Takie pytanie pojawia się w różnych środowiskach, nawet tych , które jeszcze pół roku temu twierdziły ,że taka prywatyzacja olkuskiego szpitala jest to optymalne rozwiązanie. Ja podtrzymuję swoje stanowisko, wielokrotnie prezentowane także na łamach Gwarka Olkuskiego, że aktualne rozwiązanie jest złe.
Wydzierżawienie spółce o kapitale założycielskim 50.000 zł, w której powiat nabył tylko 30 % udziałów, majątku i przekazanie jej środków z Narodowego Funduszu Zdrowia , przeznaczonych na leczenie mieszkańców naszego powiatu spowodowało sytuację, że powiat utracił pełny nadzór nad tą spółką, a zarazem nad realizacją najważniejszego jego zadania tj. ochroną zdrowia. Świadczą o tym fakty , które miały miejsce w czasie poprzedniej kadencji Rady Powiatu. Na proste pytania , które zadawałem jako radny na sesji Rady Powiatu, oraz w zakładzie jako pracownik – członek Rady Pracowników : jaki jest wynik finansowy spółki? , ile środków przeznacza się na leki a ile na tzw. konsultacje?, miałem ogromne trudności z otrzymaniem rzetelnych informacji . A przecież spółka dysponuje środkami publicznymi , więc ma obowiązek takie informacje udostępnić każdemu mieszkańcowi powiatu, a nie tylko radnemu. To gwarantuje nam Konstytucja i Ustawa o dostępu do informacji publicznej.

Trudności z pozyskaniem tych informacji świadczą o tym, że spółka nie chce udostępnić pełnych danych o swoich kosztach tzw. usług niematerialnych, które według mnie w Nowym Szpitalu w Olkuszu są bardzo duże i nieuzasadnione.

Czy ten stan można zmienić?. Oczywiście, że tak. Trzeba tylko woli politycznej nowo wybranego Zarządu i Rady Powiatu w Olkuszu. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej kadencji Rady Powiatu, aż 12 radnych pełni ten zaszczytny mandat po raz pierwszy, wierzę w to, że zyskam w nich sojuszników, aby przywrócić pełny nadzór nad olkuskim szpitalem, a zarazem ochroną zdrowia naszych mieszkańców.

Ponadto , wybór właśnie mnie , w tej kadencji Rady Powiatu na Przewodniczącego Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, świadczy o tym, że sprawa realizacji zadania ochrony zdrowia przez powiat, będzie jej najważniejszym priorytetem .

Już na pierwszej sesji Rady Powiatu w tej kadencji w dniu 1.12. b.r. jako Przewodniczący Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia , zgłosiłem do Przewodniczącego Rady wniosek , aby nowa rada jak najszybciej zajęła się sytuacją w olkuskim szpitalu.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym działalność organów powiatu jest jawna . Jawność działania tych organów polega na tym, że każdy mieszkaniec ma prawo do informacji , wstępu na sesje rady i posiedzenia jej komisji. Zachęcam Mieszkańców do korzystania z tego prawa i wywierania wpływu na swoich przedstawicielach w radzie powiatu motywując ich do postępowania zgodnie z Waszą wolą.

Zgodnie z art. 21. w/w ustawy : „Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej powiatu. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców powiatu postulaty i przedstawia je organom powiatu do rozpatrzenia….”.

Zachęcam sołtysów , przewodniczących : zarządów osiedli, organizacji społecznych , stowarzyszeń i partii politycznych, do organizowania zebrań i prowadzenia dyskusji na temat jakiego chcemy szpitala : Nowego Szpitala ze spółką ze Szczecina, czy Naszego Szpitala – ale dobrze zarządzanego , dbającego o pacjenta i pracownika oraz inwestującego w nowoczesną aparaturę. Ja jestem do Państwa dyspozycji. Bardzo chętnie wezmę udział w takich zebraniach i dyskusjach .

Jednocześnie uprzejmie informuję Mieszkańców Powiatu Olkuskiego, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godz. od 16.00 do 17.00 pełnię dyżury w Biurze Rady Powiatu, pok. nr 71 Starostwa Powiatowego w Olkuszu , tel. : 032 643 12 21.
Ponadto jestem do Państwa dyspozycji pod nr tel.: 0 602 532 076 lub pocztą elektroniczną na adres: janorkisz@wp.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Jako Przewodniczący Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, proszę Państwa o propozycje, wnioski , sugestie i uwagi dotyczące funkcjonowania placówek ochrony zdrowia w naszym powiecie.

Jan Orkisz – radny UP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze