Kolaż (z fr. collage) to technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, np.: gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku, czy nawet odpadów. Asamblaż (od fr. assemblage – zbieranie, gromadzenie) to odmiana kolażu polegająca na tworzeniu kompozycji z gotowych przedmiotów. 15 grudnia, w piątek, w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Kolaż-Asamblaż” Olkusz 2017.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności nie zabrakło laureatów konkursu: Joanny Zając-Slapnicar (I nagroda), olkuszanki Klaudii Zub-Piechowicz (II nagroda) i Tomasza Rzeszutka (III nagroda) oraz wyróżnionego Waldemara Rudyka. Na wręczaniu nagród Marszałka Małopolskiego reprezentował radny Sejmiku Małopolskiego Marcin Cockiewicz, Radę Powiatu reprezentował radny Łukasz Kmita, a burmistrza Olkusza Emilia Kotnis-Górka. Nagrodzonym pogratulowano, że znaleźli uznanie w oczach jury, w którego składzie znaleźli się b. dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Zofia Gołubiew oraz prof. Zbigniew Bajek, na co dzień kierownik Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i dr hab. doc. Marek Sibinsky z Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Radny Sejmiku Małopolskiego Marcin Cockiewicz życzył dyrektorowi Galerii, by Marszałek i Sejmik przychylili się do jego wniosku o dofinansowanie Galerii BWA w Olkuszu (i Miechowie) dodatkowymi środkami w roku 2018. Miejmy nadzieję, że to prawie świąteczne życzenie się ziści, bo Galeria w Olkuszu w nowym roku ma bardzo bogate plany i każda dodatkowa kwota zostanie z pożytkiem wydana.
Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano aż 51 prac plus prace dwóch jurorów, którzy też tworzą prace z zakresu kolażu i asmblażu: prof. Zbigniew Bajek i dr hab. Marek Sibinsky. Jak napisała we wstępie do katalogu prof. Zofia Gołubiew: „Pozytywnym zdziwieniem był tez dla mnie fakt, że udział w konkursie wzięli artyści z całej Polski, i to nie tylko z dużych miast, ale też z małych miejscowości. To bardzo krzepiące, że olkuskie przedsięwzięcie zyskało już taką sławę i że tylu twórców trudzi się kreując dzieła w technice kolażu i asamblażu”. Prof. Zbigniew Bajek bardzo trafnie skwitował wystawę zdaniem: „Świat to żywiołowo zmieniający się kolaż i sztuka znakomicie go charakteryzuje”.
BWA Olkusz, fot. Olgerd Dziechciarz
W BWA zawsze cos sie dzieje;)