k1

Na zaproszenie p. Małgorzaty Dachowskiej – dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 6 im. F. Chopina w Olkuszu mjr Arkadiusz Kups odwiedził Olkusz. Z liczną grupą szkoleniowców, trenerów, policjantów, zawodowych żołnierzy, SW, miłośników bojowego systemu walki wręcz, samoobrony i prewencji przybyłych z odległych regionów Polski, także z zagranicy, poprowadził dwudniowy cykl otwartych szkoleń Systemu Combat 56, którego jest twórcą.

Mjr Arkadiusz Kups stworzył utylitarny system walki kontaktowej, który w założeniu przeznaczony był do szybkiej eliminacji przeciwnika. Wprowadzał autorskie metody szkoleniowe opierające się na zasadzie „dowódca zawsze idzie pierwszy”. Otrzymał z rąk Ministra Obrony Narodowej prestiżową nagrodę „za niepokorność i odwagę” – Buzdygan.

k2

– Pomysł organizacji imprezy w Olkuszu wyszedł od pani Małgorzaty Dachowskiej, która w Pucku podczas szkolenia prowadzonego przeze mnie na plaży zaproponowała mi zorganizowanie szkolenia właśnie w jej szkole. Wymieniliśmy się numerami telefonów i na bieżąco uzgadnialiśmy szczegóły mojego przyjazdu – wyjaśnia mjr Arkadiusz Kups. – Nie ukrywam, że jest to świetna inicjatywa w świecie wszechobecnych zagrożeń.

k3

Małgorzata Dachowska zapytana skąd pomysł na tego typu zajęcia w szkole odpowiada: – Jako dyrektor szkoły dbam o bezpieczeństwo, a ponieważ żyjemy w świecie, w którym zarówno młody człowiek jaki i dorosła osoba nie może czuć się bezpiecznie, to właśnie prewencja, umiejętność zapobiegania złym zjawiskom i zagrożeniom, usuwanie ich przyczyn może uchronić nasze życie. – Dlaczego mjr Arkadiusz Kups? Jest on niewątpliwie polskim autorytetem walki wręcz, samoobrony – słyszymy w odpowiedzi.

k4

– Podczas dwudniowego szkolenia przeprowadziłem również warsztaty, na których mówiłem o prewencji, o potrzebie bezpieczeństwa, opanowania prostych technik w chwili zagrożeń, m.in. o tym jak należy iść chodnikiem, jak wsiadać do samochodu, jak zachowywać się w windzie, gdzie zajmować miejsce w restauracji itp. – dodaje major.

k5

Podczas dwudniowego szkolenia szkołę odwiedziło wielu mieszkańców Olkusza i okolic, którzy mogli podpatrywać ćwiczenia. Mjr Kups demonstrował i „szlifował” wiele z technik obezwładniania przeciwnika, umiejętne złapanie np. za ramię, uderzenie, podcięcie nogą, zrobienie dźwigni na rękę itp. Ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, bo jako dowódca grupy specjalnej realizował program szkoleniowy z zakresu wspinaczki górskiej, narciarstwa, skoków spadochronowych, płetwonurkowania, minerstwa, strzelania specjalnego i nauki eliminacji. Jest autorem artykułów specjalistycznych, które można znaleźć m.in. w magazynie Komandos, Żołnierz Polski, Przegląd Wojsk Lądowych, Polska Zbrojna. Jest autorem filmu szkoleniowego o technikach walki kontaktowej Combat 56 oraz konsultantem telewizyjnych seriali specjalistycznych: Siła Ognia, Elitarne Formacje Świata. Poza tym major prowadzi też audycje telewizyjne i radiowe, a na Uniwersytecie Śląskim jest wykładowcą z tej dziedziny.

– Jestem zaszczycona, że ktoś tak wyjątkowy został gościem mojej szkoły – podsumowuje Małgorzata Dachowska.

SP 6 w Olkuszu

k6

k7

k8

k9

k10

k11

k12

k13

k14

k15

k16

k17

k18

k19

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze