Kończący się rok szkolny sprzyja podsumowaniom. Jak co roku w czerwcu, znana szczególnie w lokalnym środowisku choreografka i instruktorka tańca Katarzyna Gałązka-Biedul wraz z liczną rzeszą osób wspierających zorganizowała koncert, prezentujący efekty pracy artystycznej i szkoleniowej w grupach tanecznych trenujących w jej szkole. Tradycyjne już „Letnie impresje” w tym roku znacznie różniły się jednak od poprzednich edycji.
„W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. […] Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem” – przekonywał w swoim orędziu na Międzynarodowy Dzień Tańca 2018 Ohad Naharin. Tańczmy więc – z potrzeby serca, z wdziękiem, talentem, z chęcią wyrażenia własnych uczuć, potrzeb… Wolbromski Teatr Tańca Actus Animi, Stowarzyszenie Przyjaciół Actus Animi oraz Kwadrance – Pracownia Artystyczno – Taneczna życzą wszystkim tancerzom radości i satysfakcji z tańca! Tańcząc zmieniajmy świat na lepsze! – takie przesłanie przyświecało tegorocznemu koncertowi, prezentującemu dokonania licznej grupy utalentowanych wolbromskich tancerzy.
Od roku działają samodzielnie w nowych strukturach, poza lokalnym Domem Kultury, gdzie trenowali i uczyli się przez lata. Zmiana przyczyniła się do znacznego poszerzenia oferty, więc na scenie widzowie mogli podziwiać jeszcze bogatszy i bardziej niż wcześniej różnorodny repertuar. Obok klasycznego już pokazu miniatur tanecznych w wykonaniu wychowanków Katarzyny Gałązki-Biedul z Teatru Tańca Actus Animi i Formacji 7-th Step w wieku od lat 3 do -nastu, zaprezentowano także efekty szkolenia młodych akrobatów, poprawiających sprawność i gibkość pod okiem trenerki Bożeny Piputy, występy hip-hopowców i adeptów breakdance, trenujących z mistrzami w swoich dziedzinach Darią Ritą Powagą i Grzegorzem „Dragonem” Koniecznym. Były też pokazy tańca towarzyskiego w wykonaniu par dorosłych, uczących się tej sztuki od utytułowanej tancerki i instruktorki Anny Paprockiej, a także świetnie radzących sobie na parkiecie par niespełna kilkuletnich dzieci – wychowanków Piotra Nawary. Brazylijska samba i kubańskie rytmy chachy i rumby w wykonaniu trenujących dopiero od czterech miesięcy dorosłych, a także ich występ w zestawie tańców standardowych wywołał podziw widzów i zapewne niejednego zachęcił do podjęcia prób w tej dziedzinie. Na wolbromskiej scenie wystąpili także goście: Glutaminian Sodu z Olkusza i gimnastyczki z Jura Acro Academy z Zawiercia.
Gościem specjalnym pokazu, który zaprezentował wolbromianom swoje niezwykłe taneczne umiejętności był współpracujący z Katarzyną Gałązką-Biedul i jej wychowankami w interdyscyplinarnym projekcie artystycznym „Wspólny front” półfinalista telewizyjnego programu „Mam talent” Cezary Borowik.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że projekt „Wspólny front” realizowany jest przez najwybitniejszych polskich artystów, występujących w roli „Mistrzów” i młodych adeptów sztuki „Uczniów”, łączących swój talent w jednej wspólnej produkcji multimedialnej, narodowej opery F. Nowowiejskiego „Legenda Bałtyku”. Projekt realizują wybitne autorytety pedagogiczne z różnych dyscyplin artystycznych, których zadaniem jest inspirowanie, animowanie i motywowanie twórczości młodzieży w zakresie szeroko rozumianej kultury. Materią ich pracy są mało znane (a czasem zupełnie zapomniane) dzieła muzyczne Polskiego Dziedzictwa Narodowego, pokazujące bogactwo naszej kultury i dające możliwość reinterpretacji klasycznych wzorców, przy użyciu współczesnych, nakierowanych na młodego odbiorcę metod. Praca i wymiana doświadczeń łączą się w tym projekcie z artystycznymi działaniami młodych twórców i ich pedagogów. Projekt ma charakter regionalny, a jego działania zarówno twórcze jak i demonstracyjne będą realizowane w różnych ośrodkach na terenie całego kraju. Efekty pracy Katarzyny Gałązki-Biedul i jej uczennic, tańczących w tym przedstawieniu będzie można podziwiać już jesienią tego roku.
Szczególne wzruszenie wśród widzów wywołała zaprezentowana na podsumowanie niedzielnego koncertu miniatura „Build the Home” przygotowana wspólnie przez instruktorów i choreografów Katarzynę Gałazkę-Biedul i Cezarego Borowika, której symboliczna wymowa nawiązywała do szczególnej, domowej atmosfery, panującej wśród wolbromskich tancerzy związanych z Kwadrance oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Teatru Tańca Actus Animi.
{joomplu:77826}{joomplu:77814}{joomplu:77803}