imbr1

Zakończył się właśnie okres radosnego bożonarodzeniowego kolędowania. Tuż przed świętem Matki Boskiej Gromnicznej, kończącym w liturgii chrześcijańskiej czas Bożego Narodzenia, na terenie Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach Starostwo Powiatowe w Olkuszu zorganizowało spotkanie kolędowe.

 

Życzliwe wnętrza niedawno odrestaurowanego imbramowskiego przyklasztornego spichlerza zgromadziły liczną publiczność, która żywo włączyła się w śpiewanie tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek, zaprezentowanych przez chór „Ziemia Kluczewska”, pod dyrekcją Moniki Korpusik – długoletniej artystki, solistki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród dostojnych kolędujących gości nie zabrakło biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, posłanki Lidii Gądek oraz licznych przedstawicieli samorządów z terenu całego powiatu olkuskiego, instytucji powiatowych, a także kombatantów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

imbr2

Imbramowicki koncert, urozmaicony ludowymi scenkami związanymi z ludowymi zwyczajami bożonarodzeniowymi, został przygotowany przy współpracy Przemysława Kani, aktora Teatru Zagłębia, absolwenta PWST we Wrocławiu, doktora w dziedzinie sztuk teatralnych. Na scenie, oprócz odzianych w przepiękne stroje regionalnych chórzystek z Klucz, nie zabrakło postaci nierozerwalnie związanych z polską tradycją kolędowania: króla Heroda, śmierci i diabła, który swoim ogonem niesfornie kręcił nawet wokół najdostojniejszych kolędników. Okolicznościowe spotkanie zostało urozmaicone degustacją lokalnych przysmaków promowanych przez LGD Nad Białą Przemszą.

DSC07679 1aaa Kopiowanie

Zabytkowy zespół budowli klasztornych w Imbramowicach (gm. Trzyciąż), którego gospodyniami są Siostry Kanoniczki Regularne Zakonu Premonstratensów, powszechnie zwane w Polsce Norbertankami – od imienia swego Założyciela: Św. Norberta, stanowi rzadki i wyjątkowo cenny skarbiec wielowiekowego duchowego i kulturowego dziedzictwa. Klasztor imbramowicki  to jeden z najstarszych polskich klasztorów żeńskich,  zarazem będący jednym z zaledwie dwóch funkcjonujących do dziś dnia domów norbertańskich w Polsce – obok Klasztoru Sióstr Norbertanek na Salwatorze w Krakowie. To bardzo piękne miejsce warto odwiedzić nie tylko przy okazji świąt – Bożego Narodzenia – kiedy można podziwiać piękną szopkę, czy Niedzieli Palmowej,  kiedy odbywa się tu piękna uroczystość z inscenizacją wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ale także przy okazji zwykłych wędrówek po naszej okolicy.

Dla zachęty – polecaamy wirtualny spacer po imbramowickej świątyni: http://www.vtour.pl/wirtualny-spacer/2985/trzyciaz/klasztor-w-imbramowicach.html

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ABDULLACH Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ABDULLACH
ABDULLACH

A dlaczego to pani Gądek nie zrobiono zdjęcia. Czyżby przyszła za póżno, czy też inny powód. Gdy Pan Prezydent Komorowski przybył do Olkusza to jako z pierwszym – oczekującym Go w Sali Urzędu Miasta i gminy Olkusz – przywitał się z radnym Andrzejem Drapaczem, a dopiero póżniej z panią Gądek. Radny Drapacz okazał się bardziej przewidującym niż pani Gądek po prostu stanął tam gdzie powinien.