a way to differ

Ten tytuł kolejny już raz wykorzystywany jest przy okazji koncertów niemieckich zespołów, które przyjeżdżają do naszego miasta z przedstawicielami Rock Club z Schwalbach am Taunus, partnerskiego miasta Olkusza. Niełatwo jednak o zapowiedź lepiej oddającą atmosferę wizyt młodych muzyków zza zachodniej granicy.

Występy podczas Rockowiska, koncerty dzień później, a jeszcze bardziej spotkania gości z polskimi rówieśnikami i miłośnikami rocka pokazują, że różnimy się tylko miejscem zamieszkania i używanym na co dzień językiem. O tym, że muzyka nie zna granic, przekonali się ponownie uczestnicy tegorocznego Przeglądu Zespołów Rockowych i koncertu A way to differ na Rynku.

a way to differ2

Dzień wcześniej rozgrzewali publiczność Rockowiska, a 2 maja znów wystąpili, tym razem na plenerowej scenie w centrum starówki. Przed drugim koncertem niemieckich muzyków podczas ich pobytu w Olkuszu, do namiotu akustyka podszedł jegomość z pretensjami, dlaczego nie gra się tu disco-polo? Jego zdaniem, wtedy byłaby dopiero zabawa. Dodał, że on sam mógłby wziąć gitarę i zagrać „takie coś”. Ledwie jednak zabrzmiały pierwsze dźwięki powitalnego utworu A way to differ, mężczyzna ten udał się pod scenę, gdzie tańczył, nawiązywał kontakt z wokalistą zespołu, najwyraźniej wyśmienicie się bawił.

a way to differ3

Nowo nawrócony fan rocka zdaje się był akurat w stanie lekkiego rozluźnienia, stąd jego reakcje niekoniecznie należy traktować jako miarodajne. Za to niewątpliwie wymowny był przekrój wiekowy olkuszan, którzy słuchali rocka w wykonaniu zagranicznych gości. Obecność nastolatków oraz przedstawicieli pokoleń wychowanych na Led Zeppelin i Deep Purple jest czymś naturalnym, aczkolwiek podkreślić należy zainteresowanie młodzieży rockiem w czasach zdominowanych przez nowe muzyczne trendy. Najciekawsze jednak było to, że również spacerujący po starówce seniorzy nie tylko przystawali, ale zostawali, siadali na ławkach przed plenerową sceną na Rynku i słuchali A way to differ.

a way to differ4

Co prawda co nieco informacji o tym zespole znalazło się już w relacji z Rockowiska 2015, lecz mimo to, dla porządku wypada dokonać prezentacji. A way to differ współtworzy pięcioro młodych ludzi: Lars-Michael, Julian, Eric, Lisa oraz dwóch Danieli. Grupa powstała w 2005 roku, a jej siedzibą jest położona około 50 km od Frankfurtu miejscowość Sulzbach am Main. Kierownikiem A way to differ są… wszyscy jego członkowie, co więcej, jak sami podkreślają z humorem: „Ten zespół jest jak rodzina. Dzielimy wszystko. Autobusy, dezodoranty, pisklęta.” Jeszcze lapidarniej określają swoją muzykę: „Rock – ciężki i głośny.” Nieco więcej mówi o ich inspiracjach lista ulubionych artystów, wśród których znaleźli się: Boysetsfire, Alter Bridge, Lamb of God, A Perfect Circle, Donots oraz… Monty Python i Loriot.

a way to differ5

Na zakończenie zacytować warto jeszcze fragmenty dwóch pierwszomajowych wpisów internetowych A way to differ: „(…) Zagraliśmy dzisiaj pierwszy koncert, na którym było dużo zabawy. 1000 podziękowań dla wszystkich tutaj w Olkuszu miłych ludzi!”
„Drodzy fani, drodzy przyjaciele, to był dla nas zaszczyt grać nasz pierwszy koncert w Olkuszu, na wielkim konkursie zespołów. Było to dla nas dużą zabawą! Chcemy powiedzieć wielkie „dziękuję” dla wszystkich wspaniałych ludzi tutaj w Olkuszu! (…)”

Rockowisko 2015 i koncert A way to differ na olkuskim Rynku zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze