SAM 3096

W piątek, 31 marca, w olkuskim BWA odbył się wernisaż wystawy prac Anny Bochenek. Spotkanie z malarką otworzył dyrektor galerii – Stanisław Stach.

Anna Bochenek jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku w Pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, obecnie – kierownikiem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, ponadto kieruje uczelnianą Galerią Innowacji. Malarka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków; od 1992 roku związana z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Towarzystwem Kultury PAIDEIA. Artystka jest też laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych (Annalle, Muzyka w Malarstwie, Dzieło Roku). Za całokształt pracy twórczej w 2000 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 roku – Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prace Anny Bochenek były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych i ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obrazy  jej autorstwa znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA i Australii.

W BWA zaprezentowano ponad 30 prac będących pejzażami przedstawianymi jednocześnie z wielu perspektyw. Abstrakcyjne kompozycje artystki, niezwykle oszczędne w formie, cechuje bardzo bogata kolorystyka. Malarka dość często stosuje różne odcienie fioletu, niebieskiego, żółtego, różowego czy zielonego. W pracach tych pojawiają się ptaki, ryby, statki, figury geometryczne i nieokreślone bliżej stworzenia sprowadzane w malarstwie artystki do znaku, który symbolizuje zawsze jakąś ponadczasowość i tajemnice natury. Sama malarka  przyznaje, że najważniejsza w jej twórczości jest intuicja, wyobraźnia i odrobina szaleństwa. Dziękując przybyłym na spotkanie w Olkuszu, podkreśliła, że miasto zrobiło na niej bardzo dobre wrażenie. Warto dodać, że w podziękowaniu za organizację wystawy artystka przekazała jeden ze swoich obrazów na własność galerii. Wystawę można oglądać w BWA w Olkuszu przez następne trzy tygodnie.

SAM 3105

SAM 30941

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o