Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli we wtorek maturalny maraton. Na rozgrzewkę był język polski i matematyka na poziomie podstawowym, a później czekają ich pisemne i ustne egzaminy maturalne z języka obcego oraz wybranych przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Dotychczas wszystkie egzaminy przebiegły bez zakłóceń.

W tym roku spośród 1002 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie olkuskim przystąpienie do egzaminu dojrzałości zadeklarowało 909 uczniów. OKE musiało przygotować dla tegorocznych absolwentów-maturzystów z powiatu olkuskiego 4659 arkuszy egzaminacyjnych.

Sto procent abiturientów przystąpi do matury w olkuskich II LO, III LO, IV LO i Technikum w ZS nr 3. Jedna osoba zrezygnowała z przystąpienia do matury w I LO i jedna w Liceum Profilowanym w ZS nr 3. W LO w Kluczach z podejścia do matury zrezygnowało 7 osób na 32, w LO w Wolbromiu 2 spośród 83, w Technikum w ZS nr 1 – 15 osób na 110, w Technikum w ZS nr 4 – 22 na 97 nie będą pisały matury, w Technikum w Wolbromiu zrezygnowało 7 uczniów z 20. Najmniej absolwentów przystąpi do matury w Technikum w Bukownie, bo spośród 32 abiturientów tylko 4 zdecydowało się na podejście do egzaminu dojrzałości, a w Technikum w Kluczach jedynie 12 na 22.

Wszyscy maturzyści piszą maturę podstawową z języka polskiego, matematyki i wybranego przez siebie języka obcego, którym w przeważającej większości był język angielski (835), niemiecki wybrało 69 osób, francuski tylko 7, a rosyjski 23. Spośród innych przedmiotów na poziomie podstawowym uczniowie najchętniej decydowali się na geografię (104), rzadziej na biologię (57), WOS (50), fizykę (29), chemię (23), historię (9), informatykę (6) czy filozofię (1).

Na rozszerzony język polski zdecydowało się 108 uczniów, na matematykę 237, a na język angielski 294 i były to przedmioty zdecydowanie najczęściej wybierane przez maturzystów. Mniejszą popularnością cieszyły się geografia (83), biologia (70), WOS (65), chemia (56), historia (35), fizyka (21) czy historia sztuki (10). Jedynie 3 uczniów w całym powiecie zdecydowało się na rozszerzoną maturę z języka francuskiego, sześcioro z rozszerzonego rosyjskiego i 21 z niemieckiego. Nie są to zawrotne ilości, biorąc pod uwagę, że tylko dobrze zdana matura z poziomu rozszerzonego daje możliwość studiowania na obleganych i popularnych kierunkach na państwowych uczelniach. Gwarancją powodzenia na kolejnym szczeblu nauki są oczywiście wyniki, na które maturzyści muszą cierpliwie czekać miesiąc. Dane z ostatnich dwóch lat pokazują, że prawdopodobnie nie mają się czego obawiać uczniowie olkuskich liceów, gdzie zdawalność matury oscylowała wokół 100%, bo w każdym z liceów w 2011 lub 2012 była jedna osoba, której na egzaminie dojrzałości się nie powiodło. W przypadku pozostałych szkół ponadgimnazjalnych statystyki wyglądają dość zróżnicowanie, bo są szkoły, w których maturę zdaje tylko 30% uczniów, a są i takie, gdzie pozytywny wynik otrzymuje ponad 90%. Niechlubny rekord padł dwa lata temu w nieistniejącym już Technikum w ZS w Trzyciążu, gdzie na 16 osób do matury przystąpiło 12, a w efekcie zdały ją tylko dwie.

Warto zaznaczyć, że w przypadku techników równie ważne, o ile nie ważniejsze, są egzaminy zawodowe, które są dla przyszłych fachowców bardziej przydatne w zdobyciu pracy.

Zupełnie inną grupę maturzystów stanowią osoby, które egzamin dojrzałości zdały w latach poprzednich, ale przystępują do niego raz jeszcze, żeby poprawić sobie wynik. Chociaż nie ma danych ze wszystkich szkół z powiatu, to można przypuszczać, że jest to grupa całkiem pokaźna, bo tylko w I LO ponowne pisanie matury zadeklarowało 70 osób, a w IV LO – 82. Jest to niespełna połowa tegorocznych maturzystów w tych szkołach. Młodzi decydują się na ponowne pisanie matury najczęściej dlatego, że albo poprzedni wynik nie zagwarantował im dostania się na wymarzone studia, albo w międzyczasie zmienili decyzję i chcą studiować na innym kierunku, gdzie wymagana jest matura z innego przedmiotu niż ten, który wybrali za pierwszym razem. Na poprawienie wyniku matury każdy ma 5 lat.

Fot.: Matura z języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze