Laureaci konkursu w Mechaniku

Trzy pokolenia olkuszan wzięły udział w literackim konkursie powiatowym „Mój dziadek, ojciec, brat był uczniem Mechanika”. Do konkursu napłynęły 23 prace, których autorzy uwiecznili własne wspomnienia lub opowieści członków rodziny. Wszystkie dotyczyły młodości spędzonej w murach „Mechanika”.

– Lata szkoły to czas, który wspominamy bardzo często. Te wspomnienia powodują, że serce bije mocniej – komentuje dyrektorka Zespołu Szkół nr 1, Aldona Nowicka. – Konkurs sprawił, że opisywane przez uczestników wydarzenia szkolne będą już nie tylko wspominane, ale także przeżywane ponownie – dodaje.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i absolwentów oraz innych zainteresowanych osób.

Uczestnicy przelali na papier opowieści o szaleństwach młodości, pierwszych porywach serca, swoich nauczycielach i przyjaciołach ze szkolnej ławki. Prace były często próbą zatrzymania uciekającego czasu, przekazaną kolejnym pokoleniom w różnych formach literackich. Ogromne zainteresowanie młodych pisarzy konkursem najlepiej świadczy o tym, że do historii wracać warto. – Moja mama, tak jak ja, była uczennicą „Mechanika”. Ona była na profilu krawieckim, a ja jestem na architekturze krajobrazu. Są to całkiem różne kierunki nauki, ale jest jedno podobieństwo – nasze klasy to jedyne klasy żeńskie w całej szkole. Ale klimat jest zupełnie inny – opowiada Katarzyna Zwolak, uczennica Zespołu Szkół nr 1.

Konkursem zainteresowali się również ci, którzy byli uczniami „Mechanika” kilka dekad temu. Pokolenie, które przeżyło wojnę, miało całkowicie inne spojrzenie na szkołę.    – Młodzi ludzie cieszyli się z zupełnie innych rzeczy niż dzisiejsza młodzież. Nam do szczęścia nie potrzeba było wiele – przekonuje Mieczysław Sypień, zdobywca trzeciego miejsca wśród absolwentów. Jednym z wydarzeń, które szczególnie utkwiło mu w pamięci, były wagary całej klasy w Rabsztynie. – Nasz wychowawca przyjechał po nas na rowerze i kazał nam wracać do szkoły z napisem ”Wracają wagarowicze”. To była bardzo inteligentna kara i niezwykle skuteczna – śmieje się pan Mieczysław.

Jeszcze więcej opowieści będzie można przeczytać już wkrótce w publikacjach poświęconych jubileuszowi 110-lecia „Mechanika”, nad którym patronat medialny objął „Przegląd Olkuski”.

Oto pełna lista nagrodzonych w konkursie:

Szkoły podstawowe:

I miejsce Zuzanna Ćwik – SP nr 5 w Olkuszu, opiekun Marta Rdest
II miejsce Aleksandra Żurek – SP nr 5 w Olkuszu, opiekun Joanna Włodarz
III miejsce Weronika Drygała – SP w Osieku, opiekun Lidia Rolka

Wyróżnienia:
Maria Kajda – SP nr 5 w Olkuszu, Adrian Dachowski – SP nr 6 w Olkuszu

Gimnazja:
I miejsce Adrian Hacia – Gimnazjum w Podlipiu, opiekun Małgorzata Dachowska
II miejsce Sławomir Marciniak – Gimnazjum nr 2 w Olkuszu
III miejsce Gabriela Mirek – Gimnazjum w Podlipiu

Wyróżnienia:
Hubert Bretner – Gimnazjum w Kluczach, Anna Jasica – Gimnazjum w Podlipiu

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce Mateusz Knapczyk – ZS nr l w Olkuszu, opiekun Zdzisława Sztafińska
II miejsce Paweł Sypień – I LO w Olkuszu, opiekun Anna Baran
III miejsce Katarzyna Zwolak – ZS nr l w Olkuszu, opiekun Czesława Wójcik

Absolwenci i inni:
I miejsce Jarosław Sztafiński
II miejsce Małgorzata Pawełczyk
III miejsce Mieczysław Sypień

Wyróżnienie:
Robert Żurek

{joomplu:5471}{joomplu:5460}{joomplu:5452}{joomplu:5458}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bhvfgbnbg
bhvfgbnbg
10 lat temu

😮 😥 😀 😆 🙂 😉 8) 😐 :-* 😳 🙁 😥 😮 😕 😡 😮 :zzz 😛 🙄 :sigh: