Prawie 600 osób odwiedziło w minione wakacje Punkt Informacji Turystycznej MSIT w Olkuszu. Działający od kwietnia punkt jest nowością na mapie turystycznej Srebrnego Grodu i podsumowując miniony sezon, okazuje się, że potrzebną. Chociaż marzenia o rzeszach turystów zaglądających do Olkusza wciąż muszą poczekać na realizację, to uruchomienie punktu jest dużym krokiem naprzód, ułatwiającym poznanie naszego miasta przybyłym. Turystom Olkusz się podoba i nawet rozgrzebany rynek nie zniechęca ich do odwiedzin. Goście chętnie oglądają unikatowe na skalę regionu, a nawet Polski, zbiory pożarnicze, afrykanistyczne, wikliny i minerałów. Powodzenie ma odsłonięty podczas rewitalizacji ratusz. Ciekawostką jest to, że Olkusz kojarzy się w dalszym ciągu z garnkami emaliowanymi i o nie właśnie pytają turyści.

 

Kilka lat trwało wcielenie w życie pomysłu, żeby Olkusz miał swój punkt informacji turystycznej. Udało się to dokładnie rok temu, kiedy dołączyliśmy do kilkudziesięciu miast w Małopolsce objętych Małopolskim Systemem Informacji Turystycznej. W ramach tego projektu w Muzeum Pożarnictwa na ulicy Floriańskiej powstał taki punkt, który jest czynny przez 5 dni w tygodniu od 8:00 do 16:00. – Przychodzą do nas przede wszystkim turyści z Polski, ale zaglądają też goście z zagranicy: z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Francji i z Czech. Najczęściej Olkusz jest dla nich miastem na trasie, którą sobie wybrali – na przykład Szlak Orlich Gniazd, jakaś trasa rowerowa – opowiada Jacek Sypień z Punktu Informacji Turystycznej. Wśród osób korzystających z usług punktu są również mieszkańcy Olkusza. – Zdarza się, że mieszkańcy przychodzą do nas, bo na przykład spodziewają się wizyty znajomych i chcieliby pokazać im Olkusz oraz okolice od jak najlepszej strony. Odbieramy również sporo telefonów od ludzi, którzy mają dopiero zamiar przyjechać do nas i pytają o komunikację, noclegi oraz oczywiście ciekawe miejsca do zobaczenia – mówi Jacek Sypień. W punkcie można skorzystać z komputera i zobaczyć film o Olkuszu, który jest doskonałym tłem historycznym przed wyruszeniem na trasę. – Większość gości robi sobie dłuższy spacer po starym mieście, oglądając nasze najciekawsze zabytki, ale są również tacy, którzy zaglądają do muzeów. Nieustanną popularnością cieszy się też zamek w Rabsztynie – opowiada Sypień.

Do dyspozycji turystów jest dość pokaźna ilość bezpłatnych materiałów informacyjnych w różnych językach – ulotek, map i katalogów dotyczących Olkusza i okolic oraz Małopolski. W część z nich pinkt został zaopatrzony przez krakowski Urząd Marszałkowski, a część została przygotowana przez pracowników Wydziału Promocji. – Do dyspozycji turystów są przewodniki i broszury przybliżające Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, zamek w Rabsztynie i Bazylikę św. Andrzeja w Olkuszu. Oprócz ciekawych zdjęć ilustrujących przedstawione atrakcje, wydawnictwa zawierają przydatne dla każdego turysty kontakty i adresy olkuskich miejsc godnych zobaczenia. Opracowaliśmy również dla turystów wizytówki atrakcji, które można w Olkuszu zobaczyć: Bazylikę św. Andrzeja, Galerię Sztuki Współczesnej BWA, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa, Zamek Rabsztyn, Kolekcję wikliny Władysława Wołkowskiego, Podziemia olkuskiej starówki oraz Basztę i mury miejskie Olkusza – opowiada Jarosław Medyński z olkuskiego magistratu.

Oprócz tego do współpracy zostali zaproszeni wszyscy, którzy oferują swoje usługi dla turystów: restauratorzy, właściciele hoteli i miejsc noclegowych czy też taksówkarze. Wkrótce zostanie stworzona baza takich miejsc, dzięki której będzie można zapoznać się z ofertą lokalnych przedsiębiorców związanych z branżą turystyczną. Ulotki promujące Olkusz można również znaleźć w miejscach we wszystkich miejscah odwiedzanych przez turystów w okolicy. Dzięki temu turyści trafiają również i do nas. – Podjęliśmy współpracę z innymi instytucjami związanymi z turystyką. Ich foldery promocyjne można otrzymać u nas, a nasze turyści dostają u nich. Widzimy, że to działa i rzeczywiście ludzie w ten sposób zdobywają informacje – podsumowuje Jacek Sypień. – Turystom, którzy zaglądają do naszego miasta, podoba się klimat Olkusza i chętnie zaglądają nawet przejazdem, żeby pospacerować po rynku. Mówią, że ma klimat małego polskiego miasteczka, z uroczymi kamieniczkami i detalami w architekturze, których być może my na co dzień nie dostrzegamy – opowiada. W instytucji, którą kieruje, praktyki zawodowe odbywają uczeniowie ZS nr 3 z klasy o profilu turystycznym, dzięki czemu na początku swojej ścieżki zawodowej dokładnie poznają własne miasto.

Olkuski Punkt Informacji Turystycznej ma też swój fanpage na Facebooku. Warto go polubić, bo codziennie umieszczane są na nim informacje o imprezach, wydarzeniach kulturalnych w całej okolicy, a także ciekawostki i artykuły prasowe. Punkt zainicjował również wrześniową akcję „Przewodnik czeka”, dzięki czemu olkuszanie za darmo mogli wziąć udział w siedmiu trasach tematycznych. W planach są już kolejne akcje społeczne, dzięki którym większa ilość osób będzie miała szansę poznać lepiej Olkusz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
patrycja
patrycja
11 lat temu

Marsz wypadł fantastycznie! Oby coraz więcej ludzi przejrzało na oczy co obecne dzieje się w naszym kraju! I oby więcej takich inicjatyw brawa dla organizatorów.

ker
ker
11 lat temu

……..ciąg dalszy:
Niestety Olkusz wystąpił kilka lat temu ze Związku Gmin Jurajskich (w Zwiazku nie wiedzą dlaczego). A szkoda, bo w nim wydawanych jest sporo materiałów promocyjnych, (mapy, książki, albumy, przewodniki, prezentacje multimedialne)występują w programach tv a przedstawiciele związku obecni są na wszystkich targach turystycznych promując Jurę (niestety bez Olkusza).

Ogólnie widzę, że mniejsze, jurajskie gminy leżące na północ od Olkusza mimo mniejszych pieniędzy całkiem nieźle sobie radzą i potrafią realizować ciekawe projekty turystyczne.

ker
ker
11 lat temu

@demostenes

Ma być atrakcja o której wspominasz, a właściwie jej element – podziemne muzeum w ratuszu i okalającym go korytarzu. Warto poczytać o tym na stronie Przeglądu. Zapowiada się ciekawie.

Liczę też, że zagospodarowanie dawnej kopalni Saturn nie skończy się na wybetonowanych skateparku, tylko rzeczywiście powstanie tam coś, co pokaże górniczą część historii Olkusza.

Jeśli zrobią coś jeszcze na Rabsztynie, lub będą go bardziej promować, to też się coś ruszy. Dla przykładu podam gminną spółkę zarządzającą zamkiem w Ogrodzieńcu: są w stanie zorganizować kilkanaście wydarzeń w roku – koncerty, pokazy rycerskie, nocne zwiedzanie, imprezy tematyczne. Do tego dochodzi park linowy, park miniatur,gród na Górze Birów. Cyrk się kręci, pieniążki zostają w gminie.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
11 lat temu

[quote name=”Realista”]Do Doktor Wiedzący.
Właściwie to kłamiesz w tym nicku bo nie jesteś doktorem, przypomnę, że w naszym kraju posługiwanie się w sposób nieuprawniony tytułem naukowym jest przestępstwem…[/quote]
Realisto, jestem przestępcą, i co w związku z tym? 😆

Jacek Placek
Jacek Placek
11 lat temu

Realista, przestań obrażać. Pisz na temat, albo wcale. Artykuł odnosi się do turystyki a Ty wyjeżdżasz z ideologią małego, zakompleksionego człowieka. I na dodatek walisz byki ortograficzne. Na tym poprzestanę dyskusji z Tobą,

Realista
Realista
11 lat temu

Do doktor wiedzący
Właściwie to kłamiesz w tym niku bo nie jesteś doktorem, przypomnę,że w naszym kraju posługiwanie się w sposób nieuprawniony tytułem naukowym jest przestęstwem. Widzący też nie jesteś, jesteś kłamliwym, oszczerczym, ateistą i komunista. Na szczęscie jest was tylko margines, zarówno w Olkusz jak i w kraju, i to wy jesteście oszołomami popierającymi antypolskośc, antykatolicyzm, atyspołeczność. Jesteście marginesem, który tylko jak pies szczeka. Psy szczekaja a karawana i tak jedzie dalej. Kościół trwa już ponad 2000 lat i będzie trwał napewno nastepne 2000 lat a wy i tak jesteście już na śmietniku historii. A jak ci sie nie podoba katolicyzm polaków droga wolna, do Białorusi, Rosji, Kubu, Korji Północnej. A już mialem nadzieje, żę zamilkłeś na wieki, niestety szczekasz dalej. Szczekaj, szczekaj psu na budę twoje szczekanie.

Realista
Realista
11 lat temu

Do Jacek placek
Napewno od władz, którym wartości duchowe są ważniejsze otrzymujemy więcej, to po pierwsze. Po drugie wytykanie komuś jego uczuć religijnych jest w naszym kraju przestępstwem. Jeżeli jestes takim komunistą i ateistą to ustaw na rynku w Olkuszu pomnik zbrodniarza stalina i zorganizuj mszę,zobaczymy ilu bedziesz miał zwolenników. Nie zapomnij dodac, żę będziesz zbierał datki na Moskwe.
Slogany, kłamstwa, oszczerstwa, to jest to co ateistą i komunistą wychodzi najlepiej, nie wspominając już o okradaniu Polski i mordowaniu Polskich patriotów.

kierowiec KOL
kierowiec KOL
11 lat temu

[quote name=”Przestroga.”]KOL zabił 17- latka na przejściu w Gotkowicach.[/quote]
Ile promili we krwi miał 17-to latek?

Jacek Placek
Jacek Placek
11 lat temu

O turystach to niestety to miasto może zapomnieć. Przyjeżdżam czasem odwiedzić rodzinę, wybieram się do centrum i nie mam gdzie zaparkować, bo na miejscu parkingowym stoi VW, z którego babinka sprzedaje truskawki (scena z wakacji), stan dróg poza centrum to tragedia (Pakuska, Oś. Młodych). No ale czego oczekiwać od władz miasta, gdzie wartości duchowe są ważniejsze od przyziemnych.

demostenes
demostenes
11 lat temu

Chciałbym się mylić, ale wydaje mi się , że olkusz obecnie nie ma szans rozwoju jako miasto turystyczne.Przede wszystkim brakuje Olkuszowi atrakcji turystycznej , która przyciągałaby do miasta turystów.Bo po co przyjeżdżać do Olkusza? By zobaczyć Bazylikę, Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Pożarnictwa, prace Wołkowskiego, wyłożony nową kostką Rynek.Nie są to atrakcje , którymi możnaby konkurować o turystów.I ta niewielka liczba osób odwiedzająca punkt Informacji Turystycznej o tym świadczy.Zeby Olkusz mógł odnosić korzyści z turystyki musiałaby powstać taka atrakcja.Popuszczam wodze fantazji – podziemna trasa turystyczna, Centrum Nauki, Planetarium i Obserwatorium astronomiczne.Bez takiej samodzielnej dla Olkusza atrakcji nie mamy szans przyciągnąć turystów.Obecnie jedyna szansa to ścisła współpraca z sasiednimi gminami na Jurze Krak.-Częstochowskiej i promowanie Olkusza jako centru ruchu turystycznego na Jurze.Swietnie do tego nadaje się Związek Gmin Jurajskich.

Przestroga.
Przestroga.
11 lat temu

KOL zabił 17- latka na przejściu w Gotkowicach.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
11 lat temu

.
I jeszcze jedna sprawa. Punkt jak na razie funkcjonuje w trudno dostrzegalnym zaułku, tymczasem w większości szanujących się miast takie punkty znajdują się w samych centrach, i znowu odnoszę wrażenie, że odwalono kolejną ważną sprawę PO ŁEBKACH.

Ktoś kiedyś pisał o projekcie przeszklonego pawilonu na płycie ratusza, myślę, że byłoby to miejsce w sam raz na Punkt Informacji Turystycznej.

P.S. Nie zamierzam zmieniać swojego nicku tylko dlatego, źe kilku oszołomom nie podoba się. Minusy mnie wcale nie zrażają, możecie sadzić ile wam się tylko podoba 😆

Janina spod Wołomina
Janina spod Wołomina
11 lat temu

Cytuję:
„Prawie 600 osób odwiedziło”
Czy aby nie zgubiliście zera? jeżeli to naprawdę 600 to wstyd o tym pisać

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
11 lat temu

.
Nie wiem od czego zacząć, może tak, jak zwykle ciekawy artykuł.
Ten punkt dostrzegłem zupełnie przypadkiem, zaledwie kilka dni temu, autentycznie ucieszyłem się. Dlaczego otworzono go tak późno, skoro o tabunach turystów marzy się w Olkuszu od dziesięcioleci? No dobra, w końcu jest. Fakt, biorąc pod uwagę rozgrzebany rynek jesteśmy w okresie przejściowym. Będę szczery, dla mnie najbardziej miarodajne będą wypowiedzi nie Jacka, lecz samych turystów, a najlepiej ich duża liczba w tych miejscach, które Jacek wymienił.

Nie wiem do końca jak jest z tą organizacją zwiedzana BWA i pozostałych olkuskich muzeów. W BWA najczęściej bywa tak, że aby zwiedzić wystawę trzeba się sporo po korytarzach BWA poplątać, wiem, że wielu chętnych rezygnuje już na samym początku labiryntu, chyba że coś się ostatnio zmieniło, to znaczy ktoś raczy łaskawie witać tak bardzo oczekiwanych, acz zagubionych turystów W PROGU, przypominam, to oni robią łaskę nam, a nie na odwrót.

Przeciw nam.
Przeciw nam.
11 lat temu

J.M.Sepioł głosował za czyli …przeciw głosowi ludu.