kronika policyjna

Olkusz. Zatrzymano włamywaczy do samochodów
Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy w Olkuszu zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 18 i 20 lat, którzy próbowali ukraść fiata seicento.

 

Obaj mężczyźni to mieszkańcy Przegini. Wpadli w ręce policjantów 2 lutego 2016 roku na Alei 1000-lecia w Olkuszu w czasie, gdy włamali się do fiata seicento i próbowali uruchomić silnik pojazdu. Okazało się, że sprawcy na swoim koncie mają nie tylko to jedno włamanie do samochodu. Kryminalni ustalili bowiem, że mężczyźni w grudniu ubiegłego roku z osiedla Słowiki w Olkuszu ukradli samochód tej samej marki. Zatrzymani mieszkańcy Przegini usłyszeli już zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem i kradzieży z włamaniem. Przyznali się do ich popełnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy wyjaśniają wszystkie okoliczności, ustalają czy mężczyźni mają na swoim koncie podobne przestępstwa. Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Olkusz. Włamanie do garażu
Policjanci z Olkusza ustalają sprawcę kradzieży opon. Do zdarzenia doszło 3 lutego br. na osiedlu Młodych w Olkuszu. Złodziej włamał się do garażu i ukradł 4 sztuki opon wraz z aluminiowymi felgami. Straty w wysokości 1000 złotych poniósł mieszkaniec naszego miasta.

Olkusz. Kradzież samochodu
3 lutego br. przyjęto zawiadomienie o kradzieży toyoty avensis. Samochód zaparkowany był na ulicy Zofii Nałkowskiej w Olkuszu. Właściciel pojazdu straty wycenił na kwotę 22.000 złotych. Sprawą zajmują się policjanci z komendy.

Akcja „Alkohol i Narkotyki”
5 lutego 2016 roku policjanci z olkuskiej drogówki prowadzili działania prewencyjno-kontrolne „Alkohol i Narkotyki”. Głównym celem tych przedsięwzięć jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie z ruchu tych kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

Mundurowi, na drogach powiatu olkuskiego, skontrolowali 1713 kierujących, z czego dwóch znajdowało się w stanie nietrzeźwości i dwóch pod po użyciu alkoholu. Olkuska policja przypomina, że w nowelizacja przepisów zaostrzyła sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości. Osoby takie będą musiały liczyć się m.in. z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Pamiętaj! Pijany kierowca jest zagrożeniem na drodze!

Włamania do domów jednorodzinnych
Policjanci z Wolbromia pracują nad sprawą kradzieży z włamaniem. Zdarzenia te miały miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia w Suchej i Załężu. Sprawcy włamywali się do domów jednorodzinnych wywarzając okna. Właściciele utracili pieniądze i złotą biżuterię. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 10.

Wolbromscy policjanci zatrzymali włamywacza
W poniedziałek 8 lutego policjanci z Komisariatu w Wolbromiu zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który włamał się do niezamieszkałego domu jednorodzinnego. Mężczyzna wybił szybę w oknie, wszedł do środka i z pomieszczeń skradł metalowe elementy wyposażenia mieszkania. Policjanci ustalili sprawcę tej kradzieży z włamaniem. Kilka godzin po zdarzeniu zatrzymali 37-letniego wolbromianina. Odzyskali skradzione przedmioty, które wkrótce trafią do właściciela.
Sprawa jest rozwojowa. Policjanci ustalają czy mężczyzna ma na swoim koncie podobne przestępstwa. Wolbromianin niebawem usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem. Kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Dzień Bezpiecznego Internetu
Jak bezpiecznie korzystać z sieci, z jakimi zagrożeniami można się spotkać, jak się wtedy zachować gdzie szukać pomocy to niektóre z tematów poruszanych przez policjantki z olkuskiej komendy. 9 lutego br. pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie” obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W ponad stu krajach na całym świecie odbywały się wydarzenia, których główną ideą było podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Jak co roku olkuska policja włącza się w obchody tego święta. Policjantki z komendy oraz dzielnicowy z Komisariatu w Kluczach spotkali się z uczniami w Szkole Podstawowej w Kluczach. Przypominali o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują w sieci m.in. o prawach i o obowiązkach „cyfrowego” obywatela. Policjantki omówiły zagadnienia zwiane z „cyberprzemocą” oraz procedury postępowania wobec tych osób, które dopuściły się przestępstw w Internecie. Uczniowie chętnie dzielili się swoją wiedzą, odpowiadali na pytania i uczestniczyli w konkursach przygotowanych przez prelegentki. Jednym z nich był konkurs plastyczny. Trzeba było wykonać prace związane z tematyką „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Warsztaty z młodzieżą okazały się być atrakcyjna zabawą.

Komunikaty:
Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzeń pojazdów:

23 stycznia 2016 roku nieustalony do chwili obecnej sprawca na ulicy Marii Curie Skłodowskiej w Olkuszu uszkodził citroena i odjechał z miejsca zdarzenia.

8 stycznia2016 roku na przystanku autobusowym na ulicy Osieckiej w Olkuszu uszkodzono seata. Z relacji świadków wynika, że sprawca – kierował czerwonym fiatem punto, z miejsca zdarzenia oddalił się w kierunku miejscowości Osiek.

W okresie od 1 do 2 lutego 2016 roku przy bloku nr 1 na ulicy Kantego w Olkuszu uszkodzono zaparkowanego opla.

Świadkowie tych zdarzeń proszeni są o kontakt z prowadzącym sprawy policjantem, nr tel. 32-6478-234 lub 997.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze