1 Kopiowanie

Na scenie wolbromskiego Domu Kultury odbył się doroczny przegląd przedstawień jasełkowych przygotowanych przez uczniów placówek oświatowych z terenu całej gminy. Na scenie, wokół Jezusowego żłóbka spotkały się tradycyjnie anioły i diabły, śpiewali pastuszkowie, tańczyły postaci z bajek, historii Polski i współczesności. Na scenie, obok aktorów, grało światło, muzyka i efekty specjalne. Wszystko w imię kultywowania tradycji.

Jury konkursowe w składzie: Bogusław Gwiazda, Anna Augustowska-Mazajczyk, Joanna Kajda i Ewa Barczyk obejrzało i oceniło dziewięć, przygotowanych z widocznym z nakładem pracy, sił i środków, bardzo pięknych i przemyślanych przedstawień bożonarodzeniowych. Wyłonienie zwycięzcy spośród tych bardzo różnorodnych pod wieloma względami jasełek było bardzo trudne. Jury starało się oceniać nie tylko efekt końcowy poszczególnych przedstawień, doceniało szacunek dla tradycji, ale także znajdowało i punktował elementy nowatorskie. Mile widziane były: samodzielny śpiew, taniec i gra na instrumentach muzycznych.

 

Ostatecznie najlepiej komisja oceniła występ grupy reprezentującej wolbromski OREW, który mistrzowsko dostosował formę i teść przekazu do możliwości aktorów, pokazując ujmujące i piękne przedstawienie, bez utraty wiarygodności i potrzeby sięgania w ocenie po taryfę ulgową, ze względu na niepełnosprawność występujących. Takie podejście może być przykładem dla innych grup, zwłaszcza małych dzieci, którym być może niepotrzebnie stawiane są przez reżyserów zbyt wysokie wymagania, kosztem ich naturalnego uroku. Trudność w ustaleniu pierwszeństwa przedstawień, przygotowanych przez grupy z Dłużca i Chełmu, rozstrzygnięta została przez jury poprzez przyznanie równorzędnego drugiego miejsca obu pięknym, choć bardzo różnym przedstawieniom. Trzecie miejsce przypadło ciekawym jasełkom z Kąpiel Wielkich, a pozostałe przedstawienia otrzymały wyróżnienia za wkład pracy, pomysł, ciekawe rozwiązania teatralne i inne elementy sceniczne.

Bardzo ważne jest, że szkoły i przedszkola kultywują tradycję i z roku na rok nie brakuje chętnych do rywalizacji w przeglądzie. Dzięki temu nie tylko budowane są relacje społeczne w grupie realizującej przedstawienie, ale także poczucie wartości tradycji we współczesnym życiu.

Zwycięskie przedstawienia – z powodu ograniczeń czasowych tylko trzy – będzie można podziwiać na scenie Domu Kultury raz jeszcze – w najbliższą niedzielę 17 stycznia o godz. 15. Wstęp wolny. Bardzo zachęcamy do licznego oklaskiwania młodych aktorów i ich pracy twórczej.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

{joomplu:56555}{joomplu:56535}{joomplu:56511}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze