W rywalizacji o organizację Mistrzostw Świata w Trialu Rowerowym do lat 16 Olkusz pokonał Singapur i znów zaczyna żyć kolarstwem. Organizacja Mistrzostw Świata to spore wyzwanie dla miasta, ale by zostać gospodarzem takiej imprezy, trzeba sobie było zasłużyć. Tak jak Olkusz. – Zresztą jak Olkusz już coś robi, to robi to dobrze, w pełnym tego słowa znaczeniu – uważa wieloletni dziennikarz sportowy, spec od kolarstwa Tadeusz Majcherek.

– Po raz pierwszy startowaliśmy na zawodach tej rangi 12 lat temu w St. Moritz. Do tej pory mistrzostwa organizowano m. in. w Belgii, Australii czy Barcelonie. Początkowo planowano tegoroczne zawody zrobić w Azji, ale działacze z Europy się zbuntowali. Pod koniec marca otrzymałem informację z Międzynarodowej Unii Kolarstwa, że gospodarzem będzie Polska. I z taką propozycją zwróciłem się do burmistrza Olkusza – opowiada Andrzej Kramarczyk, wieloletni działacz kolarski i prezes klubu Aquila Wadowice.
Czasu na przygotowanie imprezy nie było zbyt wiele. Ale gdy już dostaje się propozycję organizacji mistrzostw świata, nie sposób odmówić. – Dla nas to wyróżnienie i zaszczyt. Widać, że do tej pory udało się nam zorganizować kilka dobrych imprez, skoro teraz zaproponowano nam zawody tej rangi. Okazało się, że wraz z naszym Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji sprawdziliśmy się w roli organizatora. Te mistrzostwa to okazja, aby pokazać się „na zewnątrz”. Olkusz zafunkcjonuje też jako integralna część Małopolski – opowiada olkuski burmistrz Dariusz Rzepka.
Na razie swój udział zadeklarowali zawodnicy z pietnastu krajów europejskich. – Mamy jedną zawodniczkę z Andory, co świadczy o tym, jak wiele krajów jest zainteresowanych udziałem w mistrzostwach. Poza tym będą oczywiście zawodnicy z takich trialowych potęg jak Niemcy, Hiszpania czy Francja. My również mamy bardzo mocnych kolarzy. Na pewno taką imprezę trudno byłoby zorganizować bez pomocy firm zewnętrznych. Poza tym, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić mistrzostwa, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, przygotowaliśmy kilka imprez kulturalnych – podkreśla dyrektor MOSiR-u Dariusz Murawski.
Zawody odbywać się będą wokół hali sportowej. Trzy odcinki specjalne zaplanowano od strony zachodniej, jeden od wschodniej, a kolejny, odcinek sponsorski, na parkingu przed Centrum Handlowym „Echo”. Jak podkreślił prezes Andrzej Kramarczyk, na dwa odcinki specjalne przywieziono 50 ton kamieni, pozostałe odcinki powstaną z innych materiałów, więc będzie na co popatrzeć.
Młodzi zawodnicy wystartują w w czterech kategoriach wiekowych: 9-10 lat, 11-12 lat, 13-14 lat i 15-16 lat, a dziewczęta w kategorii open. Sobota to czas rund kwalifikacyjnych, po których o godz. 17.00 nastapi ceremonia otwarcia i prezentacja ekip. Potem publiczności zaprezentuje się formacja taneczna Wena X, gdzie występują uczestnicy mistrzostw świata w tańcach nowoczesnych. Pierwszy dzień mistrzostw zakończy koncert zespołu „Żywioły”.
Po niedzielnych finałach, które odbędą się od godz. 11.00 do 16.00, na scenie przed halą wystąpi Adam Bień  z uczestnikami programów „Szansa na sukces” i „Mam talent”. Po dekoracji najlepszych kolarzy i ceremonii zakończenia zaplanowano hip-hopowy koncert „Onar i Pezet”.
Czy impreza będzie stanowić świetne widowisko dla olkuszan i goszczących u nas miłośników tego sportu? Okaże się już w najbliższy weekend.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
arek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arek
arek

„Zresztą jak Olkusz już coś robi, to robi to dobrze, w pełnym tego słowa znaczeniu” 😀 🙄