W sobotę, 3 września, już po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna w Bukownie wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tegorocznej, piątej edycji imprezy, w całej Polsce czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Książka została wybrana w głosowaniu internetowym spośród pięciu propozycji, zwyciężając m.in. z „Weselem” St. Wyspiańskiego i „Chłopami” Wł. Reymonta.
W sobotę w całym kraju „Quo vadis” można było usłyszeć w kilkuset miejscowościach: na placach, ulicach, w bibliotekach, szkołach i domach kultury. Fragmenty książki zabrzmiały też m.in. w Irlandii, Włoszech i Nowej Zelandii. W bukowieńskiej bibliotece impreza rozpoczęła się o godz. 10.00. Fragmentów „Quo Vadis” można było wysłuchać w interpretacji burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego, sekretarza miasta Marcina Cockiewicza, radnych Barbary Kowalskiej i Magdaleny Kubańskiej. Usłyszeliśmy również dzieci z tutejszej świetlicy środowiskowej, młodzież z ZS nr 2 (klasy V-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum), pracowników biblioteki, a nawet jedną wierną czytelniczkę. Warto podkreślić zaangażowanie uczniów biorących udział w akcji, którzy – w związku z dopiero co rozpoczętym rokiem szkolnym – na przygotowanie się mieli tylko jeden dzień (tekst był czytany z podziałem na role).
Historię dotychczasowych edycji imprezy przybliżyła przybyłym Barbara Maj. Na jednej ze ścian zaprezentowano pokaz slajdów, zawierających m.in. informacje i ciekawostki na temat autora powieści, samej książki i jej ekranizacji. Prowadząca spotkanie wyraziła nadzieję, że czytanie książki nie skończy się w bibliotecznej sali, bo utwór Sienkiewicza niesie ze sobą wartości, które są aktualne w każdym miejscu i czasie. Na zakończenie spotkania każdy, kto wziął udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis”, mógł otrzymać okolicznościową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP, przygotowaną specjalnie z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
„Quo vadis”, powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach.
Pierwsza edycja Narodowego Czytania miała miejsce w 2012 r. i została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W kolejnych latach były to: „Zemsta” A. Fredry, „Trylogia” H. Sienkiewicza i „Lalka” B. Prusa.
Akcje Narodowego Czytania z roku na rok udowadniają, że wspólna lektura polskiej literatury jest nie tylko wspaniałą przygodą intelektualną, ale również pretekstem do wspólnych spotkań w gronie przyjaciół i miłośników literatury. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.