Taniec polski, chodzony, pieszy, wolny, okrągły, starodawny, chmielowy, gęsi, wielki, łażony, albo po prostu polonez. Jeden taniec a tyle nazw, figur, kombinacji choreograficznych. Mogli się o tym przekonać uczestnicy i publiczność pierwszego Powiatowego Konkursu Tanecznego „Nasz Polonez”, w którym udział wzięli uczniowie pięciu szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Pomysłodawcą tej niecodziennej inicjatywy był Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu. Każda z grup pokazała własną interpretację taneczną polskiego tańca narodowego.

Pierwsze kroki w polonezie stawiamy z reguły w okolicach studniówki. Dlatego też nie kto inny jak maturzyści przeważali liczebnie w tej tanecznej rywalizacji. Dostojne stroje, zmyślne układy taneczne i uśmiech na twarzy były receptą na sukces, chociaż jak przyznają uczestnicy, nie puchary liczyły się najbardziej, ale przede wszystkim dobra zabawa.  
– Podchodziliśmy do tego turnieju bardzo przyjacielsko, nie było między nami żadnej rywalizacji. Była to dla nas zabawa – mówi Magda Moszczyńska. – Przygotowania polegały na tym, że spotykaliśmy się wspólnie na sali i po prostu tańczyliśmy – dodaje Michał Polak, oboje to uczniowie ZS nr 3 w Olkuszu, gospodarza Turnieju.

Występy grup tanecznych oceniało profesjonalne jury. – Brałyśmy pod uwagę to, co jest w polonezie najważniejsze, czyli na pewno techniczne wykonanie kroków, właściwy dobór figur i ogólny wyraz artystyczny – mówi Agnieszka Gołębiowska-Karoń, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”. – Trzeba pamiętać, że występujący na parkiecie uczniowie nie są zawodowcami, więc bardzo dobre występy zasługują na podwójną pochwałę. Należy docenić wdzięk dziewcząt i partnerowanie, które w polonezie ma duże znaczenie – dodaje Beata Nowak, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Olkuskiej”

Najlepszym zespołem okazała się reprezentacja Zespołu Szkół w Wolbromiu. Drugiej miejsce zajęli gospodarze, czyli Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu. Trzecie miejsce jury przyznało II Liceum Ogólnokształcącemu w Olkuszu. Dwa wyróżnienia powędrowały w ręce uczniów z Zespołu Szkół nr 4, znanego jako Budowlanka oraz Zespołu Szkół nr 1, popularnego Mechanika.

Parą, która wyróżniała się wśród tanecznego tłumu byli licealiści z Dwójki – Magda Piątek i Przemysław Piątek. W ich ręce powędrowały specjalne nagrody indywidualne.

Pomysł na nowy konkurs międzyszkolny okazał się doskonałym pomysłem, w który młodzi bardzo chętnie się zaangażowali i zrobili wszystko, żeby na parkiecie po prostu błyszczeć. – Poloneza tańczą wszyscy, wszyscy oglądają go w telewizji. Polonez może mieć tak wiele odsłon, że chcieliśmy to pokazać. Mogą być różne stroje, różna muzyka, jest duże pole do popisu. Chcieliśmy, żeby młodzież się z polonezem bliżej zapoznała i zachęciła do tego, żeby poloneza tańczyć, bo to w końcu nasz taniec narodowy – podkreśla Agata Wdowik, nauczycielka z Ekonomika i organizatorka Turnieju.

Relacja filmowa:

 

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:35962}{joomplu:35952}{joomplu:35937}{joomplu:35931}

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze