Powiat

 W naszym regionie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory, w ramach programu „Dobry Start”, łącznie niemal 85 mln złotych. Świadczenia otrzymali rodzice i opiekunowie przeszło 282 tys. dzieci.  Małopolskie placówki ZUS rozpatrzyły ponad 92 proc. złożonych wniosków.

W województwie małopolskim największą kwotę świadczeń wypłacił krakowski ZUS – 33,8 mln zł, a trafiła ona do rodziców i opiekunów 112,6 tys. dzieci. W nowosądeckiej placówce łącznie wypłacono 20,2 mln zł dla 67,3 tys. uczniów. Natomiast w chrzanowskim oddziale łączna kwota wypłaty to 16,2 mln zł przeznaczone dla 54 tys. dzieci. Czwarty małopolski oddział, zlokalizowany w Tarnowie, przelał na konta rodziców sumę 14,5 mln złotych. I z tych świadczeń może skorzystać 48,3 tys. uczniów.

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie „300+”, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli w naszym województwie 225,7 tys. wniosków, z których 208,5 tys. już rozpatrzono.

W całym kraju, w ramach programu „Dobry start”, na konta rodziców i opiekunów trafiło 925 mln złotych. Od początku lipca wpłynęło do ZUS ok. 2,6 mln wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej dla 3,7 mln uczniów. Wypłacone dotychczas świadczenia obejmują ponad 3 mln dzieci.

Program „Dobry start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny, aż do ukończenia przez nich 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

W tym roku szkolnym wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Termin na złożenie wniosku jest do 30 listopada. Pieniądze z programu są wypłacane tylko na rachunek bankowy.

Eksperci ZUS pomogą osobom, które będą miały problem ze złożeniem elektronicznego wniosku o „300+”. Ponadto w wybranych placówkach Poczty i KRUS będą pracownicy ZUS służyć wsparciem przy złożeniu wniosku o świadczenie i również uruchomią profil na PUE. Mobilne punkty będą w innych urzędach i instytucjach. Na stronie Zakładu w zakładce o „Dobrym Starcie” można znaleźć informacje na ten temat.

 

Ważne

Rodzice, którzy będą chcieli złożyć wniosek o „300+”, muszą pamiętać o:

– dowodzie osobistym,

– numerze PESEL dziecka,

– rachunku bankowym, na który zostanie wypłacone świadczenie,

– adresie e-mail i numerze telefonu,

– orzeczeniu o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą niepełnosprawną oraz

– nazwie i adresie szkoły, do której dziecko chodzi. 

Link do materiału audio (mp3):
 https://drive.google.com/file/d/13ghhX_CHeivjXuI5rWx4TTnbOv_cGWAi/view?usp=sharing


Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze