Olkusz, Jangrot
W ramach rządowego projektu „Pod biało – czerwoną” w olkuskim parku przy ul. Mickiewicza stanął maszt flagowy. Podobny wkrótce pojawi się w Jangrocie w gminie Trzyciąż.
O tym, gdzie zostaną zamontowane maszty, decydowali internauci. Zgodnie z założeniami projektu, dla gmin do 20 000 mieszkańców liczba wymaganych głosów to 100, dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500, a dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000.
Gmina Trzyciąż uzyskała 145 głosów, natomiast gmina Olkusz – 523. Rekordzistą w skali kraju jest zachodniopomorski Czaplinek, gdzie oddano 10 634 głosy.
– Park miejski, z racji na znajdujący się tam pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, a także obelisk poświęcony generałowi Buchowieckiemu jest miejscem, gdzie od lat odbywają się uroczystości patriotyczne. To bardzo ważny element wychowania patriotycznego, ale także edukacji regionalnej. Jestem przekonany, że maszt z dumnie powiewającą flagą Polski będzie pięknym wyrazem naszego patriotyzmu – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.
Jak informuje magistrat, przed urzędem niedawno zainstalowano trzy maszty flagowe. Pod znajdującym się nieopodal pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego co roku obchodzone jest Święto Niepodległości i Konstytucji 3 Maja.
Niebawem taki sam maszt stanie w centrum Jangrota w gminie Trzyciąż. – Kiedy dowiedziałem się o projekcie „Pod Biało-Czerwoną”, do udziału w którym zaprosił samorządy premier Mateusz Morawiecki, włączyłem się w jego promocję i dzięki aktywności mieszkańców, głównie z sołectwa Jangrot, uzyskaliśmy wymaganą liczbę głosów i pozyskaliśmy 8 tys. zł na budowę masztu flagowego w tej miejscowości. Maszt stanie w centrum wsi i w niedługiej przyszłości pięknie wpisze się w organizację planowanych na przyszły rok trzech ważnych dla Jangrota jubileuszy: 700-lecia lokacji wsi Biskupice (obecnie Jangrot), 200-lecia budowy obecnego kościoła parafialnego oraz 90-lecia powstania w Jangrocie jednostki OSP – informuje Lucjan Gajda, przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż. – W przyszłym roku obok zafundowanego przez premiera masztu zostanie posadowiony pamiątkowy kamień, na którym znajdą się okolicznościowe zapisy związane z rocznicami, a miejsce stanie się symbolicznym centrum kultywacji lokalnego patriotyzmu.
Co sądzicie o projekcie „Pod biało – czerwoną”? Czekamy na Wasze opinie!>