Nakaz zasłaniania ust i nosa stał się jednym z symboli wprowadzonego stanu epidemii. I choć dość popularnym widokiem są ludzie w maseczkach w olkuskich sklepach i kościołach, to obowiązek ten wzbudza wiele kontrowersji. Odnoszą się one m.in. do jego legalności.
Jeden z naszych Czytelników odmówił przyjęcia mandatu od policjantów za niezastosowanie się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Zdarzenie miało miejsce w kwietniu w jednym z wolbromskich sklepów. Policja skierowała sprawę do olkuskiego Sądu Rejonowego, który miał rozstrzygnąć, czy obwiniony rzeczywiście popełnił wykroczenie. Sąd niedawno zakończył sprawę wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Oznacza to, że mężczyzna nie zostanie ukarany.
– Sąd kierował się ochroną praw gwarantowanych przez Konstytucję. Art. 31 Konstytucji wyraźnie mówi, iż wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie – mówi pan Grzegorz z Wolbromia, z pasji rowerzysta, który otrzymał z sądu pomyślne postanowienie.
Kto nie musi nosić maseczki?
W sprawie pana Grzegorza postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej (od 5000 do 30 000 złotych) prowadził również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Postępowanie dotyczyło podobnej sytuacji, kiedy w kwietniu rowerzysta bez maseczki wszedł do budynku urzędu pocztowego. Ta sprawa również zakończyła się korzystnie dla pana Grzegorza. Olkuski Sanepid umorzył postępowanie.
– Wystarczyło powiedzieć, iż mam problemy zdrowotne, a zaświadczenie nie jest wymagane, ponieważ naruszałoby to ochronę danych osobowych – wyjaśnia wolbromianin.
Warto pamiętać, że w sierpniu z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które reguluje obowiązek noszenia maseczek, został usunięty wyjątek umożliwiający nienoszenie maseczki „ze względu na stan zdrowia”. Obecnie obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się m.in. wobec dzieci do czwartego roku życia, a także osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, czy też trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Statystyki w powiecie olkuskim
Niezależnie od zakresu szerokości tych wyjątków, w orzecznictwie sądów pojawia się coraz częściej stanowisko, że nie można karać za złamanie nakazu noszenia maseczek, ponieważ obowiązek ten został wprowadzony aktem zbyt niskiej rangi – rozporządzeniem, a nie ustawą. Mimo to, nakaz zasłaniania ust i nosa nadal jest egzekwowany przez Policję, ponieważ rozporządzenie nie zostało formalnie uchylone.
– Policjanci wciąż reagują na osoby, które nie stosują się do obostrzeń związanych z obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Od początku wprowadzenia obostrzeń związanych z Covid-19 pouczono 245 osób, 4 osoby ukarano mandatem karnym i sporządzono 6 wniosków do sądu o ukaranie. – wylicza oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkom. Katarzyna Matras.
Czy Państwo mieli podobne doświadczenia z „obowiązkiem maseczkowym”? Czy mimo prawnej wadliwości przepisów czują Państwo moralny obowiązek przestrzegania tego nakazu? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!
Nie ma ustawy nakazującej noszenie szmaty na ryju więc nie ma tematu.
Próba wręczenia mandatu i straszenia sanepidem jest karalne!