Olkusz szczyci się najbogatszym w kraju zbiorem prac Władysława Wołkowskiego, wybitnego artysty nazywanego Michałem Aniołem Wikliny, uhonorowanego między innym złotym medalem Wystawy Światowej w Paryżu. Wiele jego dzieł wykonanych jest z wikliny, tworzywa niełatwego w obróbce, ale przede wszystkim mniej trwałego choćby od drewna. Staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury zbiory olkuskiej Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego poddane zostały w tym roku konserwacji, której efekty można od ubiegłego piątku oglądać w Centrum Kultury.

Nie tylko romantyczne, zaskakujące pomysłowością i odrestaurowane już meble można podziwiać w pawilonie wystawowym przy ul. Szpitalnej 32. Wśród eksponatów są nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie. Zarówno znanym już, jak i dotąd nie pokazywanym dziełom sztuki użytkowej towarzyszą zdjęcia ukazujące ich wygląd zanim odzyskały dawny blask, a także dokumentujące etapy konserwatorskich wysiłków. – Jestem zachwycony, przede wszystkim tym, jak wyglądają teraz dzieła Władysława Wołkowskiego, ale też sposobem ich wyeksponowania. – powiedział po zwiedzeniu wystawy Witold Olejarczyk, przyjaciel, kolekcjoner prac i znawca twórczości Michała Anioła Wikliny.

Podczas wernisażu o wciąż zbyt mało znanym i niedocenionym artyście opowiadała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, zachęcała też gości do włączenia się w promowanie dorobku Władysława Wołkowskiego. Otwierając wystawę złożyła podziękowania wszystkim, dzięki którym konserwacja eksponatów z olkuskiej kolekcji doszła do skutku. Dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Kultury prace renowacyjne współfinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwa Kulturowe – Priorytet 2 – Wspieranie Działań Muzealnych. Partnerem projektu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace przeprowadziła firma Joanna Krzywda JK-Forma Konserwacja Dzieł Sztuki z Michałowic. Przedsięwzięcie koordynowała Małgorzata Lelek z Działu Muzealno – Wystawienniczego i Promocji. Zaangażowani w realizację zadania byli zastępca dyrektora MOK Waldemar Czarnota, kierownik Działu Muzealno – Wystawienniczego Agnieszka Kluczewska, zaś wystawę aranżowały Małgorzata Piątek i Małgorzata Lelek. Wyrazy wdzięczności za stałe zainteresowanie i wspieranie działań na rzecz Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego dyrektor MOK skierowała do Witolda Olejarczyka.

Wystawę oglądać można w pawilonie Centrum Kultury do 14 listopada br. Później przeniesiona zostanie do stałej ekspozycji w Dworku Machnickich. Obecni na wernisażu zgodni byli co do tego, że warto zobaczyć, jak zgromadzone w Olkuszu eksponaty zmieniły się pod wpływem renowacji. Można też zaopatrzyć się w wydawnictwa i gadżety promujące Kolekcję Wikliny Władysława Wołkowskiego.

Więcej informacji o Władysławie Wołkowskim i olkuskich zbiorach jego dzieł znaleźć można na stronie www.mok.olkusz.pl w dziale Muzea.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze