klaster

W Gminie Klucze nie od dzisiaj działają duże i prężne organizacje pozarządowe. Wśród nich Stowarzyszenie „Ziemia Kluczewska”, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”, Stowarzyszenie „NIKIFOR”, Spółdzielnia Socjalna „OPOKA”, czy Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. To właśnie z inicjatywy tych lokalnych organizacji miałby powstać klaster, który swoim zasięgiem objąłby cały powiat olkuski.

Do tego jeszcze droga daleka, ale co ważne,  jest chęć współpracy między gminami. Co prawda na spotkaniu w szpitalu w Jaroszowcu zabrakło przedstawicieli gmin: Olkusz, Wolbrom i Trzyciąż, ale jeśli wierzyć zapewnieniom pozostałych uczestników dyskusji, nie powinno być problemów z przekonaniem do inicjatywy klastrowej pozostałych samorządów.

– Pomysł powstał w ubiegłym roku, kiedy to organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy Klucze spotkały się na takim nieformalnym spotkaniu przed wyborem Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wtedy padła inicjatywa podziału zadań, aby umocnić swoją pozycję, mając na uwadze nową perspektywę finansową na lata 2014-2020 – mówi Małgorzata Gut-Pasich, prezes Stowarzyszenia „Ziemia Kluczewska”.

Od tego czasu członkowie aktywnych organizacji spotykają się raz w miesiącu, najczęściej w ostatnie czwartki i wspólnie debatują oraz szukają pomysłów na rozwój nie tylko swoich struktur, ale i całej gminy. Na jednym z kolejnych spotkań padła wreszcie inicjatywa utworzenia ogólnego klastra, z udziałem wszystkich gmin z całego powiatu. – Idea ta niesie ze sobą potencjał zdolny do zainicjowania projektów biznesowych i społecznych. Klaster to przecież sieć równoprawnej współpracy, w której na podobnych zasadach funkcjonują samorządy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe – dodaje prezes Gut-Pasich.

Pomysł zaczęto realizować. W Jaroszowcu, na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia „NIKIFOF” Krzysztofa Grzesika, pojawili się wójtowie, burmistrzowie oraz lokalni przedsiębiorcy. Przedstawiciele stowarzyszeń przekonywali, że udział w inicjatywie klastrowej zapewnia samorządom lepszą promocję regionu, zwiększenie liczby inwestorów i przysparza nowych mieszkańców. Jak pokazują liczby, każda złotówka mądrze wydana na wsparcie klastra, wraca do kasy miasta czy powiatu, pomnożona o kilka razy.

Na dzisiaj, tj. na trzeci kwartał 2015 roku na mapie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znajduje się 198 klastrów, a prym w nich wiedzie Mazowsze. Nieźle w statystykach wypadają także Śląsk i Małopolska. Według definicji, klastry, to geograficzne skupisko wyspecjalizowanych podmiotów, połączonych ze sobą wzajemnymi interakcjami, działającymi w pokrewnych lub komplementarnych branżach. Najpopularniejsze z nich dotyczą biznesu i stanowią wspólne działania firm, jednak coraz bardziej popularne stają się również klastry samorządowe.

– Od dłuższego czasu spotykaliśmy się i szukaliśmy pomysłu na wspólne działanie. Padło wiele propozycji oraz ta główna, z której bardzo się cieszę: „Małopolska Północno-Zachodnia Przyjazna Starości i Niepełnosprawności”. Mamy piękne tereny, bogatą kulturę. Czas wykorzystać nasz potencjał – apeluje Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu.

Uczestnicy spotkania nie tylko zostali zyskali wiedzę o nowej, bezprecedensowej propozycji, ale także wysłuchali wykładu Tomasza Witeckiego, który nawoływał do postawienia na lokalną turystykę dla całych rodzin, wzbogaconą usługami rehabilitacji oraz opieki dziennej dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Obecni na spotkaniu Krzysztof Dudziński – wójt Gminy Bolesław, Mirosław Gajdziszewski – burmistrz Bukowna, a także wicestarosta Jan Orkisz chętnie przystali na współpracę i zapewnili o swoim zainteresowaniu projektem. Dla nich była to pierwsza styczność z propozycją utworzenia powiatowego klastra, jednak każdy z samorządowców zauważył potrzebę wspólnych działań zmierzających do rozwoju całego regionu.

– Mamy nadzieję, że to nasze pierwsze spotkanie w takim gronie zapoczątkuje szereg kolejnych, bowiem proces budowania klastra jest długotrwały i wymaga wytężonej pracy. Liczymy na przychylność dla naszego projektu ze strony pozostałych gmin, nieobecnych w Jaroszowcu – zaznacza Małgorzata Gut-Pasich z „Ziemi Kluczewskiej”.

Najbliższe spotkanie w sprawie lokalnego klastra odbędzie się w ostatni czwartek października wyjątkowo nie na terenie Gminy Klucze, ale w Bolesławiu. Wójt Dudziński zaprosił do siebie. W kolejce do organizacji spotkań, stoją również inne gminy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
poczta  polska
poczta polska
9 lat temu

„na spotkaniu w szpitalu w Jaroszowcu zabrakło przedstawicieli gmin: Olkusz…”

Pewnie przedstawiciel olkuskiej gminy pomylił klaster z klaserem i nie pofatygował się, sądząc, że to spotkanie zbieraczy znaczków pocztowych.