kronika policyjna

Rabsztyn. Na „podwójnym gazie” i bez prawa jazdy
Olkuska drogówka zatrzymała kierowcę Renault, który kierował mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie i bez prawa jazdy. Wpadł, bo przekroczył dopuszczalną prędkość.

Do zdarzenia doszło 3 lutego 2018 roku około godziny 9:44 na drodze wojewódzkiej 783, między miejscowościami Rabsztyn a Pazurek. Policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy zwrócili uwagę na pojazd marki Renaulta, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Policjanci nagrali na videorejestratorze pomiar, który wyniósł 121 km/h przy dopuszczalnej prędkości 90 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Badanie na trzeźwość wskazało, że 42-letni mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mieszkaniec Dąbrowy Górniczej nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz odpowie zarówno za popełnione wykroczenia, jak i za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Cieślin. Kradzież i włamanie do domku letniskowego
Olkuska policja ustala sprawcę kradzieży z włamaniem do której doszło 3 lutego po godzinie 12. Nieznany do chwili obecnej sprawca w miejscowości Cieślin po wyłamaniu drzwi garażu w jednym z domków letniskowych, dokonał kradzieży quada marki Bashan, kosiarki spalinowej oraz piły łańcuchowej. Właściciel wstępnie oszacował straty na 7000 zł.

Olkusz. Kradzież tablicy rejestracyjnej
Policja pracuje nad ustaleniem sprawcy kradzieży tablicy rejestracyjnej pojazdu marki Alfa Romeo. Do kradzieży doszło w Olkuszu na ul. Legionów Polskich 3 lutego około godziny 4:35. Nieznany do chwili obecnej sprawca oprócz kradzieży, dokonał uszkodzenia karoserii pojazdu. Właścicielka ustala straty.

Olkusz. Nietrzeźwy kierowca chciał wieźć dzieci na wycieczkę
Podczas kontroli autokaru Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, zatrzymali kierowcę, który jechał pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał ponad 0,73 promila alkoholu w organizmie. Przyjechał, aby zawieźć dzieci na wycieczkę do Pieskowej Skały.

6 lutego 2018 roku około godziny 7:40 w Olkuszu do jednej ze szkół podstawowych policjanci olkuskiej drogówki podjechali na kontrolę autobusu, który miał wyjechać z uczniami na wycieczkę do Pieskowej Skały. Na miejsce przyjechał kierowca, który przedstawił funkcjonariuszom niezbędne do kontroli dokumenty i zgodnie z procedurą, został poddany badaniu stanu trzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 0,73 promila alkoholu. W związku z tą sytuacją policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy, uniemożliwiając mu tym samym dalszą jazdę. Na szczęście cała sytuacja, pomimo wielu nerwów, zakończyła się pozytywnie dla młodych podróżników, bo na miejscu pojawił się nowy – trzeźwy kierowca, który bezpiecznie wyruszył z nimi na wyczekiwany wyjazd. Teraz 52-latek usłyszy zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego często proszeni są o kontrole autokarów, które mają przewozić uczniów. Podczas takich kontroli sprawdzany jest stan techniczny autobusu i stan trzeźwości kierowcy, posiadane przez niego dokumenty i zezwolenia. Również podczas podróży ważna jest kondycja psychofizyczna kierowcy autokaru, dlatego mundurowi, dokonują kontroli tachografu i zarejestrowanego na nich czasu pracy i odpoczynku. Dopiero, gdy nie mają żadnych zastrzeżeń i wszystkie etapy policyjnej kontroli wypadną pozytywnie, kierowca autokaru może wyruszać w drogę.

Policyjna akcja „Alkohol i Narkotyki”
Olkuscy policjanci przeprowadzili w poniedziałek 5 grudnia akcję „Alkohol i Narkotyki”. W trakcie wzmożonych działań stróże prawa udaremnili dalszą jazdę jazdy na „podwójnym gazie” czterem kierowcom.

Poniedziałkowa akcja została przeprowadzona w kilku punktach kontrolnych na terenie powiatu olkuskiego. Funkcjonariusze skupili się na przeprowadzeniu jak największej ilości badań kierowców tirów i autobusów i uniemożliwienie dalszej jazdy tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, które powodują kierowcy „na podwójnym gazie”, bądź po innych podobnie działających środkach. W sumie policjanci sprawdzili stan trzeźwość 1209 kierowców. W rezultacie nie dopuścili do dalszej jazdy 4 użytkowników dróg, którzy prowadzili swoje pojazdy na podwójnym gazie. Rekordzistą, który, wpadł w ręce mundurowych, okazał się 41-letni mieszkaniec miejscowości Nasiechowice. Mężczyzna wsiadł za kierownicę ciągnika siodłowego, mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowcy zatrzymano już prawo jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje Sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P X T
P X T
3 lat temu

„Mężczyzna wsiadł za kierownicę ciągnika siodłowego, mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie.”
Zapewne zgarnęli go gdzieś w szczerym polu na miedzy przy świetle księżyca, gdy wracał od sąsiada po degustacji, sądząc po rodzaju pojazdu. Dawniej tak się odwiedzali sąsiedzi jak to tradycja nakazywała, ale za czasów furmanek to na głowie konia było jak dotrzeć do swojej stajni. Zmieniły się tylko pojazdy a tradycja pozostała a dzięki niej można nabijać statystyki.