kirkut lato6

Na początku kwietnia cała Polska obejrzała zdjęcia zdewastowanego olkuskiego cmentarza żydowskiego. Fotografie porozbijanych i pomalowanych czarną farbą macew znalazły się na wielu ogólnokrajowych portalach, a większość z nich nie pozostawiła na wandalach suchej nitki. Do dziś nie wiadomo jednak, czy akt wandalizmu wynikał z nudy i niewiedzy, czy raczej należy go rozpatrywać w kwestii antysemityzmu. Wiadomo jednak, że od tego czasu zaniedbany do tej pory kirkut zyskał nowe ogrodzenie. Niedługo z kamiennych tablic znikną także wulgarne napisy.

Po wydarzeniach z początku kwietnia rozgorzała dyskusja na temat trudnej historii mniejszości żydowskiej na ziemi olkuskiej. Temat ciągle powraca, jednak przeszłości nie da się oszukać, a pamięć o przodkach to nasz obowiązek. Niestety, ktoś chyba zapomniał o szacunku dla zmarłych i w mało cywilizowany sposób dał wyraz swojej niechęci zarówno do historii, jak i narodowości izraelskiej. Aby podobnych sytuacji było mniej, podjęto konkretne działania. Długo mówiło się o potrzebie postawienia nowego ogrodzenia, które oddzieli miejsce pamięci od plenerowych imprez młodego pokolenia. I taki betonowy mur stanął, a inwestycję sfinansowało miasto. Niestety Gmina Żydowska nie odpowiedziała na apel olkuskich urzędników, a jak wynika z głosów płynących z magistratu, od kwietnia w ogóle nie zajęła konkretnego stanowiska w sprawie zdewastowanego cmentarza.

kirkut lato5

Teraz kirkut w całości jest ogrodzony, choć to wcale nie gwarantuje, że w przyszłości w tym samym miejscu nie dojdzie do kolejnych incydentów. Bramka, jak na każdym cmentarzu jest przecież otwarta, a miejsce pamięci jest dostępne dla wszystkich o każdej porze dnia i nocy. Mimo tego wydaje się, że betonowe, solidne ogrodzenie może skutecznie zniechęcić wandali do kolejnych „wyczynów”. Do usunięcia pozostały jeszcze krzywdzące napisy z macew. – Trwają ustalenia, jakim środkiem najlepiej będzie zmyć czarną farbę, aby nie uszkodzić kamiennych tablic. Niedługo antysemickie treści powinny zniknąć z nagrobków i głęboko wierzymy, że cmentarz zacznie przypominać prawdziwe miejsce religijnego kultu – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG-u.

kirkut lato3

W całym kraju istnieje około 1200 cmentarzy żydowskich. Na wielu z nich w wyniku dewastacji nie ma dziś żadnych nagrobków, lecz w dalszym ciągu są to miejsca pochówku ludzi. Tylko nieliczne nekropolie są nadal użytkowane. Nieliczne dziś polskie organizacje żydowskie nie są w stanie skutecznie zadbać o wszystkie cmentarze, będące materialną spuścizną po około 3,5 milionach Żydów mieszkających nad Wisłą przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zaangażowanie lokalnych społeczników jest więc koniecznością. Wiele tego typu akcji realizowanych jest przecież przez osoby o nieżydowskim pochodzeniu, jak choćby w Pszczynie, Grodzisku Mazowieckim czy Ostrowie Wielkopolskim, gdzie o cmentarze troszczą się uczniowie, studenci czy więźniowie. Może i w Olkuszu znajdą się osoby, którym leżą na sercu losy przodków wyznania mojżeszowego.

Jak udało nam się ustalić, trwają także zaawansowane prace w związku z wmurowaniem w elewację budynku starostwa tablicy upamiętniającej los olkuskich Żydów. Inwestycja, która kosztować ma 3-4 tysiące złotych, ma zostać sfinansowana zarówno przez powiat, jak i przez miasto. Środki na wykonanie i osadzenie tablicy są podzielone między urzędami pół na pół.

kirkut lato1

kirkut lato7

kirkut lato8

kirkut lato2

kirkut lato4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aadam
Aadam
7 lat temu

ODPOWIEDŹ :::::: – https://vimeo.com/126681413

Młody
Młody
7 lat temu

Uważam że do dobrze że ogrodzili, szkoda tylko że tak późno bo zniszczono historię – powinni jeszcze kolejny taki „mur” zbudować aby Żydzi do Olkusza już nie wrócili …

R.G
R.G
7 lat temu

Wolność to stan umysłu. Strach przed utratą stanowisk i zgromadzonych dóbr są chyba dla niektórych największą niewolą. Dla takich być i mieć jest celem nadrzędnym. To chyba wyjaśnia dlaczego jesteśmy tacy hojni. Hojność ta jednak wynika z grzebania w cudzych kieszeniach. Bez pytania i pozwolenia o zgodę na to grzebanie.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

A może ktoś z Olkuskich zidów wypowie się, dlaczego to miasto ma dbać i ponosić koszty za ich posesję. Czyż nie powinno być to w gestii właściciela, czyli gminy zidowskiej. Jeśli jednak właścicielem tych gruntów jest miasto to powinno się zaorać, postawić tablicę informacyjną o tym miejscu i po sprawie. Dlaczego jest inaczej to my wszyscy wiemy i długo tak będzie a górale z Synaju nadal będą się śmiać z goi i dalej ich doić. Głupie goje oj głupie i naiwne! Aż prosi się przytoczyć cytat z bajki Aleksandra Fredry: „Wolnoć Tomku w swoim domku”. To daje wiele do myślenia i wniosek nasuwa się jednoznaczny, iż nadal jesteśmy narodem zniewolonym tylko, że jest to bardziej zdradliwy, wredny i podstępny okupant. Serdecznie pozdrawiam i proszę o pochylenie się z nutą refleksji nad tym problemem. Milczenie nie jest pozytywnym rozwiązaniem a jedynie rozzuchwala okupanta i utwierdza go w jego bezkarności i bezczelności. 🙁

R.G
R.G
7 lat temu

Jestem za tym aby te miejsca były chronione. Jeśli komuś na tych miejscach zależy i wyraża troskę aby o nie zadbać, powinien poczuwać się w obowiązku pokrywania wydatków związanych z ich utrzymaniem. Kto jak kto ale ich potomkowie wiedzą najlepiej że człowiek jest towarem przez całe życie, a nawet po śmierci, a w tym biznesie nie ma podobno przedawnienia.

R.G
R.G
7 lat temu

Po raz kolejny włazimy komuś do d.. bez wazeliny. Jak ktoś lubi to niech włazi, ale beze mnie. Pytanie podstawowe. Jest to cmentarz wojskowy? Jeśli tak to naszym psim obowiązkiem jest dbać o niego. Nie jest? To proszę o podanie podstawy prawnej , która upoważniła tego kogoś na sfinansowanie tych wydatków. To my powinniśmy wystawić fakturę za to miejsce. Biznes to biznes. Skoro ja płacę za miejsce w którym spoczywa mój dziadek i mój ojciec, to dlaczego inni za takie nie muszą płacić. Nie jest to żaden antysemityzm, ale prosta logika i czytelne zasady. Oczekuję również aby na olkuskim rynku została umieszczona tablica z nazwiskami osób obecnej gminy Olkusz, które zginęły w latach 1939 – 1945. O nich również należało by pamiętać, bo na starym cmentarzu jest jedynie pomnik tych, którzy zginęli w obozach. Na pamięć o pozostałych, zabrakło miejsca i …

KOLA
KOLA
7 lat temu

TO JA SIE PYTAM DLACZEGO Z MOICH PODATKOW OPLACANY JEST FUNDUSZ KOSCIELNY JAK JESTEM OSOBA NIEWIERZACA !!!! CZY TO JEST NORMALNE W SWIECKIM PANSTWIE????? W TYM KRAJU WSZYSTKO JEST CHORE!!
KLER SIE TYLKO ŚMIEJE Z „DAWCÓW” KASY A ONI SABIE CHULAJA!!!SZOK ILE JESZCZE???WOLE DAC KASE NA KIRKUT NIŻ NA POLSKI KLER!

ods
ods
7 lat temu

Ile te prace kosztowały i kto je sfinansuje?

&
&
7 lat temu

[quote name=”@”]Odwrotnie. Jest kara, a w jej wyniku następuje zbrodnia uznana jako kara.[/quote]
No, no uczony.

PXT
PXT
7 lat temu

W ostatnim programie u pani Jaworowicz przedstawiali jak to się ofiary przerabia na sprawców. U nas to jest bardzo powszechna praktyka. No i jak zwykle na interwencję dziennikarki zero odzewu, tylko dlatego, że dzierżyła twarde dowody. Gdyby nie to pewnie by i ją przerobili.

@
@
7 lat temu

Odwrotnie. Jest kara, a w jej wyniku następuje zbrodnia uznana jako kara.

&
&
7 lat temu

[quote name=”@”]Ważny jest wynik i statystyka. „Dzięki” tym co kierowali się tą samą filozofią „zyskaliśmy” dwa miejsca pamięci zwane 20- stu Straconych. To był taki wynik wykonany na chybił- trafił.[/quote]
Jest zbrodnia jest i kara!

@
@
7 lat temu

Ważny jest wynik i statystyka. „Dzięki” tym co kierowali się tą samą filozofią „zyskaliśmy” dwa miejsca pamięci zwane 20- stu Straconych. To był taki wynik wykonany na chybił- trafił.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Do PXT
Mój drogi serdecznie dziękuję Ci za troskę i okazane serce, lecz takie są fakty a nad faktami nie dyskutuje się. Dotychczas nie napisałem nic, czego miałbym się wstydzić lub bać. Poprawność polityczna, jaka u nas niestety zagościła zabija w ludziach indywidualne myślenie, inicjatywę i odwagę. Swego czasu był już taki jeden zwał się „Dyl_Sowizdrzał” obrońca i miłośnik górali z Synaju, który straszył mnie expertami, lecz na to niestety nie mam żadnego wpływu a dla takich indywiduum mam jedynie litość i pogardę. Byłem, co prawda ostatnio wraz z żoną w Olkuszu i trzy doby nocowałem w pokojach gościnnych Hali Widowiskowo Sportowej, lecz nie miałem potrzeby odwiedzać kirkutu czy to w dzień czy też nocą, to zdecydowanie nie moje klimaty. Natomiast muszę przyznać, że nasze rodzinne miasto zrobiło na nas po latach w nim nieobecności bardzo pozytywne i korzystne wrażenie, nawet udało nam się naprawdę tanio i smacznie zjeść. Serdecznie pozdrawiam rdzennych Olkuszan (Krzoków). 🙂 😆

PXT
PXT
7 lat temu

Hugo nie wypisuj takich textów, bo jeszcze ciebie oskarżą o te dewastacje i posadzą.
Wiem co mówię. Mnie przykładowo prokuratura chciała koniecznie posadzić za rzekome pobicie policjantów, tylko dlatego, że to oni mnie poturbowali i jako argumentu użyli, że „musieli się jakoś bronić”. Możesz nie mieć tyle szczęścia co ja i nie trafić na normalnego sędziego jak ja. Jeszcze dodatkowo muszę dziękować Bogu, że mnie nie zastrzelili, bo i tak mogło być.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Bo Polskie goje boją się zidów. Bark nam od lat prawdziwego męża stanu, który ma cojones. 😛

pavv
pavv
7 lat temu

Nieopłacone miejsca pochówku po kilkudziesięciu latach są likwidowane a na to miejsce chowany jest kolejny klient. Dlaczego za pieniądze podatników mamy utrzymywać dawne miejsca pochówku Żydów. Ciekawe czy o mój nagrobek urząd zadba za 80 czy 100 lat?

@
@
7 lat temu

Na cmentarzu obok gdy rodzina nie zapłaci haraczu „od nieruchomości” to grób jest delikatnie mówiąc kasowany i pamięć o takim nieboraku zostaje zatarta. Czasem jak trafi się porządny nowobogacki to wytnie na swoim okazałym nowym grobowcu napis z boczku, że „Pochowano na prochach” takiego to a takiego, dzięki czemu 1 listopada zawsze jakiś znicz dodatkowy się pojawi.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Oj głupie goje, oj głupie!! 😮

aLLLL
aLLLL
7 lat temu

A, czemu to nic nie dokłada Gmina Żydowska, może im nie zależy na swoich przodkach. Zawsze się umieją ustawić.