OGŁOSZENIE UMIG OLKUSZ

Szanowni Państwo,

Wyznaję zasadę, że realizując inwestycję ze środków publicznych, a więc z podatków od ciężko zarobionych przez Państwa pieniędzy, należy zwracać szczególną uwagę na to, by pieniądze wydawać w najbardziej efektywny sposób. Niestety, zbliżające się wybory samorządowe sprawiają, że niektórzy zapominają o tej zasadzie, stawiając na pierwszym miejscu dążenie do chwilowego wzrostu słupków poparcia. Z taką właśnie sytuacją mieliśmy ostatnio do czynienia w przypadku przebudowy ul. Januchty w Olkuszu. Grupa polityków PiS zaczęła rozpowszechniać nieprawdziwe informacje, jakoby gmina odstąpiła od tej inwestycji, zapominając najwyraźniej – lub celowo pomijając – że niedługo teren ten stanie się ogromnym placem budowy z uwagi m.in. na powstające tam osiedle domów jednorodzinnych. Stanowczo dementuję te „doniesienia” i zapewniam, że ul. Januchty zostanie przebudowana po zakończeniu realizacji wspomnianych inwestycji mieszkaniowych.

Uważam natomiast, że przebudowa ul. Januchty realizowana na szybko – właściwie po to, by kilku radnych PiS zrobiło sobie zdjęcie tuż przed wyborami – byłaby marnowaniem środków publicznych. Zależy mi na tym, aby każdą inwestycję wykonać jak najlepiej, nawet jeśli nie będzie gotowa przed wyborami. Przy ul. Januchty dynamicznie rośnie liczba inwestycji mieszkaniowych, co bardzo mnie cieszy, gdyż pokazuje, że wiele osób chce zamieszkać w Olkuszu. Wiemy o planach zarówno deweloperów, jak i osób prywatnych, którzy jeszcze w tym roku zamierzają przystąpić do prac budowlanych, dlatego uważam, że rozsądnie będzie nieco wstrzymać się z przebudową ul. Januchty, by uniknąć zniszczenia nowej jezdni i chodników.

Jeden z inwestorów, planujący jeszcze w tym roku rozpoczęcie budowy domów szeregowych przy ul. Januchty, przyznał, że ta inwestycja będzie się wiązała z ruchem ciężkiego sprzętu budowlanego i koniecznością poprowadzenia mediów, co z kolei musi wiązać się z naruszeniem istniejącej nawierzchni. O wiele lepiej będzie zatem wykonać nową drogę już po zakończeniu prac budowlanych. Takich zniszczeń nie obejmie przecież gwarancja wykonawcy, a za naprawę zapłacą Mieszkańcy w swoich podatkach. Absolutnie nie oznacza to jednak rezygnacji z planów przebudowy tej drogi, co rozumieją przedstawiciele okolicznych mieszkańców, z którymi w tej sprawie spotkaliśmy się w Urzędzie. Nie powstrzymuje to jednak niektórych polityków przed nakręcaniem „afery” w imię partykularnych interesów. Apeluję: rozmawiamy o środkach publicznych, tu nie ma miejsca na politykę.

Żeby lepiej zobrazować cały absurd sytuacji związanej z przebudową ul. Januchty, należy nieco cofnąć się w czasie. W ubiegłym roku Gmina Olkusz złożyła wniosek o dofinansowanie przebudowy ul. Januchty, którą zaplanowano na lata 2023-2024. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował nas, że może przyznać dofinansowanie jedynie na 2023 rok, oczekując tym samym od Gminy Olkusz przesłania korekty pierwotnie złożonego wniosku. Nie było to jednak możliwe z uwagi na duży zakres zaplanowanych prac w obrębie ul. Januchty, wymagających koordynacji z trwającymi przecież pracami drogowymi w sąsiedniej ul. Jasnej. Ponadto, pojawiły się informacje o dużej skali zaplanowanych inwestycji prywatnych – zarówno komercyjnych, jak również realizowanych przez samych Mieszkańców.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, świadomie nie zdecydowaliśmy się na złożenie korekty wniosku o dofinansowanie. Oznaczało to – co potwierdza oficjalna korespondencja w tej sprawie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim z listopada 2022 roku – pozostawienie naszego wniosku o dofinansowanie bez rozpatrzenia. Wiedzieliśmy bowiem, że wykorzystanie całej dotacji w jednym roku nie będzie możliwe. Mimo to w Starostwie Powiatowym w Olkuszu radni PiS z Osiedla Słowiki: Maria Beszterdo i Józef Filas, a także radny PiS z Osiedla Pakuska Wojciech Panek, odebrali z rąk Wiceministra Sportu i Turystyki Jacka Osucha symboliczny czek na dofinansowanie remontu tej drogi gminnej. Szkoda, że żadna z tych osób nie zainteresowała się najpierw tym, jakie są aktualne plany na tę inwestycję. Niech posłuży to za najlepsze podsumowanie całej sytuacji i odpowiedź na pytanie, czy działacze PiS kierowali się interesem Mieszkańców, czy pokusą wywołania kolejnej populistycznej intrygi skierowanej przeciwko swojej politycznej konkurencji.

Drodzy Mieszkańcy,

Nie ulegnę populistycznej propagandzie lokalnego PiS-u, skierowanej wyłącznie na osiągnięcie celów politycznych. Pieniądze publiczne, zarówno gminne, jak i państwowe, wynikające z dofinansowania, pochodzą przecież z Państwa podatków i wszystkie należy szanować, a nie wydawać na drogę, która chwilę później zostanie rozjeżdżona ciężkimi maszynami budowlanymi.

Szkoda również, że gdy oficjalny przedstawiciel Gminy Olkusz oraz inni Mieszkańcy próbowali wyjaśnić tę sprawę pod wpisem asystenta posła Jacka Osucha na Facebooku, to ten z premedytacją ukrywał lub usuwał ich komentarze. To dobitnie pokazuje prawdziwe intencje „zaangażowanych” w sprawę polityków. Niestety, im bliżej wyborów, tym podobnych, propagandowych i kłamliwych akcji zapewne będzie więcej.

Z życzeniami zdrowia oraz wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

fot. Wizualizacja osiedla domów przy ul. Januchty, którego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kuba C
1 rok temu

Obłuda Pana Burmistrza sięga zenitu. Słowa „właściwie po to, by kilku radnych PiS zrobiło sobie zdjęcie tuż przed wyborami” w ustach Pana Burmistrza brzmią tak obłudnie, że już chyba bardziej się nie da. Mówi to Ten, który fotografuje się ze swoją świtą nawet przy naprawionym osiedlowym krawężniku. Przegląd Olkuski pełny jest fotografii Pana burmistrza przy każdej mniej lub bardziej poważnej inwestycji. Teraz Pan burmistrz tak dba o publiczne środki, o kolejność wykonywania wszelkich prac? Ciekawe dlaczego tak Pan teraz tak drepta za tymi inwestorami na Januchty czy Jasnej? Pytam gdzie Pan był kiedy na Kruczej Górze kładziono asfalt odcinając tereny budowlane od mediów? A może to Pana przedwyborcza 'zasługa’?

zEN
zEN
1 rok temu

Reklama dźwignią handlu…

Maxtrans Invest
Maxtrans Invest
1 rok temu

Film inwestycja ul.Januchty
https://youtu.be/ske2rSNz0DY