Zenon Krukowiecki, Mariusz Połeć i Piotr Skrzynecki zostali laureatami tegorocznej Olkuskiej Nagrody Artystycznej, dołączając tym samym do sporego już grona osób, które zostały docenione przez lokalne środowisko za działania dla kultury. Benefis laureatów był prawdziwym świętem olkuskiej kultury. Wyjątkowo muzyczna w tym roku gala zgromadziła osoby, które chciały osobiście pogratulować nagrodzonym. Pojawili się też goście honorowi, między innymi konsulowie  Chorwacji i Serbii.

Od dwunastu lat ludziom, którzy nie boją się wychodzić ze swoją twórczością do innych, udowadniają, że kultura nie zna granic i uczą innych, przyznawane są Olkuskie Nagrody Artystyczne. Od wielu lat kapituła składa się z dotychczasowych laureatów i to oni spośród nadesłanych wniosków wybierają te osoby, których działania należy docenić w sposób szczególny. W ręce nagrodzonych z rąk burmistrza Dariusza Rzepki powędrowały ceramiczne statuetki w kształcie drzewa autorstwa Anny Płacheckiej.

Za całokształt osiągnięć twórczych ONA otrzymał w tym roku Zenon Krukowiecki, doskonale znany w środowisku artysta estradowy i wokalista. Jego znajomi mówią, że jego obecność na scenie zawsze gwarantuje doskonałą zabawę i niepowtarzalne wrażenia artystyczne. Być może dlatego przedstawione na benefisie słowiańskie utwory spotkały się z tak entuzjastyczną reakcją publiczności. Zenonowi Krukowieckiemu towarzyszyły „Prasłowianki”, składającego się z byłych członków zespołu, z którym olkuski artysta był związany przez szesnaście lat jako członek chóru i solista. Mowa oczywiście o Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Słowianki”. Olkuszanin może poszczycić się prawie tysiącem koncertów w 25 państwach świata, w tym wiele u boku wielkich sław muzyki. Nigdy nie przestał robić tego, co robi najlepiej. Z wielką chęcią bierze udział we wszystkich inicjatywach olkuskich instytucji, które zwracają się do niego z prośbą o artystyczne wsparcie. Od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i akcje charytatywne. Olkuska Nagroda Artystyczna nie jest pierwszym ważnym wyróżnieniem na jego koncie. Został wyróżniony złotą odznaką za pracę społeczną dla miasta Krakowa, srebrną odznaką Towarzystwa Łączności z Polonią i może poszczycić się ministerialnym tytułem Zasłużonego Działacza Kultury. Pomimo tego, że zjeździł cały świat, jego serce było i jest oddane olkuskiej publiczności, która, jak mówi, jest wyjątkowo entuzjastyczna i wrażliwa. Korzystając z okazji laureat przekazał na ręce burmistrza Dariusza Rzepki oryginalny afrykański  instrument muzyczny, który wzbogaci ekspozycję Muzeum Afrykanistycznego im. Bogdana Szczygła, znanego artyście osobiście.

W kategorii „animator kultury” statuetkę przyznano Mariuszowi Połeciowi, malarzowi, pasteliście, grafikowi, fotografikowi, performerowi i organizatorowi działań kulturalnych. Jest on bez wątpienia osobowością, której twórczość na długo zapada w pamięci. Jego prace są w zbiorach prywatnych i galeriach nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Prace Mariusza Połecia można było oglądać na ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych oraz dwudziestu indywidualnych w kraju i zagranicą.  Wykorzystuje każdą okazję do tego, żeby szokować, zaskakiwać i pobudzać do myślenia. W olkuskiej Galerii BWA zapładniał ludzi sztuką, zorganizował Małopolskie Mistrzostwa Halowe w Łapaniu Muchy, a dla lokalnych władz ulepił na rynku bałwana. Był współzałożycielem galerii OK.NO, kluczewskiej Grupy 9 Sił czy Stowarzyszenia Miasta Partnerskie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu. Przez wiele lat organizował konkursy, w których oceniano prace amatorów i zawodowców. Był organizatorem niezliczonej ilości plenerów malarskich, gdzie zapraszani artyści mogli dać upust swojej wenie twórczej, a znaczna część ich prac i prac samego Mariusza trafiały na akcje charytatywne, w które laureat zawsze się angażuje. ONA jest uhonorowaniem wyzwania, jakie podjął Mariusz Połeć wiele lat temu i z pasją je kontynuuje – tworzyć i stwarzać innym warunki do tworzenia.

Trzecim i najmłodszym laureatem tegorocznej nagrody dla artystów jest wokalista Piotr Skrzynecki, któremu przyznano to wyróżnienie w kategorii „dla młodego twórcy”. Od wielu lat olkuszanie mieli szansę słuchać jego wykonań przy wielu okazjach – koncertach, Dniach Olkusza, akcjach charytatywnych i wielu innych imprezach. Piotr od dziecka wiedział, że jego pasją jest muzyka. Początkowo interesowała go gra na gitarze, którą jednak odstawił na bok i zajął się śpiewaniem. Jako trzynastoletni chłopak trafił pod skrzydła Wiesława Barana z sekcji wokalnej MOK i jego kariera nabrała tempa. Trzykrotnie wygrał „Talenty Małopolski”, które otworzyły mu drogę do „Piwnicy pod Baranami”. Historia zatoczyła symboliczny krąg, bo nie kto inny był jej założycielem, jak Piotr Skrzynecki. Ten nasz, olkuski Piotr Skrzynecki,  szczególnie upodobał sobie repertuar Andrzeja Zauchy. Interpretację jednego z jego utworów mogła posłuchać olkuska publiczność podczas benefisu ONA.

Nie mogło na nim zabraknąć oczywiście karykatury w wykonaniu Jacka Majcherkiewicza i wspólnego krojenia tortu. Gratulacjom i kwiatom, złożonym na ręce nagrodzonych artystów, nie było końca. W tym roku laureaci otrzymali również symboliczne statuetki Nike, które wręczyła posłanka Lidia Gądek.

Relacja filmowa:

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:36020}{joomplu:36019}{joomplu:36018}{joomplu:36017}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MarcinB
MarcinB
11 lat temu

Generalnie nagrody są przyznawane co roku i wybór na kogo pada jest przeważnie trafiony, ale P. Skrzynecki ? Trochę przesada bo według mnie czy potrafi śpiewać jest kwestią sporną…niemniej gratulacje.

Stachu Krowiok
Stachu Krowiok
11 lat temu

A jo już nie chcem żodny olkuski nagrody artystyczny. Bo nie chcem być tym samych łodznaczony czym tyn weselny śpiwok krukowiecki. Znom go un wszyndzie sipwo. Kaj sie tylko pojawi i jest wincy niż dwie osoby to zaczyno śpiwać. Żodyn z niego artyusta. Kaście go wyszukali. Chyba, że som za tym chodził bo co do tego to jest artystom umi za swoim chodzić no i wychodził. Ale co z tego?

Malarz
Malarz
11 lat temu

Cieszę sie ze podajesz za przykład Muratora , gdyż czasopismo to jest „literatura”fachową , na pewno będę korzystała jak będę budować dom a może i pokuszę sie o pomalowanie i wystrój. 😆 😆 :zzz 😛

rzeźbiarz
rzeźbiarz
11 lat temu

[quote name=”Malarz”]Rzezbiarzu! Lepiej być dobrym malarzem pokojowym niż …[/quote]
I bądź, i czytaj Muratora 😀

Malarz
Malarz
11 lat temu

Rzezbiarzu! Lepiej być dobrym malarzem pokojowym ni……………………… ………. …………

rzeźbiarz
rzeźbiarz
11 lat temu

Malarzu, i Ty pozostawiłeś po sobie obraz… malarza pokojowego. Nie zawracaj sobie głowy Przeglądem, czytuj Muratora 🙂

Malarz
Malarz
11 lat temu

Rzeźbiarzu , widać ze znasz sie na prawdę na wszystkim , a najbardziej już , na rzezbieniu sylwetki Pani redaktor , pamiętaj wszak, ze pierwszy kontakt z artykułem rowniez ze zdjeciem pozostawia w czytelniku obraz profesjonalizmu .

rzeźbiarz
rzeźbiarz
11 lat temu

[quote name=”Malarz”]Z tego co to Pani pisze, artystów wyróżnionych jest trzech a patrząc na opublikowaną fote, jasno widać ze jest ich dwóch i pół. Sprowokowała Pani świat Olkuskich artystów swym talentem fotograficznym. Pani redaktor przecież Olkuszanin. pl robi takie fajne foty, wystarczy tylko z nich skorzystać.[/quote]
Jako rzeźbiarz i na fotografii się znam. Tej powyższej niczego nie brakuje, miast marudzić bez sensu wciśnij zaledwie ikonkę a ukaże się piękna, mistrzowska fotografia nagrodzonych. Malarzu, szukasz dziury w całym, nie podoba się? olkuszanin.pl jest ogólnie dostępny, tylko że tam nie ma dobrych artykułów, ale Ciebie najwyraźniej treść nie interesuje 😆 .

Malarz
Malarz
11 lat temu

Z tego co to Pani pisze ,artystów wyróżnionych jest trzech a patrząc na opublikowaną fote , jasno widać ze jest ich dwóch i pół . Sprowokowała Pani świat Olkuskich artystów swym talentem fotograficznym . 8) Pani redaktor przecież Olkuszanin. pl robi takie fajne foty , wystarczy tylko z nich skorzystać. :sigh: 😥

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

Wszystkim Laureatom należy pogratulować, bo to Oni umilają i upiększają nam życie, tworzą koloryt tego miasta… choć przecież swoich pasji nie realizują dla nagród. Przeglądając całą listę dotychczas nagrodzonych, a jest ich już całkiem sporo, można śmiało napisać, że wybór zawsze był właściwy.
Ktoś może powiedzieć, że to wielki jest zaszczyt znaleźć się w ich gronie. Nic bardziej mylnego, żadnego grona nie ma, artyści rządzą się innymi prawami. Dzisiaj zostali wyróżnieni, szczególnie zauważeni, a jutro wracają do swoich pasji, i tworzą dalej, etykiety artystom nie służą, nie są im do niczego potrzebne, przeczą swobodzie i wolności.
Tym niemniej ten jeden dzień to Artystów Olkuskich jest święto, wszystkich, tych bardziej aktywnych i mniej, profesjonalistów i amatorów, zauważanych i tworzących skromnie tylko dla siebie w domowym zaciszu, wszyscy cieszymy się tak samo – Tacy jesteśmy 🙂