DSC 4811 1

Mieszkańcy pięciu gmin z terenu Małopolski w ostatnią niedzielę mieli okazję uczestniczyć we wspólnym świętowaniu 100-lecia odzyskania wolności przez Polskę. W ramach projektu „Małopolska – Moja Wolność” 9 września o godz.15.00 w Brzesku, Dobczycach, Muszynie, Rabce-Zdroju i Wolbromiu zorganizowano Koncerty Wolności. Uczestnicy poszczególnych spotkań muzycznych mogli podglądać się wzajemnie przez łącza telewizyjne.

„Wolność to powołanie. Jak mówił wielki Małopolanin Jan Paweł II: „Wolność jest człowiekowi zadana, by ukazywać prawdę o dobru”. Spotkajmy się w stulecie Niepodległej, by pokazać, że łączy nas wdzięczność dla tych, którzy ją zdobywali. Dzięki nim wolność to nasza teraźniejszość, w której indywidualne życie, każdy sukces, pomysł, dobre działanie, osobisty rozwój składa się na potencjał naszej wspólnoty. To jest naprawdę coś! Spotkajmy się więc, by to świętować. Śpiewajmy razem!” – zachęcali do wspólnego kultywowania pamięci o historycznych wydarzeniach, które doprowadziły do niepodległości organizatorzy wydarzenia.

W Wolbromiu patriotyczne spotkanie z pieśnią i muzyką patriotyczną rozpoczął barwny korowód, w którym do Domu Kultury z miejscowego rynku przemaszerowały zespoły muzyczne i orkiestry, zachęcając po drodze grą i śpiewem do przyłączenia się do wspólnej zabawy jak najliczniejszą rzeszę mieszkańców.

DSC 4513 1

Rozpoczętemu wkrótce potem plenerowemu koncertowi pod Domem Kultury sprzyjała piękna pogoda. Po okolicy rozeszły się sentymentalne dźwięki starych pięknych piosenek żołnierskich i patriotycznych, które ze wzruszeniem, ale i dumą śpiewali nie tylko zaproszeni i lokalni muzycy, ale również słuchacze – każdy kto miał ochotę i potrafił. Zadanie ułatwił wydany specjalnie na tę okoliczność śpiewnik pełen znanych polskich pieśni z różnych epok. Dodatkową atrakcją wydarzenia była możliwość łączenia się za pomocą teletransmisji z uczestnikami koncertów w innych miejscowościach. Na telebimach umieszczonych przy lokalnej scenie mieszkańcy Wolbromia mogli podejrzeć przebieg koncertu w Muszynie, a widzowie z Brzeska – muzykujących w Dobczycach.

DSC 4620 1

Staraniem organizatorów we wszystkich pięciu Koncertach Wolności wzięły udział najlepsze małopolskie orkiestry, zespoły regionalne, lokalni artyści i tysiące mieszkańców, którzy z przyjemnością stali się widzami, a zarazem artystami współtworzącymi wspaniały efekt i wyjątkowy nastrój wydarzenia. Na koniec każdy, obdarowany stokrotką wolności uczestnik święta został zaproszony do wspólnego tańca – chodzonego, czyli poloneza, uznawanego za nasz taniec narodowy. Wolbromskiemu korowodowi tanecznemu kolorytu dodali profesjonaliści – członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Wolbromiacy w strojach szlacheckich.

{joomplu:81123}{joomplu:81108}{joomplu:81087}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mariola
Mariola
5 lat temu

[quote name=”ALO”]OT I POLONEZA WRESZCIE POTAŃCZYLI I CI BEZ MATURY[/quote]
jednemu słabo szło tak jak i nauka

theon
theon
5 lat temu

Podobno w stawie coś pozdychało, a na stronie UM ekodoradca milczy 🙂

ALO
ALO
5 lat temu

OT I POLONEZA WRESZCIE POTAŃCZYLI I CI BEZ MATURY