W Dniu Pracownika Socjalnego, w olkuskim Ośrodku Pomocy Społecznej rozstrzygnięto konkurs na nowe logo tej instytucji. Pracownicy OPS-u odebrali także moc życzeń płynących z magistratu.

Ten szczególny dzień w kalendarzu miał dwie odsłony. W pierwszej części dyrekcja Ośrodka wraz z koordynatorami konkursu nagrodziła laureatów plebiscytu na wykonanie znaku graficznego, który wkrótce stanie się logiem olkuskiego OPS-u. Zaproszenie do udziału zostało wysłane do szkół średnich, a młodzież chętnie na nie odpowiedziała. Ilość nadesłanych prac mocno zaskoczyła (oczywiście pozytywnie) szefostwo Ośrodka. Jurorzy mieli z czego wybierać, jednak ostatecznie wszystkie trzy nagrody główne oraz wyróżnienia trafiły do uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, którzy tworzyli pod czujnym okiem swojego opiekuna – Stanisława Wywioła.

Pierwsze miejsce, co wiąże się z wykorzystaniem pracy konkursowej do promocji Ośrodka Pomocy Społecznej zdobyła Magdalena Pabisek. Drugą pozycję zajął Maciej Kulawik, a trzecia w plebiscycie była Weronika Grzegorczyk. Organizatorzy przyznali również dwa wyróżnienia. Trafiły one do Jakuba Żmudki oraz Wiktorii Drygały. Fundatorami atrakcyjnych nagród rzeczowych byli lokalni przedsiębiorcy. W konkursowe szranki stanęła także młodzież z I LO oraz ZS nr 4 w Olkuszu.

Po części konkursowej nadszedł czas na życzenia. – Pracownik socjalny to nie tylko zawód, to misja i ogromna odpowiedzialność. Niesienie pomocy wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim szczególnych kompetencji – wrażliwości, empatii, szacunku, zrozumienia dla drugiego człowieka, jego potrzeb i problemów. Te wyjątkowe cechy charakteryzują pracowników socjalnych, na co dzień być może niewidocznych, ale pracujących z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem – mówiła Magdalena Jajkiewicz, dyrektor olkuskiego OPS-u.

– Dzień Pracownika Socjalnego to znakomita okazja, by podziękować za zaangażowanie i wysiłek. Dajecie Państwo nadzieję i perspektywy na lepsze, godne życie. Pomagacie odnaleźć sens codziennych zmagań. Widzicie biedę, chorobę, płacz, ludzkie tragedie i w obliczu tych nieszczęść jesteście silni dla siebie i dla Waszych podopiecznych. Taka postawa zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek – dodała szefowa Ośrodka zwracając się do swojej „Drużyny”.

Jak zgraną grupą są olkuscy pracownicy socjalni pokazał choćby okolicznościowy plebiscyt na najsympatyczniejszą osobę z każdego działu. Zwycięzcy w wewnętrznym głosowaniu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Z wielkim szacunkiem o pracownikach socjalnych wypowiadała się też reprezentująca władze miejskie wiceburmistrz Bożena Krok. – Wasza praca jest bezcenna. Jesteście Państwo wszędzie tam, gdzie drugi człowiek potrzebuje pomocy. Motywacją w pracy jest nie tylko uznanie w oczach szefa, ale także wynagrodzenie. Zdaję sobie sprawę, że Państwa zarobki nie są adekwatne do wykonywanych obowiązków. Nagrody okolicznościowe choć miłe, nie są rozwiązaniem na dłuższą metę, dlatego jesteście pierwsi w kolejce do podwyżek – zapewniła podczas Dnia Pracownika Socjalnego świętowanego w olkuskim OPS-ie zastępca gospodarza miasta. Zapewnienia padły, teraz czas na konkrety.

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze