memorial kazibut1

Są ludzie, o których pamięta się długo po ich śmierci. I niekonieczne musi to być ktoś z najbliższej rodziny. Czasem w sercu pozostaje wdzięczność dla tych, którzy za życia służyli pomocą innym i troszczyli się o młodsze pokolenia. Taką postacią bez wątpienia był Julian Kazibut – zasłużony działacz, zawodnik i sponsor olkuskiego szczypiorniaka.

Patron corocznego Memoriału organizowanego przez Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz, o rozwój dyscypliny w swoim rodzinnym mieście troszczył się do ostatnich dni życia. Przygodę z handballem zaczął od gry w koszulce miejscowego Orła, a po likwidacji klubu ochoczo włączył się w tworzenie sekcji żeńskiej, grającej jeszcze wtedy w strukturach LZS-ów. Srebrne Lwice rywalizację o punkty zaczęły od II ligi. Szybko jednak pięły się w górę zapewniając sobie i swoim fanom dwa awanse, najpierw do I ligi, a później do PGNiG Superligi. W budowę solidnego klubu Julian Kazibut włożył sporo zdrowia i pieniędzy.

– Julian niewiele mówił, ale jak już zabierał głos w jakiejś sprawie, to jego zdanie było najcenniejsze. Cały czas korzystamy z jego doświadczenia i licznych pomysłów – mówi Marcin Kubiczek, prezes SPR-u.

Patron Memoriału wychował godnych następców, którzy kontynuują jego misję. Dlatego nie może dziwić, że co roku w hali MOSiR-u w Olkuszu, kilkudniowa impreza stojąca pod znakiem piłki ręcznej ściąga na boisko setki zawodników reprezentujących wszystkie szkolne pokolenia.

Jak zwykle turniej rozpoczęli najmłodsi adepci szczypiorniaka, a więc uczniowie gminnych podstawówek. Wśród dziewcząt równych sobie nie miała reprezentacja SP 9, która przez zmagania przeszła z kompletem zwycięstw. Podopieczne Katarzyny Krawczyk wyprzedziły rówieśniczki z SP 3 i SP 4.

memorial kazibut2

Drugiego dnia memoriału na parkiecie zameldowali się chłopcy ze szkół podstawowych. I w tym przypadku bezkonkurencyjna okazała się drużyna z os. Słowiki, która w finałowym starciu pokonała SP 3. Trzecie miejsce dla olkuskiej „Czwórki”. Warto wspomnieć, że udział w tej kategorii wzięło aż 13 placówek oświatowych.

Dzień trzeci Memoriału upłynął na rywalizacji dziewcząt z gimnazjów i chłopców ze szkół średnich. Żeńskie zmagania w cuglach (tracąc zaledwie trzy bramki) wygrał zespół Gimnazjum nr 4 , natomiast w męskiej grupie triumfowali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego,  wyprzedzając Zespoły Szkół nr 4 i nr 1.

Na zakończenie IX edycji wystąpiły drużyny żeńskie ze szkół średnich i chłopcy z gimnazjów. W starszej grupie wygrały uczennice z IV LO, mające w swoich szeregach najskuteczniejszą w całym dniu Klaudię Zub i najlepszą w bramce Aleksandrę Petlic. Obie wyróżnione zawodniczki na co dzień reprezentują barwy I-ligowego SPR-u. U chłopców najlepsi okazali się gimnazjaliści z olkuskiej „Dwójki”.

– Emocji jak zawsze było co niemiara. Ogromnie cieszymy się z frekwencji i zaangażowania zarówno zawodniczek i zawodników, jak i ich opiekunów. Po raz kolejny wspólnie udowodniliśmy, że pamięć o naszych dobrodziejach i jednocześnie przyjaciołach może trwać wiecznie – komentuje Katarzyna Polak, wiceprezes SPR-u.

Tegoroczna edycja zmagań młodych adeptów piłki ręcznej była współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

memorial kazibut3

Wyniki IX Memoriału im. Juliana Kazibuta:

SZKOŁY PODSTAWOWE
Dziewczęta:
1. SP 9 Olkusz
2. SP 3 Olkusz
3. SP 4 Olkusz

Chłopcy:
1. SP 9 Olkusz
2. SP 3 Olkusz
3. SP 4 Olkusz

GIMNAZJA
Dziewczęta:
1. Gim 4 Olkusz
2. Gim 1 Olkusz
3. Gim 2 Olkusz

Chłopcy:
1. Gim 2 Olkusz
2. Gim 1 Olkusz
3. Gim 4 Olkusz

SZKOŁY ŚREDNIE
Dziewczęta:
1. IV LO Olkusz
2. ZS 3 Olkusz
3. ZS 4 Olkusz

Chłopcy:
1. IV LO Olkusz
2. ZS 4 Olkusz
3. ZS 1 Olkusz

Fot. SPR Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze