W minioną sobotę na terenie całego kraju po raz kolejny odbyła się akcja „Narodowe Czytanie”, polegająca na publicznym czytaniu wielkich dzieł polskiej literatury. W tym roku było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Do grona samorządów uczestniczących w tej ogólnopolskiej inicjatywie dołączyły także okoliczne gminy.
,,Narodowe Czytanie” to akcja społeczna organizowana pod patronatem Prezydenta RP. Ma ona za zadanie propagowanie znajomość literatury narodowej przez publiczne odczytywaniu fragmentów znanych polskich dzieł literackich. Akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie „Zemsty” Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W tym roku mieszkańcy naszego powiatu mogli wysłuchać fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Jest to ostatnia powieść tego autora, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
OLKUSZ
W Olkuszu „Narodowe Czytanie” odbyło się tradycyjnie na płycie rynku. W akcji uczestniczyli samorządowcy, parlamentarzyści, nauczyciele oraz ważne osobistości życia publicznego. Wydarzenie swoim wystąpieniem rozpoczęła Jolanta Zięba – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Po jej przemówieniu miał miejsce występ uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. Grupa składająca się z laureatów V edycji Powiatowego Konkursu Tanecznego „Nasz Polonez” zatańczyła poloneza, czyli tradycyjny polski taniec narodowy.
Następnie rozpoczęła się główna cześć wydarzenia, czyli wspólne czytanie powieści Stefana Żeromskiego. Wśród lektorów znaleźli się m.in.: aktor teatralny Wojciech Trela, aktor i wykładowca uniwersytecki Przemysława Kania, rysownik Jacek Majcherkiewicz oraz lider Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu – Maciej Nabiałek. Przez cały czas trwania akcji fragmentów „Przedwiośnia” słuchało kilkadziesiąt osób reprezentujących różne grupy wiekowe.
{joomplu:80931}{joomplu:80922}{joomplu:80915}
BUKOWNO
,,Narodowe Czytanie” w Bukownie rozpoczęło się tuż po godzinie 10.00 na placu przed Centrum Kultury. Imprezę zainaugurował występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy zaprezentowali krótki koncert muzyczny na skrzypcach i akordeonie. Następnie fragmenty „Przedwiośnia”odczytali kolejno: burmistrz Mirosław Gajdziszewski, sekretarz miasta Marcin Cockiewicz, radni Rady Miejskiej: Barbara Kowalska i Jerzy Rosa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Mirosław Siudyka, polonistka z SP nr 1 Anna Siudyka, uczniowie SP nr 2, pracownicy Biblioteki, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, a nawet jedna zaprzyjaźniona z Biblioteką czytelniczka.
Na zakończenie spotkania każdy, kto wziął udział w wydarzeniu otrzymał okolicznościową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP, przygotowaną specjalnie z okazji tegorocznej edycji. Ostatnim akcentem imprezy był ponowny występ młodzieży z SP nr 2, która zaprezentowała niezwykle wzruszający taniec z wykorzystaniem szarf w barwach narodowych. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni przez organizatorów na mały poczęstunek.
Wydarzeniu towarzyszyła przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bukownie wystawa fotografii dotycząca obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
{joomplu:80954}{joomplu:80942}{joomplu:80937}
Chciałbym zapytać dlaczego co roku występują te same osobistości. Czy naprawdę do Olkusza nie można zaprosić innych aktorów, osobistości, aż chce się powtórzyć zacytować …W Olkuszu „Narodowe Czytanie” odbyło się tradycyjnie…. te same twarze na płycie rynku. Może dlatego publika tak naprawdę nie dopisała? Nuda… Kto tak naprawdę jest organizatorem?