Na początku lipca absolwenci gimnazjów dowiedzieli się, że zostali przyjęci do liceum ogólnokształcącego o profilu mundurowym, jaki od kilku lat tworzony jest w Zespole Szkół w Kluczach. Większości z nich rodzice po wywieszeniu listy kupili książki i pełne umundurowanie (koszt około 650 zł za mundur). Młodzież była zadowolona z takiego biegu ich ścieżki edukacyjnej, bo każdy z tych uczniów wiąże swoją przyszłość z służbą mundurową. W połowie wakacji rodzice zostali poinformowani, że zarząd powiatu podjął decyzję, iż klasy mundurowej nie będzie i dzieci muszą wybrać inne szkoły. Młodzież jest rozgoryczona, rodzice postanowili walczyć o sprawiedliwość, zarząd powiatu decyzji zmienić nie chce, nauczyciele są zdezorientowani, a my pytamy: jak w ogóle mogło do takiej sytuacji dojść i czy nie dało się tego problemu rozwiązać dyplomatycznie, a przede wszystkim wcześniej?

„Nasze dzieci to nie tylko statystyka”

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych była wyjątkowo burzliwa. Wydawało się, że większość kwestii spornych udało się ostatecznie zażegnać. Sytuację zmieniła jednak oficjalna decyzja zarządu powiatu, który na posiedzeniu 24. lipca ustalił, że klasy mundurowej nie będzie. – Był to dla nas szok. Nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że w połowie wakacji może okazać się, iż nasze dzieci nie będą chodzić do tej klasy, bo jej formalnie nie ma. Próbowaliśmy przekonać zarząd do zmiany tej decyzji, ale nasze argumenty trafiają w próżnię – opowiadają rodzice licealistów. – Decyzja o likwidacji klasy mundurowej zapadła na tyle późno, że młodzież została pozbawiona możliwości wzięcia udziału w rekrutacji do innych szkół, na które ewentualnie mogłaby się zdecydować. Nasze dzieci czują się oszukane, my również. W jednym momencie ich życiowe marzenia zostały zniweczone przez jedną decyzję zarządu powiatu. Jednym z celów współczesnego programu edukacyjnego jest traktowanie każdego ucznia indywidualnie, w sposób umożliwiający mu rozwijanie swoich talentów i zainteresowań. Praktyka pokazała, że to suche statystyki wzięły górę. Dzieci zostały potraktowane jako dane statystyczne, cyferki, nad losem których nie warto się dłużej zastanowić – twierdzą zgodnie rodzice młodzieży.

Człowiek dla systemu czy system dla człowieka?

Trudno nie przyznać im racji, bo przyczyną takiej decyzji zarządu powiatu była statystyka, a dokładniej brak ekonomicznych uzasadnień dla stworzenia klasy dla 16 osób. Kłopot w tym, że profil mundurowy został ujęty w arkuszu organizacyjnym, co niesie za sobą konkretne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Za godziny nauczania dla poszczególnych pedagogów trzeba będzie zapłacić. Nawet wtedy, jeśli się one nie odbędą. – Założyliśmy powstanie tej klasy, bo z ankiet przeprowadzonych wśród gimnazjalistów wynikało, że 24 osoby zdecydują się na ten profil. Podczas rekrutacji okazało się jednak, że tych osób jest 16, czyli za mało, żeby utworzyć tę klasę – tłumaczy Waldemar Mendak, dyrektor Wydziału edukacji, kultury i kultury fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olkuszu.

Jak to się jednak stało, że uczniowie otrzymali informację o przyjęciu do tej klasy, a dwa tygodnie później dowiedzieli się o likwidacji profilu? Wersje są dwie i wzajemnie się wykluczają. Rekrutacja do olkuskich szkół odbywała się przez system edukacyjny Vulcan. Po ostatnim etapie rekrutacji szkoły drukowały listy przyjętych i podawały je do informacji uczniów. Tak się też stało w Kluczach. Władze powiatu uważają, że nie powinno było do tego dojść. – Każdy z dyrektorów wiedział, że minimalna ilość uczniów potrzebna do utworzenia klasy to 32 osoby. Zostało to uregulowane uchwałą zarządu już w marcu. Utworzenie klasy o mniejszej ilości uczniów wymagało zgody zarządu powiatu. Dyrektor Zespołu Szkół w Kluczach został poinformowany na początku lipca, że ten profil zostanie zlikwidowany. Nie wolno mu było wywiesić listy, jeśli zgody nie było – uważa Waldemar Mendak. – Na chwilę obecną zarząd decyzję podtrzymuje, a uczniowie mogą wybrać inną szkołę, do której chcą chodzić – dodaje.

Inne stanowisko przedstawia Janusz Walnik, dyrektor ZS w Kluczach. – O tym, że klasa nie zostanie utworzona, dowiedziałem się dopiero z oficjalnego pisma od zarządu powiatu z dnia 24 lipca i niezwłocznie przekazałem tę informację zainteresowanym rodzicom. Wcześniej nikt nie informował mnie, że tej klasy na pewno nie będzie, chociaż miałem świadomość, że może być dylemat. Listy zakwalifikowanych i przyjętych zostały przez nas wywieszone, bo do tego obligują nas wytyczne kuratoryjne. Na etapie rekrutacji nie zablokowano listy przyjętych wygenerowanej przez system rekrutacyjny, więc została ona wydrukowana i podana do wiadomości – tłumaczy Janusz Walnik, dyrektor Zespołu Szkół w Kluczach.

Nikogo w starostwie nie zainteresował też fakt, że od momentu zakończenia tego etapu naboru 9. lipca w systemie rekrutacyjnym 16 dzieci nadal było zapisanych do „mundurówki”, chociaż klasa ta została rzekomo zlikwidowana. Można było podejrzewać, że komunikacja i procedury na którymś z etapów zatrzymały się w martwym punkcie. Trudno rozstrzygać, czy zawiedli ludzie, czy system, ale pewne jest, że dzieci powinny zostać już wtedy rozdysponowane do innych szkół, a do dnia dzisiejszego tak się nie stało.

„Będziemy walczyć do końca”

Rodzice się nie poddają i walczą do końca, chociaż z podjęciem dialogu z władzą jest kłopot. Ich dzieci nie chcą chodzić do innej szkoły. Przekonywali zarząd powiatu do zmiany decyzji, ale ten ją podtrzymał. – Rozumiemy rozczarowanie rodziców związane z tą sytuacją, jednak musimy się trzymać wytycznych i realnych możliwości finansowych powiatu. Nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego dla powstania 16-osobowej klasy i każdy z dyrektorów wiedział, jaka jest minimalna ilość uczniów konieczna do utworzenia oddziału – przedstawia stanowisko zarządu Ewa Klich, rzecznik prasowy olkuskiego starostwa.

Zarząd ma możliwość udzielenia zgody na otworzenie klasy w takiej sytuacji, z której skorzystał już w przeszłości w przypadku innej szkoły ponadgimnazjalnej, gdzie wynik rekrutacji był niemal identyczny, ale zdecydowano się dać tej szkole szansę. Środowisko „mundurówki” też chciałoby od zarządu taką szansę, tym bardziej, że jak podkreślają wszyscy, może się to okazać „być albo nie być” dla tej szkoły. – Bardzo się staramy, żeby każdy uczeń czuł się traktowany indywidualnie. Nie tylko uczymy, ale również wychowujemy. Klasa mundurowa od kilku lat cieszyła się dużym powodzeniem. Nasi absolwenci dostali się na wyższe uczelnie związane z służbą mundurową. W tym roku niemal każda szkoła miała problemy ze skompletowaniem klas, my również. Ta jedna decyzja zarządu przekreśla marzenia młodych ludzi, którzy już nastawili się psychicznie na naukę w tej konkretnej szkole – argumentuje jedna z nauczycielek. Rodzice są bardzo zdeterminowani i swoimi działaniami udowodnili, że również solidarni. W końcu o przyszłość ich dzieci w tym całym zamieszaniu chodzi.

– Zwróciłem się do zarządu powiatu z prośbą o cofnięcie tej decyzji, bo w moim odczuciu jest ona krzywdząca przede wszystkim dla młodzieży, która wiąże swoją przyszłość z mundurem – uważa dyrektor szkoły w Kluczach, Janusz Walnik. Podjęcie decyzji o likwidacji profilu, który został ujęty w arkuszu organizacyjnym, budzi też złe nastroje wśród nauczycieli. Za godziny tam wpisane starostwo musi im zapłacić. Jeśli nie odbędą się w kluczewskiej szkole, nauczyciele prawdopodobnie uzupełnią swoje etaty w innych szkołach, co w tym wypadku oznacza również, że w innych miastach. Na to zgody nie ma.

Gdzie jest wizja?

Zamieszanie wokół „mundurówki” to już kolejna sytuacja w powiatowej oświacie, która zmusza rodziców i uczniów do walki o szkoły. W styczniu, w połowie ferii, okazało się, że zarząd powiatu podjął decyzję o zlikwidowaniu dwóch szkół. Wtedy też zawiodła komunikacja i nie było chęci wypracowania kompromisu. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców spowodował, że wycofano się z tego pomysłu. Czy tym razem zarząd podejmie decyzję najmniej szkodliwą z możliwych? Czasu zostało już niewiele, bo nowy rok za pasem, a 16 uczniów dalej nie wie na pewno, do której szkoły pójdą od września.

Przy tej okazji znowu jak bumerang powracają w środowisku szkolnym pytania, czy powstanie wreszcie jakaś spójna wizja dla przyszłości powiatowego szkolnictwa, czy może każda kolejna rekrutacja będzie przypominać wojnę o ucznia, o etat, o sprawiedliwość.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aga
aga
11 lat temu

mundurówka w olkuszu w ZDZ to samo dobro to że płaci się czesne to nic ale ile jest zajęć dodatkowych darmowych poligony ,bytowania ,kursy ,tam szkoła jest dla ucznia ,młody człowiek jak tylko chce ma szansę się rozwijać ,kadra przyjazna ale wymagająca,fakt trzeba się uczyć ,iczasami cały dzień zajęty,ale jak ktoś wybiera taką szkołę to wie co robi:)

Jaaaaaaaa
Jaaaaaaaa
11 lat temu

[quote name=”margarita”][quote name=”Annaaa”]ZAPRASZAMY DO SZKOŁY W KLUCZACH REKRUTACJA TRWA !.[/quote]
Polecam!!![/quote]

Kolega
Kolega
11 lat temu

A co porabia Pan Krzykawski? Jest chyba w związkach zawodowych czy zadbał już o pracowników szkoły w Kluczach? czy jest mu to obojętne? Ciekawe gdzie będzie pracował po wakacjach? Może będzie uczył w-f w jakimś LO? Zobaczymy.

margarita
margarita
11 lat temu

[quote name=”Annaaa”]ZAPRASZAMY DO SZKOŁY W KLUCZACH REKRUTACJA TRWA !.[/quote]
Polecam!!!

Marek1967
Marek1967
11 lat temu

Proponuję zapamiętać kto siedzi w Radzie Powiatu w końcu niedługo wybory.Grupka d….. rządząca Olkuszem.

gm
gm
11 lat temu

do 19 em
ale my dziewczyny byłyśmy najlepsze, organizator tego nie przewidział nie wiesz?
U nas za to matura na 100, a ile innych
rzeczy. Uważam nie mamy co dyskutować na fomum niech uczniowie sami wybierają.

Annaaa
Annaaa
11 lat temu

ZAPRASZAMY DO SZKOŁY W KLUCZACH REKRUTACJA TRWA !.

przewidujacy
przewidujacy
11 lat temu

wybaczcie ,ale w Kluczach powinna teraz powstac szkola hodowli wielbladow, czy turystyki pustynnej.

xo.xo
xo.xo
11 lat temu

Tu nie chodzi o to , że do danej klasy jest mało chętnych osób . Gdyby odpowiednie władze naszego powiatu uwzględniły chęć dzieci do nauki stworzyli by klasę mundurową mimo to . Lecz w naszym powiecie jedynym problemem i szkiełkiem przez które patrzy się na sprawy szkolnictwa jest SZKIEŁKO EKONOMICZNE !! Żadnego innego problemu nie ma !

emi
emi
11 lat temu

do gm
Piszesz, że nie ma sensu porównywać mundurówki kluczewskiej z olkuską. I z tym się zgadzam, bo Klasa z Klucz zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klas o Profilu Mundurowym w 2013 r. Więc co tu porównywać???

gm
gm
11 lat temu

[quote name=”cobi”]Artykuł w Przeglądzie Olkuskim dotyczy szkoły w Kluczach – bezpłatnej, kameralnej i przyjaznej. Nie rozumiem dlaczego w nowych komentarzach promuje się szkoła olkuska – płatna.Jak zwykle Olkusz nie ma nic nowego do zaoferowania, oprócz zbijania kapitału cudzym kosztem.
Nabór w Kluczach trwa nadal i mamy nadzieję, że osoby, które były zainteresowane naszą mundurówką, a zrezygnowały z obawy przed nieutworzeniem klasy, wejdą na nasz FB i skontaktują się z sekretariatem szkoły.[/quote]

Nie rozumiem „zbijania kapitału cudzym kosztem” dla mnie jako ucznia najważniejsze jest co się proponuje, a co się daje, nawet jeżeli się płaci. Dlatego uważam, że nie ma krutykować „mundurówki” w Olkuszu – bo daje tyle, że nie ma co porównać. Napisałam tylko – bo ktoś pytał

Mm.
Mm.
11 lat temu

Zacznijmy od tego że mowa tutaj jest o LO w Kluczach a nie w Olkuszu, więc nie rozumiem tego faktu że prawie każda udzielająca się tu osoba stara się zwoływać nowych uczniów do tamtej szkoły. Skoro na początku zgłosiło się tylu chętnych ażeby otworzyć nową klasę, to dlaczego zarząd powiatu podjął tak bezsensowną decyzję? Gdyby brak zainteresowania tą szkolą przejawiał się przez dłuższy czas – byłby to zrozumiały problem ale w tym wypadku jest to trochę śmieszne.
Jak już wychwalacie tak tą prywatną Szkołę Mundurową w Olk, to ja jako uczeń „Papy” nie będę gorsza i szczerze mogę powiedzieć że moja szkoła jest dla mnie najlepsza i nie żałuję swojej decyzji że do niej poszłam.

cobi
cobi
11 lat temu

Artykuł w Przeglądzie Olkuskim dotyczy szkoły w Kluczach – bezpłatnej, kameralnej i przyjaznej. Nie rozumiem dlaczego w nowych komentarzach promuje się szkoła olkuska – płatna.Jak zwykle Olkusz nie ma nic nowego do zaoferowania, oprócz zbijania kapitału cudzym kosztem.
Nabór w Kluczach trwa nadal i mamy nadzieję, że osoby, które były zainteresowane naszą mundurówką, a zrezygnowały z obawy przed nieutworzeniem klasy, wejdą na nasz FB i skontaktują się z sekretariatem szkoły.

ola
ola
11 lat temu

U nas w LOM Olkusz są małe grupy na lekcjach, jest duży nabór do klasy I, ale Dyrekcja zawsze jest za nami i może jeszcze kogoś przyjmie, idź spytaj może jest szansa.

margarita
margarita
11 lat temu

[quote name=”asia”]Nie wiem czy są miejsca wolne w LOM Olkusz – napisz. Bardzo chcę szkołę mundurową[/quote]
zapraszamy do szkoły w Kluczach 🙂

absolwent LOM
absolwent LOM
11 lat temu

Wiem że tam są miejsca bo istnieje możliwość nawet otworzenia dodatkowej klasy. W tej szkole klasy są nieliczne i dużo dodatkowych godzin.

asia
asia
11 lat temu

Nie wiem czy są miejsca wolne w LOM Olkusz – napisz. Bardzo chcę szkołę mundurową

justyna
justyna
11 lat temu

Ja również zapraszam uczniów, którzy chcieliby przeżyć dobrą przygodę w szkole w połaczeniu ze 100 % uczeniem się w małych grupach do LOMundurowego w Olkuszu na Nullo. Świetna szkoła, kawał dobrych zajęć, fajni nauczyciele.

absolwent LOM
absolwent LOM
11 lat temu

Jestem absolwentem Liceum Mundurowego w Olkuszu, które znajduje się na ulicy Nullo. Jak nie wiecie gdzie teraz iść polecam, zdawalność matury wynosi 99 %. Polecam jako fajną szkołę.

theon
theon
11 lat temu

Rolą rodzica jest grogi Papo tak dziecko wychowac by jego ambicje sięgały ponad wygodę bycia trepem i później młodym emerytem.

Ew..
Ew..
11 lat temu

[quote name=”wujek dobra rada”]w slawkowskim LO jest klasa prewencji. Dojazd z Olkusza do Slawkowa lepszy a i Slawkow miasto bliżej cywilizacji.[/quote]

Ale nie każdy uczeń jest z OLKUSZA .! Są rownież inni z pobliskich wiosek ktorzy mają kawałek do Olkusza.

hanka
hanka
11 lat temu

czy to z troski o dobro uczniów, szkoły (?) czy raczej chęć przedstawienia „gorącego tematu”? już kilka razy przekonaliśmy się, że o szkołach się pisze tylko wtedy, gdy ich problem „podsyca niepokoje” może najwyższy czas zrozumieć, że oświata jest istotna, dobro ucznia nie moze byc sloganem, toteż należy pomysleć o właściwej polityce oświatowej w powiecie – mieliśmy dobrą sieć szkół i robimy wszystko, aby to zmarnować 😳

Papa
Papa
11 lat temu

[quote name=”theon”]Swoją drogą chyba trzeba swoje dziecko nienawidziec żeby wsadzic go w mundur jako nastolatka ?[/quote]

Do autora/autorki
To nie decyzja rodzica lecz dziecka ! To ono decyduje i samo chcę wskoczyć w mundur. A do tego artykułu to dodam że nie zostały uwzględnione starania 2 i 3 klasy LO „mundurowego” Które to solidarnie pomagają w walce rodzicom pierwszoklasistów.

theon
theon
11 lat temu

Swoją drogą chyba trzeba swoje dziecko nienawidziec żeby wsadzic go w mundur jako nastolatka ?

cobi
cobi
11 lat temu

Poziom olkuskiego starosty jest taki sam, jak jego wykształcenie. Widoczny brak kompetencji w podejmowanych działaniach jest odczuwalny przez mieszkańców regionu i będzie odczuwalny, dopóki nie zastąpi go człowiek odpowiedzialny, myślący perspektywicznie.
Jeśli chodzi o szkołę w Kluczach, to jest ona systematycznie niszczona właśnie przez politykę oświatową starostwa, dla którego szkoła na wsi jest przysłowiową kulą u nogi.

justa
justa
11 lat temu

16 uczniów to jeszcze nie tak mało- wręcz sytuacja prawie idealna dla nauki. Byłam szczęśliwa gdy klasa mojego dziecka składała się z 17 uczniów. Wprawdzie to była podstawówka ( w Olkuszu) ale efekty były.
Widać komuś zależy na likwidacji szkoły…..
Rodzice walczcie !!!!

wujek dobra rada
wujek dobra rada
11 lat temu

w slawkowskim LO jest klasa prewencji. Dojazd z Olkusza do Slawkowa lepszy a i Slawkow miasto bliżej cywilizacji.

Artos
Artos
11 lat temu

Po ostatnich działaniach Zarządu i Rady Powiatu nasuwa się tylko jedna konkluzja – przeprowadzić referendum o odwołanie naszych przedstawicieli. Cały czas jakieś wpadki i nieumiejętne zarządzanie. Nic tylko rzucają kłody pod nogi obywatelom dla „dobra” których działają. Oświata leży, infrastruktura leży, rozwój gospodarczy leży, opieka zdrowotna leży – mam wrażenie iż działania naszych władz mają na celu dokopanie leżącemu aby już w żaden sposób nie powstał. Uważam że Zarząd powinien przyjąć sprawę „na klatę” i ponieść konsekwencje zaistniałej sytuacji a nie szukać winny w procedurach. Szkoła podlega zarządowi powiatu wiec jak by nie było jest to jedna organizacja w której najwidoczniej poszczególne organy są niewydolne. Koniec końców zapomina się o tym, iż najważniejsze jest dobro tych dzieciaków. A jeśli Zarząd tak chętnie przywołuje argumenty ekonomiczne to niewątpliwie ich praca nie jest efektywna, a gdyby ich tak rozliczyć to środki na utrzymanie klasy by się znalazły.