kronika policyjna

Strzegowa. Uszkodzenie mienia
18 października 2018 roku w Strzegowej nieustalony na chwilę obecną sprawca uszkodził drzwi wejściowe jednego ze sklepów ogólnospożywczych. Straty jakie wyrządził wstępnie oszacowano na kilka tysięcy złotych. Nad sprawą pracują policjanci z komisariatu w Wolbromiu.

Olkusz. Włamanie do samochodu
20 października 2018 roku w Olkuszu na ulicy Szpitalnej włamano się do samochodu osobowego marki Fiat Stilo. Złodziej ukradł z pojazdu radioodtwarzacz oraz torbę z rzeczami osobistymi. Szkodę poniósł mieszkaniec Mysłowic. Policjanci z komendy w Olkuszu ustalają sprawcę tej kradzieży z włamaniem.

Klucze. Policjanci zatrzymali 19-latka, który miał przy sobie marihuanę i amfetaminę
Do zatrzymania mężczyzny doszło w ubiegłą niedzielę tj. 21 października 2018 roku po godzinie 16 w Kluczach. Podczas patrolu funkcjonariusze z miejscowego komisariatu zauważyli czterech mężczyzn, którzy na widok policjantów nagle zaczęli się nerwowo zachowywać. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić co jest tego powodem. Podczas kontroli osobistej u jednego z mężczyzn w saszetce tzw. „nerce” funkcjonariusze znaleźli zielony susz roślinny, biały proszek i metalowy młynek. Z uwagi na to, iż istniało podejrzenie, że 19-letni mężczyzna mógł mieć przy sobie środki zabronione prawem, został on zatrzymany i doprowadzony na komisariat. Przeprowadzone badanie testerem wykazało, że zabezpieczone substancje, to marihuana i amfetamina. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Wolbrom. Skradziono telefon komórkowy
Policjanci z komisariatu w Wolbromiu zajmują się sprawą kradzieży telefonu komórkowego marki LG. Do kradzieży doszło w ubiegły poniedziałek na terenie jednej z placówek oświatowych w Wolbromiu. Starty poniosła mieszkanka gminy Wolbrom.

Olkusz. Skradziono rynny
Policjanci z komendy w Olkuszu przyjęli zawiadomienie o kradzieży rynien ocynkowanych. Do przestępstwa doszło wczoraj tj. 24 października 2018 roku. Nieustalony do chwili obecnej sprawca ukradł z terenu posesji w Olkuszu rynny. Starty poniósł mieszkaniec Olkusza. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzieży grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Kwaśniów Dolny. 84-latka potrącona przez samochód
W okresie jesienno-zimowym piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Prawidłowe ich zachowanie w ruchu drogowym nabiera wówczas szczególnego znaczenia. Główne błędy jakie popełniają, to nieostrożne wyjście na jezdnie przed jadący pojazd, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu oraz przeszkody czy też przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

23 października 2018 roku w Kwaśniowie Dolnym 69-letni kierowca samochodu osobowego potrącił 84-letnią kobietę, która przechodziła przez jezdnię. Piesza została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.

Policja przypomina o obowiązujących przepisach ruchu drogowego:
Widoczność pieszego na drodze jest bardzo ważnym elementem, który niewątpliwie wpływa na jego bezpieczeństwo. Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przechodzenie przez jezdnię jest możliwe w miejscach do tego wyznaczonych. Pieszy przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że tylko pieszy, który znajduje się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodząc przez przejście dla pieszych, na drodze dwujezdniowej rozdzielonej wysepką, musi je traktować jako dwa odrębne przejścia. Gdy na drodze brak jest przejść dla pieszych, możliwe jest przekroczenie jezdni poza tym przejściem, gdy odległość od niego przekracza 100 metrów. Pieszy może przechodzić również na skrzyżowaniu, jeżeli znajduje się ono w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. W takich przypadkach nie wolno przebiegać przez jezdnię, należy iść jak najkrótszą drogą, nie zatrzymując się i nie zwalniając kroku. Przy przechodzeniu poza przejściem pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Na bezpieczeństwo pieszych wpływają również zachowania kierowców na drodze. Prawo o Ruchu Drogowym nakłada obowiązek stosowania się do ograniczeń prędkości. Pomimo tego znaczna część kierujących zapomina o powyższym obowiązku i łamie przepisy obowiązujące w ruchu drogowym zagrażając tym samym własnemu bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Nadmierna prędkość jest bowiem jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji drogowych.

 

Komunikaty:

Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzenia elewacji budynku mieszkalnego znajdującego się przy ul. Orzeszkowej 5, klatka III. Do zdarzenia doszło w dniach od 07-08 października 2018 roku. Osoby, które posiadają informacje w tej sprawie, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 237 lub 997.

Policjanci poszukują świadków kolizji drogowej, do której doszło 10 października 2018 roku na ulicy Bylicy w Olkuszu. Nieustalony do chwili obecnej sprawca uszkodził lusterko oraz drzwi samochodu osobowego marki Skoda Fabia, który znajdował się na parkingu. Osoby, które mogą mieć informacje w tej sprawie, proszone są o kontakt telefoniczny z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 236 lub 997.

Policjanci z Olkusz poszukują świadków uszkodzenia elewacji budynku znajdującego się przy ulicy Kościuszki 9 w Olkuszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż do uszkodzenia doszło 27 września 2018 roku. Uszkodzenia mógł dokonać kierujący samochodem koloru żółtego (brak bliższych danych). Osoby, które były świadkami tego zdarzenia i mają informację w tej sprawie, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 236 lub 997.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o