Powiat

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że jeśli w sezonie zimowym ma spaść śnieg, to z reguły pojawia się późno, jest go mało i szybko znika. W tym roku zimowa aura pokazała jednak swoje prawdziwe oblicze już pod koniec listopada i jak na razie nie zamierza odpuszczać, co niesie za sobą szereg obowiązków i konsekwencji. Na co warto zatem zwracać uwagę i kto powinien mieć się na baczności?

Marznący deszcz i pierwsze opady śniegu często bywają sprawdzianem umiejętności kierowców i wymagają od nich zachowania szczególnej ostrożności na drodze. Jak sami jednak dobrze wiemy, nie wszyscy potrafią dostosować styl swojej jazdy do panujących warunków atmosferycznych: od 27 listopada na drogach naszego powiatu odnotowano już kilkanaście zdarzeń drogowych, których głównymi przyczynami było m.in. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze czy niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego lub nieprawidłowe wyprzedzanie.

„Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nadmierna prędkość,  nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Niezachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego z przodu również może skutkować kolizją, a nawet wypadkiem. Jeśli kierowca będzie zmuszony do szybkiej reakcji na drodze i nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, może nie zdążyć w porę wyhamować i uderzy w tył pojazdu poprzedzającego.” – przestrzegają przedstawiciele olkuskiej policji.

W przypadku trudnej sytuacji na drodze kierowcy z reguły wskazują jednego winnego, czyli drogowców, których jak zwykle miała zaskoczyć zima. Warto jednak pamiętać, że działania służb drogowych mają jedynie na celu łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach. W przypadku intensywnych opadów nie ma bowiem możliwości, aby drogi były cały czas „czarne”, gdyż pługi nie dojadą równocześnie w każdy zakątek gminy, w związku z czym trakty podzielone są na kategorie odśnieżania. To one decydują o tym jak często i w jakiej kolejności na danym odcinku pojawiają się drogowcy. Dla przykładu: dla drogi kategorii I czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekroczyć 2 godzin od ustania opadów śniegu. W przypadku dróg kategorii VI dopuszcza się przerwy w komunikacji nawet do 48 godzin.

Kto nadzoruje natomiast działania drogowców? Zgodnie z przepisami, robi to zarządca danego traktu: jeśli więc właścicielem danej drogi jest gmina, to ona zajmuje się jej odśnieżaniem. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Istnieje również kategoria dróg wewnętrznych, do której zaliczają się trakty biegnące przez osiedla mieszkaniowe, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, drogi obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe: nimi zajmują się zarządcy nieruchomości lub terenu, na którym są położone.

Zarządcy i właściciele nieruchomości mają również szereg innych zimowych obowiązków, takich jak m.in. odśnieżanie dachu i usuwanie sopli z budynków: jeśli nie wywiążą się z obowiązku odśnieżania dachu, mogą zostać ukarani mandatem karnym, a ponadto odpowiadają za ewentualne szkody wyrządzone przez spadający z dachu lód bądź śnieg. Na zarządcach i właścicielach nieruchomości ciąży również obowiązek odśnieżania chodnika: art. 117 Kodeku Wykroczeń stanowi bowiem, że „kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany”. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na podlegającym jej terenie.

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

 Nie dajcie sobie wmówić że waszym obowiązkiem jest odśnieżać PUBLICZNY chodnik.
Chodnik czyli utwardzone pobocze jest elementem drogi. Zgodnie z prawem za zimowe utrzymanie dróg (czyli też chodników) odpowiada ich zarządca (czyli gmina, powiat).
Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach również mówi wyraźnie że za utrzymanie tego porządku odpowiadają gminy, a nie mieszkańcy tych gmin.
Chociaż prawo dopuszcza lokalne miejskie uchwały to muszą być one zgodne z ustawami i Konstytucją RP.
Odśnieżanie publicznego chodnika to świadczenie darmowej pracy na rzecz gminy, a tego prawo zabrania.
Natomiast co do roszczeń osób którym stała się krzywda.
Po pierwsze osoba taka przewróciła się na publicznym chodniku o który ma dbać gmina. Po drugie niech pokaże jakie miała buty i jakie inne środki ostrożności zachowała czyli np. jak szybko szła. Chodzisz w śliskich butach i szybko? To twoja wina. Jak będziesz szedł powoli i ostrożnie plus do tego takie nakładki z kolcami na buty to się nie przewrócisz.

mike
mike
1 rok temu

No i się dowiedziałem, że się nic nie dowiedziałem.
Gratuluję pismakowi!