Olkusz
W piątek 3.06 o godzinie piętnastej w siedzibie olkuskiego Ekonomika rozpoczął się finał pierwszej edycji turnieju programistycznego Motorola Silver Code, który trwał nieprzerwanie do sobotniego południa. W tym niemalże całodobowym maratonie wzięło udział osiem drużyn wyłonionych w eliminacjach.
Organizatorem tego, miejmy nadzieję cyklicznego wydarzenia, przy współudziale i sponsoringu firmy Motorola Solutions jest Zespół Szkół Nr 3 im Antoniego Kocjana w Olkuszu. Należy dodać, że partnerem merytorycznym jest firma 4ThePlayer, medialnym – Gazeta Krakowska i Przegląd Olkuski. Patronem honorowym oraz sponsorem jest Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Finaliści to dwie drużyny z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu, dwie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie oraz po jednej z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie, Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie, z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie i z Zespołu Szkół Nr 3 im Antoniego Kocjana w Olkuszu.
Biorąc pod uwagę fakt, że drużyna z Olkusza spisała się bardzo dobrze w eliminacjach i nie musiała skorzystać z tak zwanej „dzikiej karty” dla gospodarza, znalezienie się w tak doborowym finałowym towarzystwie traktujemy jako ogromny zaszczyt.
Niedługo po oficjalnym rozpoczęciu finału przedstawiciel firmy Motorola pan Piotr Bochaczyk sformułował zadanie będące treścią finałowego programowania. Uczestnicy mieli za zadanie napisać za pomocą dowolnych narzędzi aplikację wspierającą szeroko pojętą edukację. Pan Piotr zwrócił uwagę na dwuznaczność słowa „uczenie”. Można uczyć się, można uczyć innych. Zasugerował, aby efekt pracy młodych programistów wspierał któryś z powyższych rodzajów uczenia, a może nawet obydwa.
O godzinie dziesiątej w sobotę drużyny prezentowały efekty swojej wielogodzinnej pracy. Wśród stworzonych programów najwięcej było aplikacji internetowych, takich jak portale do korepetycji z wideoczatami, różnymi metodami płatności, wirtualne klasy z minigrami edukacyjnymi, portal do wspólnego uczenia ze współdzieleniem notatek, nagrań dźwiękowych i wideo i inne.
Jury w składzie:
-Alicja Pęgiel (Inżynier Informatyki Stosowanej pracujący w języku programowania Python i zajmujący się szeroką pojętą grafiką komputerową, nauczycielka przedmiotów zawodowych informatycznych olkuskiego Ekonomika),
-Piotr Bochaczyk (Inżynier programista w Motorola Solutions, twórca aplikacji internetowych i mobilnych.),
-Paweł Pomierny (CTO w 4ThePlayer. W firmie odpowiada za architekturę frameworków i zespoły programistów.)
przyznało pierwsze miejsce drużynie BlueScript z Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie za aplikację mobilną działającą na systemach Android pozwalającą na tworzenie zestawów pytań z dowolnej dziedziny. Najciekawszą funkcjonalnością aplikacji jest to, że smartfon zgodnie z ustalonym harmonogramem (odstępem czasowym) odpytuje użytkownika pytaniami z wcześniej utworzonej bazy.
Drugie miejsce zajęła drużyna 2A z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie za projekt strony internetowej do nauki między innymi matematyki z możliwościami tworzenia zadań z bardzo sprytnym automatycznym systemem oceny poprawności odpowiedzi.
Trzecie miejsce przypadło drużynie 3A również z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie za aplikację desktopową z bazą materiałów do nauki, quizów i zagadek logicznych z opcją dodawania przez użytkownika zasobów własnych. Autorzy zaproponowali sposób uczenia, który wspiera naturalne predyspozycje naszego mózgu w procesie przyswajania wiedzy.
„Wszystkie prace zasłużyły na ogromne brawa. Drużyny doskonale zidentyfikowały obszary, gdzie można coś poprawić lub zaproponować twórcze rozszerzenie. Chciałbym, aby każdy z tych projektów został ukończony i wdrożony. Uczniowie widzą również duży potencjał w platformach społecznościowych wspierających naukę wspólną – połowa pomysłów dotyczyła takich serwisów. Jako Jury zadanie mieliśmy niezwykle trudne, a o ostatecznym rankingu decydowały pojedyncze punkty.” mówi Piotr Bochaczyk – przewodniczący Jury.
Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy przyznali, że impreza była udana i bez wahania przyjadą do olkuskiego Ekonomika w przyszłym roku.
ZS Nr 3 w Olkuszu