Ruiny zamku w Rabsztynie. Co można jeszcze o nich powiedzieć? Fotografowane ze wszystkich stron, wielokrotnie malowane, a ich historia wielokrotnie opisana. Czy zamek może jeszcze być źródłem inspiracji? Tak, a udowodnili to uczestnicy konkursu literackiego „Zamek Krucza Skała”, którzy stworzyli całkiem nową, choć niekoniecznie prawdziwą historię…

– Kiedy dzieci piszą  prace na konkursach szkolnych, wymaga się od nich, by wykazały się wiedzą. W konkursach literackich zaś – by wykazały się wyobraźnią. Ten konkurs połączył jedno i drugie. Potrzebna była wiedza o historii zamku i wyobraźnia, by „przekuć” tę wiedzę w legendy i opowiadania – mówił Jacek Sypień, olkuski historyk i dziennikarz, główny organizator  konkursu. Wraz ze Stowarzyszeniem Zamek Rabsztyn, które reprezentuje, zaprosił do współpracy olkuską Bibliotekę i razem z bibliotekarkami Agnieszką Ryszką i Katarzyną Kulman oceniał prace.
Wpłynęło ich 66. To dużo, zwłaszcza że to pierwszy taki konkurs. Może zresztą jego siła tkwi właśnie w tym, że do tej pory takiego konkursu brakowało? – Zawsze lubiłam pisać, ale dopiero teraz mam się gdzie pokazać – zaznaczyła jedna z wyróżnionych.
– Chcieliśmy, żeby olkuszanie, młodsi i starsi, spojrzeli na zamek jak na źródło inspiracji. Zamek jest odwiedzany, ale dla tych, którzy tam bywają, to tylko obiekt. A przecież niegdyś żyli w nim ludzie, odwiedzali go przeciekawi goście. Chodziło więc o to, by wydobyć tę „ludzką” warstwę – wyjaśnia Jacek Sypień i przyznaje, że się udało.
Powstało mnóstwo fantastycznych legend, które w większości tworzyli uczniowie podstawówek. Niektórzy opisywali wydarzenia, które nie miały miejsca, inni wybierali funkcjonujące już gdzieś legendy, by na ich podstawie stworzyć nowe. Natomiast dorośli tworzyli często porywające opowieści z wątkami miłosnymi, a nawet kryminalnymi, w których nie brakowało i pikantniejszych kąsków.
Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Paulina Musiałowska z SP w Porębie Górnej „Legendą o tajemniczym zamku”. Drugie miejsce zajęli: Bartosz Pacia z SP w Kąpielach Wielkich („Legenda o zamku w Rabsztynie”) oraz Kinga Kantor z SP 1 w Wolbromiu („Zaklęta w kruka”). Trzeci był Przemysław Ciępka z SP 4 w Olkuszu, który opisał “Przygodę w zamku”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Aleksandra Mendak – SP 2 Olkusz, Anna Marchaj – SP 1 Wolbrom, Karolina Nowojewska – SP Poręba Górna, Marta Domagała – SP Poręba Górna, Grzegorz Krzemień – SP Witeradów, Wiktoria Żaba – SP 1 Wolbrom, Izabela Kamionka – SP Braciejówka, Kamila Gil – SP Braciejówka, Julia Pikul – SP Klucze i Aleksandra Przybylska – SP 2 Olkusz.
W kategorii gimnazjów przyznano tylko jedną nagrodę główną – dla Joanny Borkiewicz z  Gim. nr 3 Olkusz za „Źródełko życia”. Wyróżniono zaś: Irenę Chojnowską – Gim. w Krzykawie, Patrycję Szatan – Gim. nr 3 w Olkuszu, Annę Jasicę – Gimnazjum w Podlipiu i Gabrielę Mirek – Gim. w Podlipiu.
Wśród uczniów szkół średnich i dorosłych zwyciężyła Patrycja Strzelec z II LO w Olkuszu, autorka “Synestezji”. Drugie miejsce zajęła Martyna Stach z I LO w Olkuszu (“Krucza Skała”), a trzecie Daria Solich z Olkusza. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Szczurek z Klucz, Emila Szozda i Ewa Tylowska z ZS w Bukownie i Anna Kościelniak z Olkusza.

Uroczystość wręczenia nagród ubarwiły swoim występem dzieci z sekcj wokalnej Osiedlowego Klubu Przyjaźń. Wesołymi piosenkami żegnały jesień i wprowadziły widzów w nastrój nieuchronnie zbliżającej się białej zimy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze