Bukowno

Z okazji Światowego Dnia Ziemi społeczność Bukowna zorganizowała akcję sprzątania koryta rzeki Sztoły. Pracy był na tyle dużo, że zajęło to aż trzy dni.

O Sztole było bardzo głośno na przestrzeni ostatnich miesięcy. Po zaprzestaniu pompowania wód podziemnych przez ZGH „Bolesław” w związku z likwidacją kopalni „Olkusz-Pomorzany” korytem rzeki płynie zdecydowanie mniej wody. Obecnie są to jedynie wody, które dopływają do Bukowna ze źródeł Baby i Witeradówki. Obnażyło to ogromną ilość śmieci, która do tej pory zalegała na dnie koryta. Stąd pomysł, aby przekształcić spontaniczną akcję zbierania śmieci przez mieszkańców w przedsięwzięcie o szerszym zakresie.

W dniu 20 kwietnia 2022 r. pod patronatem Urzędu Miasta w Bukownie i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Gliwice i Katowice, przy wsparciu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bukownie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukownie i ZGH Bolesław S.A., rozpoczęto sprzątanie doliny rzeki Sztoły. Dzień później, w ramach dorocznej akcji edukacyjnej „Sprzątanie Świata”, do „akcji” wkroczyli uczniowie okolicznych szkół podstawowych. Natomiast społeczne sprzątanie, z udziałem mieszkańców Bukowna, odbyło się w sobotę, 23 kwietnia. Sprzątanie zaplanowano na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Borowskiej.

W sobotniej akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, które po godzinie 9 rano zebrały się w zakolu Sztoły przy ul. Mostowej. – Rodzinne spacery wzdłuż rzeki wraz z czyszczeniem jej brzegów z zalegających śmieci to w naszym mieście już kilkuletnia tradycja, zapoczątkowana przez członków grupy Zakochaj się w Bukownie. Także i w tym roku nasi mieszkańcy nie zawiedli i niejednokrotnie całymi rodzinami przybyli w to miejsce, aby spędzić słoneczne sobotnie przedpołudnie na świeżym powietrzu i w szczytnym celu — relacjonują przedstawiciele bukowieńskiego magistratu.

W akcji wzięli również udział samorządowcy, druhowie OSP oraz pracownicy MOK-u. Po blisko trzech godzinach ciężkiej i wyczerpującej pracy uczestnicy spotkali się ponownie w zakolu Sztoły, aby w piknikowej atmosferze podsumować wspólne wysiłki przy ognisku i pieczonej kiełbasce. Na najmłodszych czekały zaś słodkie niespodzianki.

Ilość zebranych śmieci okazała się być ogromna. – To pokazuje skalę zanieczyszczenia rzeki i terenów przybrzeżnych, jakie miało miejsce przez te wszystkie lata. Dzięki naszej wspólnej akcji co najmniej kilkanaście ton zebranych śmieci trafi prosto z lasu tam, gdzie jest ich miejsce, czyli na wysypisko odpadów. Najpewniej konieczne będą jeszcze kolejne takie akcje, dlatego wszystkim jej uczestnikom, oprócz najszczerszych podziękowań, chcemy powiedzieć też: do zobaczenia! – komentują organizatorzy wydarzenia.

Fot.: UM Bukowno, ZGH Bolesław


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
10 miesięcy temu

Jak widać na załączonych zdjęciach przybyły nieprzebrane tłumy „cywilów”.