoreś trzeba zamknąć….a że Żurada to taka wieś gdzie cywilizacja kiepsko dociera to najlepiej tam zamknąć 😆 no przecież te szkoły miastowe to mają więcej dzieci i pracowników …są bliżej świata , cywilizacji ,urzędów….logiczne co? :D[/quote] Przecież w Żuradzie miasto się już szkoły pozbyło. Patrząc na twoją wypowiedź i zorientowanie w temacie… Czytaj więcej »