W minioną sobotę w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 otwarta została wystawa czasowa minerałów ze zbiorów prof. Michała Ostrowskiego, prezentowana w ramach ekspozycji Kolekcji minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród zachwycających kolorystyką i kształtem okazów z niemal wszystkich kontynentów olkuski astrofizyk umieścił również meteoryty. Otwierając wystawę dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan przypomniała, że prof. Michał Ostrowski jest kierownikiem Zakładu Astrofizyki Wysokich Energii Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lat prowadzi Sekcję Astronomiczną w olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury. Wielokrotnie organizował w naszym mieście przedsięwzięcia popularyzujące wiedzę o kosmosie, m. in. otwarte wykłady z udziałem zaproszonych naukowców oraz obserwacje interesujących zjawisk za pomocą rozstawionych na Rynku teleskopów. A są to zaledwie niektóre spośród jego licznych aktywności. Tym razem podzielił się z olkuszanami swą kolejną, dotychczas nieznaną im pasją.

– Michał dużo jeździ po świecie, z każdej podróży przywozi minerały i meteoryty, a to co tu widać jest zaledwie częścią jego kolekcji. Patrząc na piękne eksponaty z Ameryki, czy z Australii pamiętajmy, że i w Polsce, nawet w okolicach Olkusza natrafić można na wspaniałe okazy – powiedział podczas otwarcia wystawy autor jej aranżacji Jacek Dziąbek, jeden z współtwórców Kolekcji minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Najciekawsze spośród eksponatów, a wśród nich oczywiście meteoryty osobiście przedstawiał gościom wernisażu ich właściciel. Prof. Michał Ostrowski wspominał okoliczności zdobycia i ciekawostki związane choćby z cennym okazem przywiezionym z Indii, pokazywał brazylijski agat i ametyst, zairski malachit, australijski rodonit, czy fluoryt z Chin. – Można też zobaczyć tu kilka kamieni, które wędrowały w kosmosie i wylądowały na Ziemi – mówił zachęcając do bliższego przyjrzenia się m. in. żelaznemu meteorytowi Canon Diablo z Arizony w USA, czy kamiennemu Northwest Africa z Algierii. Uzupełnieniem ekspozycji była przygotowana przez właściciela kolekcji prezentacja zdjęć jego minerałów, które w znacznym powiększeniu podziwiać można było na dużym ekranie.

Wystawa „Minerały świata” prof. Michała Ostrowskiego gościć będzie w pawilonie MOK przy ul. Szpitalnej 32 do końca września. Gorąco zachęcamy do jej odwiedzenia.

Kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstała z inicjatywy pasjonatów geologii i prehistorii naszego regionu: Jacka Dziąbka, Andrzeja Feliksika, Wiesława Trzaski, Ryszarda Wnuka, Józefa Niewdany, Włodzimierza Cieślika, Zbigniewa Adamczyka, Dawida Kocyby, Kazimierza Rogóża i Bogdana Włodarza. Trzonem zbiorów są pochodzące z kopalń olkuskich unikatowe okazy rud cynku i ołowiu oraz towarzyszących im minerałów. Uzupełnieniem kolekcji jest zbiór skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze